Kültéri medencék nem megfelelő átteleltetése nagyban befolyásolhatja mind a medenceszerkezet, mind a gépészet élettartamát, esetleg komoly meghibásodásokat is okozhat. Különösen vasbeton szerkezetű és csempeburkolatú medencéknél kell kiemelt figyelmet fordítani a téliesítésre.
1. A medence szerkezete
A téliesítés szempontjából két medenceszerkezetet kell megkülönböztetni:
- Terepszint alatt rendszerint vasbeton szerkezet, vagy erősített műanyagból kialakított medenceszerkezet;
- Terepszint fölött elhelyezett medenceszerkezet (rendszerint fémlemez műanyag fóliaborítással).
Terepszint alatti medencék szerkezete
A medencét körülvevő talaj télen egészen 80–100 cm mélységig megfagyhat. Ez a talajréteg terjed és nyomást gyakorol a medence falára. A vízzel telített medence jobban ellenáll a nyomásnak, így csökken az esetleges szerkezeti károsodás lehetősége. Olyan helyeken, ahol tavasszal aránylag erősen emelkedik a talajvíz szintje, a víz nyomást gyakorol a medence fenekére (esetleg az oldalakra is). A vízzel feltöltött medence ellensúlyozza a talajvíz nyomásának kedvezőtlen hatását.
2. A medence belső burkolatának károsodása
Terepszint fölötti medencék szerkezete
A fémlemez szerkezetű és műanyag borítású medencéknél a fóliaréteg a víz betöltése után az egyenletes nyomás következtében kisimul. A víz esetleges leengedése után a fólia eltávolodhat a szerkezettől és egyenetlenségek (hullámok, stb.) keletkezhetnek, melyekre a fagy kedvezőtlen hatással lehet. A leürített medencében a megfagyott fólia keménnyé, rideggé és törékennyé válik.
2. A medence belső burkolatának károsodása
A leürített medencék burkolatánál a következő károsodások keletkezhetnek:
- a kerámia burkolatú medencéknél az egyes elemek közötti hézagok (fugák) cement vagy ragasztó alapú anyaga kifagyhat, mivel az anyagban megmaradó vízcseppek térfogatát a fagy megnöveli;
- a fóliás burkolatú medencéknél a fólia élettartama jelentősen csökkenhet, mivel a fólia pórusaiba beszivárgó vízbuborékok megfagynak és roncsolják a szerkezetet. A fény közvetlen UV sugárzása a fólia elszíneződését eredményezi;
- a műanyag szerkezetű medencéknél hasonló kedvezőtlen jelenségek keletkezhetnek, mint a fóliás burkolatú medencéknél;
- a festékréteggel védett medencéknél a műanyag festékréteg pórusaiba vagy a hajszálrepedésekbe beszivárgó vízbuborékok megfagynak és roncsolják a festékréteget. A fény közvetlen UV sugárzása a festékréteg elszíneződését okozhatja.
3. A szerkezet és a burkolat károsodása elleni védekezés
A medence szerkezete és burkolata legjobban akkor védhető meg, ha a medencéből a víz télen sincs leengedve. A vízfelszín kb. 10–20 cm vastagságban megfagyhat. A medence falaira belülről ható nyomás ún. fagytestekkel nyelhető el. Ezek a műanyagból készült súlyozott tartályok 30 cm mélységben bemerülnek a vízbe, így az esetleg keletkező jég teljes keresztmetszetében felveszik a nyomást. A fagytesteket csak a medence bizonyos részeibe kell behelyezni. (A téglalap alakú medencéknek a két egymásra merőleges oldalfalaira, az ovális medencéknél a medence kerületének a felére, stb.).
- A medence vize BAYROL PURIPOOL vegyszerrel tartósítható, így a következő szezonban sem kell a vizet kicserélni. A vegyszer meggátolja a víz algásodását, és tartósítja a medencében lévő fertőtlenítő hatását. A PURIPOOL megakadályozza a kalciumos eredetű anyagok (vízkő) lerakódását is. A PURIPOOL-t a használati utasítás szerint kell adagolni. A PURIPOOL-lal kezelt vízben fürödni is lehet.
- A vízzel feltöltött medence felszínét speciális téli műanyag fóliával lehet letakarni, amely tökéletesen lezárja a medencét.
- Ha a medence télen nincs letakarva, szintén lehet a PURIPOOL-t és a fagytesteket használni. A tavaszi fürdőszezon kezdetén a felületről le kell takarítani a télen keletkezett szennyeződéseket (levelek, stb. ). A vizet alaposan szűrni és fertőtleníteni kell.
- A fürdővizet a használati utasítások szerint az első fertőtlenítésre előírt vegyszeradaggal kell kezelni.
Ez is érdekelhet
4. A medence gépészetének károsodása elleni védekezés
A gépházban vagy aknában telepített kvarchomok töltetű szűrőknél
A lefölöző edényes (szkimmeres) medencéknél a víz szintjét a szkimmerek alsó pereme alatt kell tartani. A lefölöző edényeket (szkimmereket) le kell üríteni és kiszárítani.
A feszített víztükrű medencéknél a víz szintjét úgy kell beállítani, hogy a vályúba ne kerüljön víz. A vályút le kell takarni, hogy esővíz vagy hó ne kerüljön a belsejébe. A lefolyókat dugóval kell elzárni. Ezeknél a medencéknél a szűrőtől a medencébe és vissza a víz a földbe fektetett (rendszerint PVC) csővezetékben áramlik. Mivel elkerülhetetlen a talaj megfagyó rétegében (kb. 60 – 80 cm a terepszint alatt) való vezetés (pl. a szkimmerhez), a csőrendszert a szétfagyás ellen védeni kell. A medence falába helyezett befúvóknál a csőrendszer a medence felől dugókkal lezárható, majd a gépházban leüríthető. A padlóösszefolyót nem kell vízteleníteni.
A medence fenekén elhelyezett befúvókat egyes típusoknál el lehet zárni. A csőrendszer kb. 100 cm-rel a terepszint alatt elhelyezkedő részeit nem kell vízteleníteni és a fenékbefúvókat sem kell elzárni a mélyen elhelyezett csőrendszernél.
A kiemelhető szűrőknél
A medencéből kiemelhető (rendszerint papír, vagy habszivacs) szűrőberendezést ki kell emelni és vízteleníteni. A betéteket tisztítani és szárítani kell. A víz felszíne alatt elhelyezkedő csővezetékeket nem kell leüríteni.