Az elmúlt néhány évben mind globálisan, mind hazai viszonylatban egyre nagyobb figyelmet kap az otthonokba költöztethető mesterséges intelligencia. Azonban a jelenleg elérhető rendszerek még csak a technológia előfutárai: az önvezető autók után robbanásszerű fejlődés várható az okosotthonok piacán is világszerte. De milyen új fejlesztésekkel találkozhatunk a közeljövőben és hogyan működhetnek a jövő okosotthonai?
Berobbanhat az okosotthonok piaca
Az elkövetkezendő három évben robbanásszerű növekedés és fejlődés jellemezheti majd világszerte az otthonokba telepíthető felhő alapú megoldásokat. Nem csak az egyre növekvő fogyasztói igények, valamint az egyre tudatosabb fogyasztói társadalom ösztönzi az okosotthon rendszerek rohamos fejlődését, hanem már az energiatakarékossági szempontok, a kényelmi funkciók és az új szakmák teremtésének lehetősége is a globális piac előrelépését ösztökéli. Számos kutatás alapján arra lehet következtetni, hogy az elkövetkezendő 2-3 évben globálisan akár már a háztartások ötödében is fellelhető lesz egy-egy okosotthon készülék.
A fejlődés motorját kétségkívül az építtetők és a fiatalabb generációk igényei jelentik. A közeljövőben a fogyasztók számos új igénnyel jelennek meg a piacon, melyekre már most – nem csak a nemzetközi, hanem – a hazai szolgáltatóknak is fel kell készülniük. A legtöbb trend valamelyest megfigyelhető már ma is a fogyasztói társadalomban, mint például a zöld gondolkodásmód vagy az energiatakarékosság. Hogy az ilyen típusú megoldásokra már most nagy igény van, arra jó példa a 2021-től bevezetett hazai energetikai szabályozás. Azonban a fiatalabb generációk ennél jóval többet várhatnak majd az új rendszerektől: egészségmegőrzést, otthoni munkavégzést könnyítő funkciókat és a mesterséges intelligencia bevonását is.
Új fejlesztésekkel az élen
A kifinomult szenzortechnika egyre több területen kap majd szerepet az elkövetkezendő időkben, amely elősegíti az AI-eszközök importálását az okosotthon megoldásokba. Emberi programozás helyett a mesterséges intelligencia alapú eszközök képesek lesznek majd önállóan működni, a szenzorok által gyűjtött viselkedési minták és adatok alapján. Az ilyenfajta fejlesztésben élen jár egy okosotthon megoldásokat kidolgozó magyar startup is, akik a világon elsőként jelentek meg mesterséges intelligencián alapuló, intelligens fűtési szabályozóval mind a magyar, mind a nemzetközi piacon. Azonban a trend manapság azt prognosztizálja, hogy az ágazat az öntanuló fűtés koncepciójától sokkal inkább az otthoni energiagazdálkodás felé fordul majd.
Ez is érdekelhet
A bővíthetőségé a jövő
A ma is kapható megoldások esetén még mindig gondot okoz az a tény, hogy a fejlesztés során nem fordítanak elegendő figyelmet a gyártók a rendszerek bővíthetőségére. Azonban a jelen és a közeljövő fogyasztói sokkal inkább hosszabb távra fognak tervezni, főleg egy újonnan épült, rendszerekkel beépített okosotthon esetén. Habár néhány év alatt óriási technológiai fejlődés megy végbe a piacon, ma már elérhető ezt a problémát is kiküszöbölő, központi kommunikációs platformot biztosító megoldás is.