A rosszul hőszigetelt, huzatos ablakokon, ajtókon sok meleg távozik a lakásból, de ha nincs pénz az ablakok, ajtók cseréjére, akkor marad a felújítás és az utólagos szigetelés.
Ha nem illeszkedik pontosan az ajtó- vagy az ablakszárny a tokhoz, akkor a levegő áramlásával együtt a meleg is kimegy, a por és a zaj meg bejön a lakásba. Az első ötlet általában az, hogy cseréljük ki a nyílászárókat, azonban az árajánlatokat megnézve, manapság sokan inkább valami olcsóbb megoldást keresnek. De van olyan is, hogy az épület műemlék, ezért választják a csere helyett a felújítást és az utólagos szigetelést.
Ablak felújítás, ajtó felújítás
Először azt kell megnézni, hogy jól zárnak-e az ajtók, ablakok. Ha az ablakok, ajtók megereszkedtek, akkor asztalosra is szükség van, aki gyalulással, a pántok (zsanér) beállításával, cseréjével javítja a nyílászárókat.
Az ajtók, ablakok légréseit tömítéssel lehet megszüntetni, manapság erre a legelterjedtebb a svéd bemarásos módszer. A módszer lényege, hogy az ablakszárnyba körbe hornyot vágnak, majd ebbe egyedi profilú szilikonból készült tömítő csíkot helyeznek el. A szigetelés után otthonunk huzatmentes lesz, ennek köszönhetően 2–4 Celsius-fokkal emelkedik a belső hőmérséklet. Ez pedig akár 15–20 százalék fűtési költségmegtakarítást is jelenthet. Ezen felül csökken a zaj, kevesebb por és kipufogógáz jut be a lakásba.
A szilikoncsík rendkívül hosszú élettartamú, körülbelül 10 ezer nyitást bír ki. Ebből adódik, hogy ablak esetében – ha napi 1–3 nyitással számolunk –, akár 10–20 év is lehet az élettartama, amíg ez ajtóknál lehet, hogy csak 5 év, attól függően, mekkora a forgalom. A megtérülési idő átlagosan 1,5–2 év. Mázoláskor a csík egyszerűen kivehető, majd száradás után vissza kell illeszteni a horonyba.
Az ajtók szigetelése abban tér el az ablakokétól, ha nincs küszöb, akkor meg kell oldani alul is a szigetelést. A drágább változat az automata küszöb, amely az ajtó záródásával – egy kis nyomógomb segítségével – magától lemegy, nyitáskor meg vissza. Az olcsóbb változat a küszöb pótlására az ajtószigetelő-gumi, illetve az ajtókefe vagy más néven ajtóseprű.
A módszert alapvetően fa ablakokra találták ki, azonban ma már munkájuk 30 százalékát a műanyagablakok szigetelős csíkjainak cseréje teszi ki. Ennek oka, hogy az olcsó, kevésbé jó minőségű ablakokba gumi csíkot helyeznek el a gyártók. A gumi pedig öregszik, néhány év után a 4–5 Celsius-fokos hidegben már nem tömít megfelelően, újra huzatos lesz a lakás.
Mire figyeljünk a kivitelező kiválasztásakor?
Fölismerve az üzleti lehetőséget, sok vállalkozó belekezdett az ablakszigetelésbe, és mivel nincs szakirányú képzés, vannak kóklerek is a nyílászáró szigetelők között. Nem mindig egyszerű előre fölismerni őket. Mindenestre, ha megérkezik a mester, és nem veszi elő a mérőszalagot, hanem a hasára ütve mondd árat, gyanakodjunk. A megbízható szakember, mindig részletes, pontos árajánlatot ad, persze ez még mindig nem elég. Kérdés még, vállal-e garanciát, mennyi időre, van-e referenciája. Gyanakodjunk akkor is, ha valaki becsönget, fölajánlja szolgálatait, majd akár 20–40 ezer forint előleget kér, akkor szinte biztosra vehetjük, hogy csalókkal van dolgunk.