Az Energiaklub nemrégiben készített felmérése alapján a lakosság 85 százaléka nem tudja, mire kell figyelni energiahatékonysági beruházások során. Ezért kíván a Knauf Insulation a hőszigeteléssel kapcsolatos néhány tévhitet eloszlatni.
Az Energiaklub felmérése szerint a háztulajdonosok 24 százaléka tervezi épülete energetikai korszerűsítését, ezen belül 50 százalék szigetelni fog, ugyanakkor mindössze 15 százalékuk fordul előzetesen szakemberhez információért. A Knauf Insulation szakértői azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az energiahatékonysági fejlesztésekkel, ezen belül is a szigeteléssel elért megtakarítás nem éri el a tervezett mértéket, ha az ingatlantulajdonosok nem tájékozódnak elég alaposan, és szakszerűtlenül végzik vagy végeztetik el a felújítást. Éppen ezért a cég összegyűjtötte az energiahatékonysági beruházásokkal, köztük az szigeteléssel kapcsolatos leggyakoribb lakossági tévhiteket, és az ezekre adott válaszokkal együtt bemutatja a www.nalamszigetelnek.hu weboldalon.
Csak a felújítók 15 százaléka fordul szakemberhez
Az Energiaklub felmérése szerint a tulajdonosok 24 százaléka tervezi 3 éven belül épülete energetikai korszerűsítését, 15 százalék pedig már 1 éven belül szeretné ezt. A felújítók 50 százaléka szigetelni fog, de mindössze 15 százalékuk fordul információért szakemberhez, a többség az Interneten tájékozódik. Nekik nyújt segítséget a „Tévhitek és tények a szigetelésről” kiadvány, amely a 15 leggyakoribb energiahatékonysági tévhittel kapcsolatban ad hasznos tanácsokat az ingatlantulajdonosoknak.
A szakemberek által megválaszolt tévhitek három területet érintenek:
- az energiahatékonyságot általánosságban,
- a komplex felújítást, valamint
- a szigetelést.
Energiahatékonysági tévhitek: Minden hatékony, ami megújuló?
Az energiahatékonysággal kapcsolatos egyik leggyakoribb tévhit, hogy az épületek energetikai korszerűsítése a megújuló energiaforrások használatát jelenti. A kiadvány felhívja a figyelmet arra, hogy azokat az ingatlanokat nevezzük energetikai szempontból korszerűnek, amelyek ugyanolyan komfortérzet mellett jelentősen kevesebb energiát használnak fel, mint más, hasonló méretű ingatlanok. Ezt a fejlesztést olyan beruházásokkal lehet elérni, mint a nyílászárócsere, hőszigetelés vagy fűtéskorszerűsítés, amelyek költsége már néhány év alatt megtérül a rezsi csökkenésével.
Ez is érdekelhet
Tévhitek a komplex felújítással kapcsolatban: De mégis, mivel kezdjük?
A dokumentum második része abban ad tanácsot az energiahatékonysági felújítást végzőknek, hogy a munkát milyen sorrendben érdemes elkezdeni. A szakértők rámutatnak arra, hogy az első lépés minden esetben az energia, a meleg benntartása legyen, vagyis addig ne cseréljünk például kazánt, amíg az ablakok nem szigeteltek. A nyílászárók korszerűsítését követően már nyugodtan belevághatunk a homlokzat vagy a tető szigetelésébe. Ám fontos kiemelt figyelmet szentelni annak, hogy csak a megfelelő minőségi paraméterekkel bíró szigetelőanyagokat építtessük be. Gyakori hiba ugyanis, hogy a kivitelezés során, a költségcsökkentés érdekében, a megrendelő gyengébb hatásfokúra cseréli a szakember által betervezett szigetelést, így a felújítás nem hozza majd a kívánt energiamegtakarítást.
Szigeteléssel kapcsolatos tévhitek: Tetőt vagy falat?
Szakértők külön részt szenteltek a szigeteléssel kapcsolatos tévhitek eloszlatására, illetve szakszerű magyarázatára. E témakörben szakértők rávilágítanak arra, hogy az ingatlan szigetelését célszerű a tető, illetve a födém szigetelésével kezdeni, mert az felelős a ház hőveszteségének 20–25 százalékáért, és ez végezhető el a legköltséghatékonyabban. A kiadvány segítséget nyújt a szigetelést tervezőknek a megfelelő minőségű szigetelőanyag kiválasztásában is, ahol a szigetelőanyag R-értéke, vagyis a hővezetési ellenállás sokkal jobban mutatja az anyag minőségét, hőtartó képességét, mint a vastagság. A megfelelő szigetelőanyag önmagában persze még nem elég a szigeteléshez. A szakértők tanácsai abban is segítenek az ingatlantulajdonosoknak, hogy hőszigetelést rendszerben, vagyis a ragasztót, a szigetelőanyagot, az üveghálót és a vakolatot egy gyártó rendszerben ajánlott termékeit választva szerezzék be, az optimális hőszigetelési eredmény elérése érdekében.
A további tévhiteket és azok részletes magyarázatát tartalmazó kiadvány a www.nalamszigetelnek.hu weboldalon található, ahol a látogatók a szigeteléssel kapcsolatos egyéb kérdésekre is szakértői választ találnak.