Bármilyen fűtést is tervezzünk házunkba, kéményt még akkor is ajánlott kialakítani, ha egyébként a fűtési rendszer ezt nem tenné indokolttá. Azonban fontos tudnunk, melyek azok a tényezők, kémény részek, melyek kialakítása, karbantartása különös figyelmet érdemel.
Kéménytalp
Az égés során nedvesség, kondenzátum keletkezik. A rosszul kezelt kondenzátum a kéménylábat átnedvesítheti, a falszerkezetet eláztathatja, ezért a kondenzátum elvezetéséről feltétlenül gondoskodjunk! Egyeztessünk a helyi vízművekkel is, ugyanúgy ahogy pl. az esővíz csatornába való bekötéséről.
Csatlakozás
A fűtési rendszer kritikus pontja a kémény és a kazán, vagy a kályha összekapcsolása. Ha a kéménycsonk és a bekötő cső között nincs hézag, túlzott felmelegedéskor a kerámiacső elrepedhet. Ennek megakadályozására a kéménycsonk és a kazánbekötő cső között hagyjunk minimálisan 1 cm-es hézagot. A fémcsövet keramikus zsinórral tekerjük körbe, és így vezessük a kéménycsonkba. A bekötés szakszerű kialakításával megelőzhető a kéménycsonk lerepedése.
Megerősítés és megtámasztás
A szélsőséges időjárás kéménykárokat okozhat! A szabadon álló kéményszakaszok megerősítése, illetve a kémény tetőszarufák közötti megtámasztása biztonsági kérdés. Éppen ezért soha ne használjunk tetőléceket a kémény megtámasztásához! A kémények megtámasztása csakis nem éghető anyagokkal történhet, amely a tető mozgása miatt fellépő erőhatásokat is bírja.
Ez is érdekelhet
Kéménytorkolat
Az időjárás próbára teszi az épület külső részeit. Mivel a kémény a tetőn kívül helyezkedik el, a vakolat repedései, hiányosságai állandóan szem előtt vannak. A tetőn elvégzendő munka veszélyes, szakembert igényel, ezért nyűgöt jelent minden tulajdonosnak.
Tudnunk kell, hogy az élettartam, a stabilitás növelhető, ha a tetőn túli, szabadon álló szakaszt is szigeteljük. A szigetelés fokozza a kémény időtállóságát, hiszen segítségével ritkábban van szükség a természeti viszontagságok és az idő múlása miatt megrepedezett vakolat felújítására.