Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Szakértelemmel hatékonyabb a hőszigetés is

Felújítás során fontos, hogy kikérjük szakember segítségét a tervezéshez, a megfelelő hőszigetelő anyag kiválasztásához és a kivitelezéshez, hogy biztosan elérjük a kitűzött célt, a fűtésszámla csökkentését.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Felmérés készült a Knauf Insulation megbízásából, ennek keretében 630 magánszemélyt kérdeztek meg, többségükben felújítást terveztek vagy már bele is kezdtek. A felmérés eredménye szerint az ingatlantulajdonosok több mint kétharmada nem vagy helytelenül ismeri a szigetelőanyagok legfontosabb energiahatékonysági jellemzőit. Azonban ennek ellenére a felújítás során mégsem veszi igénybe szakemberek – építészek, tervezők, kivitelezők – segítségét. Pedig a szakember bevonásával végzett energiamegtakarítást célzó felújítások hatékonysága egyértelműen kimutatható.

A felújítást végző családiház-tulajdonosok több mint felének a fő célja az energiamegtakarítás, azonban több esetben az ingatlan tervezett energiamegtakarása és a valóban megvalósult jelentősen eltér egymástól. Így a tulajdonos szándéka ellenére továbbra is kénytelen többet költeni otthona fűtésére-hűtésére, mint szeretett volna.
Ennek egyik oka, hogy a felújítók kevés esetben várják el az építésztől, szakembertől a kiviteli tervek elkészítésén és engedélyeztetésen túl a megfelelő paraméterekkel rendelkező építőanyagok kiválasztását. Az emelkedő energiaárak és a csökkenő reálkeresetek idején épületeink energiahatékonysági felújítása gazdasági kényszer. Erre utal, hogy a KSH adatai szerint a felújítási céllal felvett lakossági hitelek összege 2011-ben már meghaladta az új lakások építésére igényelt hitelekét.

hőszigetelés

Felújítás: cél az energiahatékonyság

A Knauf Insulation kutatatása is ezt, az ingatlantulajdonosok által felismert szükségszerűséget igazolja, hiszen a felmérésben megkérdezett családiház-tulajdonosok több mint fele helyezte a kényelmi szempontok és az esztétikum elé az energiamegtakarítást, azaz a fűtésszámla csökkentése érdekében fogott hozzá a felújításhoz.
A felújítás során a ház energiahatékonyságának javítása érdekében családiház-tulajdonosok

  • 35 százaléka ablakcserét,
  • 29 százalékuk fűtéskorszerűsítést,
  • 28 százaléka tető-, illetve padlásszigetelést, szintén
  • 28 százalékuk homlokzati hőszigetelést,
  • 25 százalékuk pedig tetőfelújítást, illetve
  • ezek kombinációját végezte el.

Bízzuk szakemberre vagy lássunk neki magunk?

Inkább az utóbbit javasoljuk, mert ha valahol, akkor a szigetelőanyagok kiválasztásában és a korszerű, teljes hőszigetelés elkészítésében elkél a szakértelem. Az önmagától kitekeredő üveggyapotból készülő padlásszigetelés felhelyezése nem igényel ugyan nagy szakértelmet, de a homlokzati hőszigetelés méretezése vagy a fűtéskorszerűsítés kialakítása már igen. Éppen ezért volt a Knauf Insulation szakemberei számára is meglepő az a tény, hogy a felújításba kezdő családiház-tulajdonosok 2/3-a egyáltalán nem veszi igénybe építész vagy tervező támogatását. Az esetek 1/3-ában a tulajdonos építész vagy tervező segítségét kéri, de már közülük is 10-ből csak 8 megrendelő hallgat szakemberre a meghatározott energiahatékonysági paramétereknek megfelelő építőanyagok kiválasztásában. A megfelelő szigetelés kiválasztása alapvető fontosságú a tervezett energiamegtakarítási cél elérése érdekében.

Ki dönt és mi alapján?

Kinek mi a fontos? A megbízónak minden bizonnyal a végeredmény: a fűtésszámla csökkentése. A felmérés szerint a felújítás során a kivitelezők mindössze az esetek 25 százalékban vásárolják meg a felújításhoz szükséges szigetelőanyagokat. Azonban a felújításhoz szükséges építőanyagot elsősorban a kereskedők ajánlatai és nem a tervező által meghatározott műszaki szempontok szerint választják ki, vagyis az ár, mint szempont a minőség elé kerül.

