Ideje felébresztenünk a téli álmot alvó medencénket, hiszen egykettőre beköszönt a meleg idő és akkor már jó lenne használatba venni. Melyek a legfontosabb teendők?
Ha a téliesítést gondosan és szakszerűen elvégeztük, az alábbi feladatok állnak előttünk:
- A téli takaró és vízzsákok eltávolítása (levétel után mindenképp tisztítsuk meg a téli takarót és csak teljes száradás után tegyük száraz, naptól védett helyre).
- A fagytestek eltávolítása a medencéből.
- Amennyiben télen kiszereltük a vízforgató szivattyút, azt ilyenkor szereljük vissza.
- Ellenőrizni kell a szűrőhomok állapotát (ha a szűrőhomok erősen vízköves, vagy összeállt, célszerű a beüzemelés előtt kicserélni).
- A téliesítéskor használt fagydugókat (befúvók, szkimmer) el kell távolítani.
- A téliesítéskor leengedett vízmennyiséget pótolni kell.
- A gépházban a téliesítéskor elzárt csapokat, szerelvényeket meg kell nyitni.
- Ha a vízszint elérte a megfelelő magasságot és a gépházban a szerelvények megfelelő állásban vannak, indítsuk el a vízforgatást.
- Ha a szűrés-forgatás megfelelően működik, a medence alját porszívóval tisztítsuk meg.
A nem megfelelő téliesítés esetén a víz télen is bealgásodhat, a medence fala erősen vízkövesedik, célszerű tehát a régi vizet leengedni éss a medencét erre a célra rendszeresített vegyszerrel (pl. BAYROL Decalcit Becken) megtisztítani.
Tavaszi fagyveszély – veszélyben a medence
A legfontosabb, hogy csak akkor végezzük el a tavaszi beüzemelést, ha már biztos nincs tartós fagyveszély. Azt is érdemes megfontolni, hogy ha túl korán helyezzük üzembe a medencénket éss csak később használjuk, a víz vegyszerezését, a szűrést és a forgatást folyamatosan biztosítani kell, ami jelentős költségekkel járhat.
Fontos ellenőrzések üzembehelyezés előtt
A gépházban:
- A szűrőhomok állapotának ellenőrzése.
- A szivattyú működésének ellenőrzése (egyenletes járás, nincsenek szokatlan zörejek, amit például a csapágyazás hibája okozhat).
- A multi funkciós váltószelep működésének ellenőrzése.
- Amennyiben van automata vegyszeradagoló, a szükséges kalibrálás elvégzése (célszerű szakemberre bízni!).
- Egyéb elektromos berendezések (sóbontó, UV-fertőtlenítő, mérő szabályozó berendezések, medence fűtés) ellenőrzése.
- Tömörség vizsgálat (szivárgások ellenőrzése az elzáró szerelvényeknél, menetes illetve ragasztott kötéseknél).
A medence szerkezeténél:
- A beépített szerelvények (szkimmer, befúvók, fenékürítő, porszívó csatlakozó, ellenáramoltató) állapotának ellenőrzése.
- A medence világítás ellenőrzése, szükség esetén a "kiégett" lámpák cseréje.
- a medence vízszintjének folyamatos ellenőrzése. Amennyiben a szokásosnál jelentősebb vízszint csökkenést tapasztalunk, a probléma egyik forrása a medence szerkezetének hibája lehet. A szivárgás okát a lehető leghamarabb fel kell tárni és meg kell szüntetni.
Gyakran előforduló hibák és sérülések, illetve azok javítása a téli hónapok után
A medence burkolat károsodása.
Szakszerű téliesítés esetén is előfordulhat, hogy a medence burkolata (elsősorban csempe, vagy mozaik) sérül. A jelentősebb károk megelőzése érdekében célszerű a legkisebb hibát is azonnal kijavítani.
Nem megfelelő víztelenítés esetén
Ilyenkor a csővezetékben, tartályban, szerelvényekben, berendezésekben maradó víz megfagyhat, így repedések keletkezhetnek a rendszerben. Az ilyen jellegű hibák az első feltöltés alkalmával kiderülnek. Ebben az esetben a hibaelhárítást mindenképp bízzuk szakemberre.
Ha a tavaszi beüzemeléssel kapcsolatban a legkisebb bizonytalanság is felmerül bennünk, vagy nincs kellő tapasztalatunk, bízzuk a feladatot szakemberekre. A Poolking Kft. munkatársai több, mint 20 éves szakmai tapasztalattal állnak ügyfelei rendelkezésére, legyen az tavaszi beüzemelés, rendszeres karbantartás, üzemeltetés, hibaelhárítás vagy új medence építése. A tanácsadás ingyenes!