Az energiatakarékos fűtésnek létezik egy nagyon egyszerű, ám hatékony módja, mégpedig a radiátorok alacsony hőfoka. A skandinávoknál már bizonyított módszerrel komfortossá fűthetők a lakó- és középületek, a hőszigetelés azonban itt sem megkerülhető. Mi a megfelelő vízhőfok, mellyel optimálisan üzemel a rendszer?
A Skandináv országokban – ahol gyakori a kemény, hideg tél –, az elmúlt évtizedek során az energiatakarékos alacsony hőmérsékletű radiátorok az élet részévé váltak. Ugyanis az ott élők rájöttek arra, hogy az energiatakarékos fűtési rendszerben az ideális az 55 Celsius-fokos vízhőmérséklet. Az erre a hőmérsékletre beállított rendszerek – függetlenül a kültéri hőmérséklettől – ugyanolyan hatékony és gyors megoldást jelentenek otthonaink vagy a középületek fűtésére, mint a magasabb hőfokkal üzemelők. A modern, a megfelelően szigetelt lakások esetében legtöbbször a 45 Celsius-fokos vízhőmérséklet is elég, ugyanis fűtőtest addig melegíti környezetét, amíg melegebb annál.
A jól szigetelt, modern és felújított épületek fűtési energiaigénye legfeljebb 40 W/m2, de sok esetben még ennél is alacsonyabb. Az átlagos méretű, 1,20 méter hosszúságú, kompakt radiátor több mint elég a 15 négyzetméteres helyiség gyors és hatékony, a megfelelő környezetet biztosító 20 Celsius-fokos hőmérsékletre való felfűtésére – 45 Celsius-fokos előremenő vízhőmérsékletet és 35 Celsius-fok visszatérő vízhőmérsékletet használva. Ez teszi az alacsony hőmérsékletű radiátorokat ideálissá a hőszivattyúval történő fűtésre. A hőszivattyú, mint energiatakarékos fűtés már sok helyen megtalálható, s olyan teljesítményt biztosít, amely messze felülmúl bármely, önálló padlófűtéses rendszert.
Kevesebb energia, alacsonyabb költség
Az energiahatékonyság talán soha nem volt még ennyire fontos, főleg ha a költség oldalát tekintjük. Az alacsony hőmérsékletű radiátorokkal szerelt fűtési rendszereknek kevesebb energiára van szükségük a hatékony működéshez. A modern házak és irodaépületek kényelmesen felfűthetők 20 Celsius-fokra a 45 Celsius-fokos rendszervizet használó radiátorokkal. A hagyományos fűtési rendszerek ezzel szemben akár 75 Celsius-fokos vizet is használhatnak a szobahőmérséklet eléréséhez, ezáltal jóval több energiát használnak, ugyanazon eredmény eléréséhez, amely így többletköltséget jelent. A radiátoroknak mindössze csak meleg vízre van szükségük a működéshez. Az alacsony hőmérsékletű radiátorrendszerek szempontjából teljesen mindegy, hogy mi az energiaforrás, beleértve olyan megújuló energiaforrásokat is, mint szél-, nap- és vízenergia. Másik előnye a radiátoroknak, hogy a termosztát vezérlésére azonnal képesek reagálni. Még a leghidegebb napokon is nagyon rövid idő alatt felmelegszenek a közvetlen és a közvetett hőleadásnak köszönhetően. Beszerelésük egyszerű és olcsó, és csak kevés karbantartást igényelnek.
Ez is érdekelhet
Jobb személyes komfort
A meleget a biztonsággal azonosítjuk, amely az egyik legfontosabb szükségletünk. A meleg ugyanakkor lehet az élet egyik öröme is, mint ahogy a sugárzó hőt a napsugárzással azonosítjuk. A radiátorok által biztosított meleg is hasonló megnyugtató melegséggel áraszt el bennünket. A radiátorok gyorsan válaszolnak a változó hősszükségletre, és egységes hőmérsékleti viszonyokat biztosítanak a helyiségben, hideg vagy meleg részek nélkül. Azaz a test részeit – a fejet és a lábat – azonos hőhatás éri, ezáltal kellemes hőérzetet biztosítva. A radiátorok másik előnye, hogy képesek az egységes függőleges hőprofil kialakítására padló mentén és fejmagasságban egyaránt, hozzájárulva ez által a teljes komfortérzethez. Egyéni megjelenésükkel akár a helyiség esztétikáját is növelik, szép látványt nyújtva a meleg érzethez.