A hőszigetelő anyag kiválasztása

A Knauf Insulation kutatásában megkérdezett családiház-felújítók 66 százaléka számára a szigetelőanyagok hőszigetelő képessége a legfontosabb szempont. Ennek ellenére a legtöbben kevés vagy nem megfelelő ismerettel rendelkeznek a hőszigetelő anyagokról. Nem tudják, hogy mi a szigetelőanyagok legfontosabb tulajdonságainak mérőszáma, és azt sem, hogy az alacsony vagy a magas érték a kedvező. Ez még nem is lenne baj, ha bevonnák a döntésbe a megfelelő szakembert.

hőszigetelés

A kivitelezés

A vásárláson túl, magát a homlokzati hőszigetelési munkát illetően is megdöbbentők az adatok. 100 családi házból 40 esetén a homlokzat hőszigetelését nem szakkivitelező vagy generálkivitelező végzi, hanem maga a tulajdonos. Ez akár azt is eredményezheti, hogy a szakszerű anyagválasztás és kivitelezés hiányában a befektetett munka és energia nem térül meg: fűtési számlánk nem csökken az elvárt mértékben.
Habár a Knauf Insulation kutatatásának eredményei szerint a családi házat felújító ingatlantulajdonosok 72 százaléka még mindig polisztirollal szigeteli otthona homlokzatát, és örömteli tény, hogy a megkérdezettek 57 százaléka teljes hőszigetelő-rendszert alkalmaz a homlokzati hőszigeteléshez.

Komplett hőszigetelő-rendszer

A teljes hőszigetelő-rendszer alapja a hőszigetelő anyag, ez többféle is lehet, leggyakrabban polisztirol (EPS) vagy kőzetgyapot, esetleg ezek kombinációja, különösen magas épületek esetében. A teljes hőszigetelő-rendszer része még a ragasztó és ágyazó habarcs, valamint a vakolat, esetleg a homlokzatfesték. Ezekhez kapcsolódnak még különféle kiegészítők úgy, mint az üvegszövetháló, lábazati indítósín, a dübelek és tárcsák, élvédők. Nagyon fontos még, hogy a rendszer része a kivitelezés leírása is, például hány centiméteres lehet a ragasztó, hogy kell azt fölhelyezni vagy épp miként kell az éleknél az üvegszövet hálót fektetni. Mindezekre azért van szükség, mert a teljes hőszigetelő-rendszer csak abban az esetben teljesíti az ígéreteket, ha a leírásban foglaltaknak megfelelő anyagok szerepelnek benne, és a kivitelezés részletei is pontosan megfelelnek. Különösen igaz ez a rendszer tűzállósági határértékére.
Ilyen komplett hőszigetelő-rendszereket kínál a Knauf Insulation is az épület különböző szigetelni kívánt szerkezeteire. Ezek alkalmazása kapcsán a cég szakemberei is szívesen adnak tanácsot a hozzájuk fordulóknak.

További információk

  • Az épület egyes szerkezeteinek szigetelésére ajánlott Knauf Insulation termékekről: www.knaufinsulation.hu
  • Sok hasznos tanács és az összehasonlító kísérleten alapuló „Te mire költenéd a rezsit” program aktuális állása:

    www.nalamszigetelnek.hu

Kapcsolódó írásaink

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

4K Napelemes megoldás

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

A kényelmes zuhanykabin 4+1 titka

Csökkentse energiaköltségét 25 százalékkal akár egy nap alatt – mutatjuk hogyan!

Könnyedén tolható, izgalmas teraszajtók

Szárazépítés vizes helyiségekben Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel

Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújítása

Kényelmes, költséghatékony és korszerű építkezés fehér téglával

Felére csökkenhet a falak építésének ideje ezzel a technológiával - Nemcsak időt, de pénzt és vizet is spórolhat, aki így épít

Hőszigetelés ipari kapuval? Így csökkentenek költséget a Hörmann megoldásai

Családi ház építése környezettudatosan és fenntartható módon

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!