Az építési hibák elkerülése érdekében sok mindenre kell figyelni a falazás során. A falazat az épület egyik olyan eleme, amelyet utólag nem lehet kicserélni, s a javítása is nehézkes és költségigényes. A precíz kivitelezés mellett a felhasznált anyagokon sem érdemes takarékoskodni.
A falazatnak sokféle követelménynek − szilárdság, tartósság, tűzállóság, hő- és hangvédelem – kell megfelelnie. Alapvető hiba, ha a falak, falsorok nincsenek derékszögben vagy nem függőlegesek. Előfordul, hogy ez csak akkor derül ki, amikor már a vakolásra, burkolási munkálatokra kerül sor, s a burkoló próbálja ezeket az eltéréseket kijavítani. Szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy síkra csiszolt felületű tégla felhasználásával, s precíz kivitelezői munkával ez nem fordulhat elő. Az első sor megfelelő elkészítése után a továbbiakban függőleges, milliméterpontos falazat építhető.
Falazás hidegben
Probléma adódhat abból, ha a kivitelezők nem veszik figyelembe az egyes termékek használati útmutatóját, s nem az előírások szerint használják azokat. Figyelni kell arra, hogy falazási munkákat téliesítés nélkül +5 Celsius-fokig szabad végezni, függetlenül a zsákos, előkevert falazóhabarcs típusától. A hideg miatt ugyanis nem köt meg a habarcs, s a benne lévő víz megfagy. Időjárástól független probléma, ha a kivitelezők nem várják meg, hogy a falazat kiszáradjon, és egyből elkezdik a vakolást. Kapható speciális ragasztóhab is, amellyel –5 Celsius-fokig végezhető a falazás. További előnye, hogy szinte száraz technológiának számít, hiszen a falazatba még kevesebb nedvesség kerül.
Hangszigetelés
A válaszfalaknál előforduló leggyakoribb hibát az alapozásnál követik el. Amennyiben a válaszfalak alá nem megfelelő alapozás kerül, a falak „mozoghatnak”, aminek szükségszerű következménye a repedés. Társasházaknál gyakori probléma, hogy két lakás közötti falat nem választják le egymástól, vagyis a két lakásnak közös fala van, s ez esetben a közös szerkezet miatt a kopogó hangok kellemetlenséget okozhatnak. A megfelelő hangszigetelés érdekében célszerű külön szerkezetet emelni vagy olyan falazó elemet alkalmazni, amely biztosítani tudja az előírt hangszigetelést. Jó megoldást jelenhet az úgynevezett hanggátló tégla – amely már szerepel a gyártók termékpalettáján – beépítése is.
Ez is érdekelhet
Vízszigetelés
Hibaforrás lehet, ha a lábazatról induló falazatok alól elhagyják a talajnedvesség elleni szigetelést, s így nincs, ami meggátolja a talajból érkező nedvesség falazatba jutását. Ilyen esetekben fordul elő, hogy a vakolat átnedvesedik, majd lepotyog, s a belső falfelület penészedni kezd.
Kiegészítő falazó elemek
A kivitelezési hibák száma csökkenthető az úgynevezett kiegészítő elemek – feles-, sarok- és kávatégla – használatával. A pozitív hatás a kész falazat hő- és páratechnikai tulajdonságaiban érhető tetten, felhasználásuk előnyösen befolyásolja a kivitelezést, mérsékli a falazás idejét, a hulladékképződést és a habarcs mennyiségét is. A feles falazó elemek használatával csökken a kész falazatban a helyi hőhidak kialakulásának lehetősége, növekszik a falazat homogenitása, ezzel javulnak a teljes falazat páratechnikai tulajdonságai és hőszigetelő képessége. Átgondolt tervezés és falazás esetén egyszerűbbé válik a falvégek kialakítása, a nyílászárók beépítése, s a vakolás is.