Számos fűtési megoldás közül választhatnak azok, akik tudatosan tervezik meg otthonaikat, figyelembe véve a bekerülési költségeket, a megtérülési időt és a környezetre gyakorolt hatásokat.
Annak ellenére, hogy a földgáz korábban kifejezetten népszerű tüzelőanyagnak számított Magyarországon, ma már sokan döntenek inkább levegő-víz hőszivattyús vagy inverteres klímás fűtés mellett, sok esetben napelemmel kiegészítve. Ennek egy 2022. június 30-tól érvényes szabályozás is kedvez, miszerint az ezen határidő után értékesített új építésű ingatlanok energiaigényének legalább 25 százalékát megújuló forrásból kell biztosítani.
Megújuló energiaforrás
Szerencsére sokak számára egyértelmű, hogy a fatüzelés is a megújulók közé sorolható, alacsony környezeti terheléssel járó fűtési forma, ezért jó választás az előírt arány megszerzésére. A ropogó tűz látványa, a sugárzó meleg romantikája, szolgáltatóktól való függetlenedés és nem utolsó sorban a környezettudatosság egyre népszerűbbé teszik a fatüzelésű kandallókat és kályhákat hazánkban.
A napjainkban épülő házakba egyszerűen integrálható olyan kandalló vagy kályha, amely gondosan illeszkedik a bonyolult gépészeti rendszerekhez, és remekül egészíti ki a kényes épületklímát.
Igényekhez igazodva
Mivel nagy általánosságban elmondható, hogy otthonaink egyre jobban szigeteltek, jóval kevesebb energia szükséges ahhoz, hogy a téli napokon komfortosan érezzük magunkat a nappalinkban.
Az egyre csökkenő hőszükséglet azt eredményezi, hogy a korábbi, kizárólag a légfűtés elvén működő kandallók helyett – melyek a forró levegő áramoltatásával egyszerre nagyobb hőmennyiséget keltenek a helyiségben – mára a hőtárolós kandallóké lett a főszerep.
Ezeknél a modernnek számító berendezéseknél a felszabaduló hőenergia jelentős része az építményben akkumulálódik, és lágyan sugárzó, egyenletes melegként szabadul fel, elkerülve a hirtelen túlfűtést. Felületük a hagyományos kandallókkal ellentétben meleg, ami a beépítés során alkalmazott hőtároló anyagoknak köszönhető.
Egy jól megépített kandalló ma már nem vasöntvény alkatrészeket tartalmaz, hanem egy speciális lemezből készült, samott elemekkel bélelt tűzteret, mely nagy testsűrűségű hőtároló képességű falépítő lapokkal van burkolva.
A beépített anyagok tömegével egyenes arányban nő a hőtárolási idő, mely az egyszerre felszabaduló energiamennyiség további csökkenését eredményezi. Ez a ma építhető alacsony energiaigényű épületek – akár passzív házak – esetében megkerülhetetlen szempont.
Ez is érdekelhet
Újdonságok, innovációk
A Hoxter cég által kifejlesztett tűztérbetétek kifejezetten alkalmasak hőtárolós kandalló építésre, mivel az alacsony hőtágulással bíró acélszerkezetük lehetővé teszi a teljesen zárt, szellőzőrács nélküli beépítést. Ezzel a megoldással csökkentjük a házon belüli kellemetlen poráramlást, és a kandallónk sugárzó kályhaként fog üzemelni.
Ezeknél a típusú égéstereknél lehetőség van a füstgázból kinyert energia további tárolására, amit a tűztér és a kémény közt elhelyezett, átlagosan 3-500 kg tömegű füstjárat biztosít. Ennek köszönhető, hogy egyszeri begyújtással akár 12-16 órán át érezhetjük a kellemes meleget az otthonunkban. Ez a modulokból álló járatrendszer lehetővé teszi további helyiségek vagy akár egy másik szint fűtését is.
A kisebb méretű, keskenyebb megjelenésű kandallóknál – ahol cél a szűkösebb beépítés – igen népszerű a tűztér felső részén elhelyezett, tűzálló betonból készülő spirális hőtároló blokk, amely 150 kilós masszív sugárzó magként funkcionál.
További előnyként említhető a Hoxter tűzterek dupla üvegezése is, mely az elnyújtott hőleadás révén hozzájárul az egyenletesebb épületklímához, és nem utolsósorban a közelben lévő tárgyak, bútorok védelmét is biztosítja.
Mindezek alapján elmondható, hogy egy szakszerűen kivitelezett hőtárolós kandalló modern megjelenésével és a korszerű építési technológiával egyszerre látványos dizájnelem és kellemes közérzetet biztosító fűtés, melynek helye van otthonainkban.