Ha olyan dolgokat kellene hirtelen felsorolnunk, melyek segítségével pihentető oázist varázsolhatunk otthonunkból, akkor a masszázsmedence biztosan az első háromba kerülne. A felhőtlen ejtőzésnek azonban némi ára van: jól működő masszázsmedence nem létezik karbantartás nélkül. Vegyük sorra a teendőket!
Tiszta vizet a jakuzziba!
A masszázsmedence gyártás háttéripara sok-sok éve dolgozik azon, hogyan lehet minél kevesebb klór használatával kristálytiszta és élvezhető vizet tartani a medencénkben? Sokak előtt ismerős az a jelenség, mikor a kristálytiszta medencevíz egyszer csak nyálkássá, zavarossá válik. Fontos, hogy a jakuzziba mindig letusolva, tiszta fürdőruhában üljünk be. Igaz, hogy a vegyszerek megküzdenek a szennyeződésekkel, ám egy mennyiségen túl ez már kezelhetetlen. Ha körültekintően járunk el, ám a víz minősége mégis romlik, a Spa Trend szakemberei az AquaFinesse alkalmazását javasolják. A holland készítmény a biofilm eltávolításának módszerével működik. Összetételéből adódóan felbontja a baktériumok nyálkás, síkos védőrétegét és védtelenné teszi azokat a fertőtlenítőszerekkel szemben. Így a víz kb. 80 %-kal kevesebb klór használatával nagyszerűen karbantartható.
Egy másik, ugyancsak hatékony készítmény az ezüstion, melyet egy ezüsttel bevont, kerámia golyócskákat tartalmazó patron formájában tudunk hasznosítani. Nincs más dolgunk, mint elhelyezni a megfelelő helyre, és négy hónapon keresztül aktív védelmet nyújt a baktériumok ellen.
A vízcserét négyhavonta célszerszerű elvégezni, de nem azért, mert addigra nagyon koszos lesz a víz. Egy jó minőségű jakuzzi szűrőrendszere képes arra, hogy ennél jóval hosszabb ideig is tisztán tartsa a vizet, ám négy hónap alatt a víz elhasználódik, telítődik fertőtlenítő- és tisztítószerekkel és csökken az ásványianyag tartalma. Mivel ez a víz nem szennyezett, egy búvárszivattyú segítségével akár kertünk locsolásra is használhatjuk.
Lágy víz használata esetén a masszázsmedence felülete mindig tökéletesen sima marad, nem lesz a felületen lerakódás, így a szűrők a vízkőtől mentesek, a szerkezet pedig hosszabb élettartamú lesz. A kemény víz használatánál a medence felületén érdes lerakódást tapasztalhatunk, ami kényelmetlenséget okozhat használat közben.
Emellett érdemes évente egyszer átnézetni a medence teljes gépészetét, ellenőrizni a komputer működését, így nem érhetnek kellemetlen meglepetések.
Hasznos tanácsok medencénk épségének megőrzéséhez, élettartamának növeléséhez:
- kerüljük a testápoló, napolaj, arcfesték és hajzselé használatát
- a medence használata előtt zuhanyozzunk.
Ez is érdekelhet
A vízszűrő tisztítása
A szűrőt/szűrőket a masszázsmedencéből minden héten egyszer vegyük ki és vízsugárral, vagy megfelelő tisztítószerrel tisztítsuk meg. A szűrő feladata megvédeni minket a különböző szennyeződésektől.
Sokféle szűrő létezik. Hatékonyságuk függ a típustól és a hatásfoktól is. Van olyan szűrő, mely a nap 24 órájában szűr, illetve olyan, ami csak a napnak bizonyos ciklusaiban végzi a dolgát.
Az optimális vízszint és vízhőmérséklet
A víz szintjének optimális beállítása medencénként eltérhet, leginkább méretfüggő. Általános szabály, hogy az ideális vízszint a legmagasabban elhelyezett masszázsbefúvó fölött minimum 2-3 cm, illetve a szűrőháznál elhelyezett szkimmer ajtó vagy úszó feletti. A medence vize párolog, ezért kísérjük figyelemmel ezt a folyamatot, hogy utántöltéssel mindig megtartsuk a megfelelő szintet.
A masszázsmedence használata a téli hónapokban a legüdítőbb: a havas, jeges tájban a 37 °C-os meleg vízben ellazulni, pezsgőt kortyolgatni az egyik legjobb otthoni program! Olyan masszázsmedencét válasszunk, mely gazdaságosan fenntartja a megfelelő, 37 fok körüli vízhőmérsékletet. Ebben segít a hőszigetelés, mellyel sokat spórolhatunk.
Megfelelő hőszigetelés mellett egy 3-6 fős jakuzzi 5-15 000 forinttal növeli meg a villanyszámlánkat, míg egy kevésbé jó hőszigetelés esetében ez akár a duplájára is emelkedhet havi szinten.
Thermo tető
Még mindig a hőszigetelésnél maradva, a hőtartás nélkülözhetetlen eszköze a thermo tető. Nélküle a medence vízhőmérséklete óránként akár 1-2 °C-kal is csökkenhet. Vásárlás előtt kérdezzünk rá a tető záródására, nézzük is meg és csak olyan jakuzzit válasszunk, melynél ez jól működik. Legalább ilyen fontos a tető könnyű kezelhetősége is, hiszen ezek a tetők nagy méretűek és nehéz a mozgatásuk. Ha nehezen boldogulunk, rendeljünk tetőemelőt - ez a beruházás az évek során sokszorosan megtérül.
Egy jó szigetelésű medencét gazdaságosabb a téli hónapokban is üzemeltetni, mintsem leengedni és újratölteni. Ha mégis huzamosabb ideig használaton kívül van a medencénk, akkor állítsuk alacsonyabbra a hőmérsékletét és tartsuk zárva a thermo tetőt.
Tartsuk tisztán a tetőt: egy puha szivaccsal vagy kendővel rendszeresen töröljük át. Mielőtt a havas, jeges időjárás beköszöntene, ápoljuk a fedőt speciális szerrel, mely óvja a az időjárás viszontagságaitól. Ez a szer megakadályozza a vinyl anyag károsodását és a port, piszkot is távoltartja. Az őszi hónapokban legalább egyszer végezzük el ezt a műveletet.
Rendszeresen söpörjük le a havat a tetőről egy puha szálú seprűvel, anélkül hogy megsértenénk a felületet. Bánjunk finoman a fogantyúkkal, fülekkel!
Ha a jakuzzink erős szélnek kitett helyen áll, az extra biztonság érdekében rögzítsük a tetőt kifejezetten erre a célra tervezett szíjjal, pánttal, hevederrel.
Figyelem! A masszázsmedencék a téli hónapokban a szokottnál is körültekintőbb karbantartásra szorul. Az alábbi tanácsokat betartva megóvhatjuk a medencét az időjárás hatásaitól:
- thermotető használata
- a tető rögzítése és ápolása
- ellenőrizzük a szűrőket
- medence tisztítás a hideg idő előtt (AquaFinesse)
- külső és belső fényforrások ellenőrzése.