Napkollektorral vizet vagy levegőt lehet fölmelegíteni, ez utóbbit légkollektornak is hívják. Ennek házilag összeállítható változata pedig az alumínium italos dobozokból készített sörkollektor.
Kezdetleges napkollektort nagyon sok hétvégi ház kertjében láthattunk, ez pedig a zuhanyozásra használt feketére festett olajoshordó. Tehát a napkollektorral meleg vizet szoktak készíteni, de a fűtés kiegészítésére is használható a megújuló energiaforrásból előállított hőenergia. (Sokan keverik a napelemmel, amellyel viszont elektromos áramot termelnek.)
Levegős napkollektorok
Ez a legegyszerűbb típus, levegőt áramoltatnak feketére festett csöveken át. Ezt főként fűtésre használják. Fontos előnye, hogy a legnagyobb hidegben sem fagy be a rendszer, és a termelt hőenergiát azonnal fölhasználják, tehát nem szükséges hőtároló berendezéseket csatlakoztatni hozzá.
Legegyszerűbb változata a sörkollektor, amelyet alumínium italos dobozokból házilag raknak össze. Hazánkban egyre népszerűbb, nagy rajongótábora alakult ki. A ház déli falára ajánlott függőlegesen fölszerelni, hogy az alacsonyan járó téli nap melegítse föl. Az interneten több helyen találhat leírást a sörkollektor megépítéséhez.
Folyadékos napkollektor
Ezekben a nap fagyálló folyadékot melegít fel, amely a hőt a szükséges helyre szállítja, és fölmelegíti a használati vizet.
Ez is érdekelhet
Ennek két típusa van a
Fényelnyelő réteg, úgynevezett abszorber borítja síkkollektort. Ennek a rétegnek a hátoldalára vékony csőkígyót forrasztanak, amelyben fagyállóval kevert víz áramlik. A Nap által fölmelegített víz hőszigetelt meleg víz tartályba áramlik. A napkollektort a tetején erős üveglap védi az időjárás viszontagságaitól. Fő előnye az egyszerűségéből adódik, nagyon hosszú az élettartamuk, akár 20–40 évig is működnek.
fejlesztéseknek köszönhető a vákuumcsöves napkollektor. Ebben duplafalú üvegcsövek vannak, a külső üvegréteg átlátszó, a belsőnek belső felületére hordják föl a fényelnyelő, azaz az abszorberréteget. A két cső között vákuum van a hőszigetelés érdekében. Legbelül pedig kering a hőt szállító folyadék.
Hátránya, hogy hosszú élettartamuk érdekében óvni kell a túlmelegedéstől, így a téli fűtésrásegítésre alkalmazott nagyobb teljesítményű rendszereket, nyáron érdemes medencefűtésre használni.
Melyiket válasszuk?
- először is el kell dönteni, mire szeretnék használni a napkollektort, csak használati meleg víz készítésére vagy fűtésrásegítésre is vagy épp nyáron szeretnénk-e medencefűtésre is alkalmazni
- természetesen az egyik legfontosabb a berendezés ár/érték aránya
- tisztázni kell mekkora a napkollektor hasznos, hőt elnyelő felülete
- mekkora a napkollektor hatásfoka
- lényeges még megismerni a gyártó és forgalmazó referenciáit
- fontos kérdés még, hogy mennyi időre szól a garancia