Az új építésű házak többsége megfelelően szigetelt, jobb hőátbocsátási tényezővel rendelkezik, azaz kevesebb a fűtésköltség, több a megtakarítás. De vannak még, vagyunk még nem is kevesen, akik régebben épült házban élünk, – őket, magunkat is arra bíztatjuk: érdemes átgondolni a régi házak hőszigetelését is.
A megtermelt és hasznosítható hő körülbelül 30 százaléka a falakon keresztül, ugyanennyi a tetőn, 12–25 százalék az ablakokon, további 10–15 százalék a padlón, a födémen, valamint a kéményen át tiszta hőkibocsátás formájában távozhat. Különösen igaz ez a régebben épült házak esetében, ahol akár 40 százalékkal több lehet a fűtésköltség. Ezeknél – a magas fűtésköltség mellett – a leggyakoribb probléma, hogy a szigetelés nélküli falak páralecsapódást, nedvesedést, végül penészesedést okozhatnak.
Régi házak hőszigetelése
Ha a felújítás mellett döntünk, 30–40 éves vagy még régebbi házak esetében is jelentős eredményeket érhetünk el megfelelő vastagságú és szakszerűen beépített hőszigeteléssel. A hőveszteség csökkentésére a falakat normál vagy grafitadalékkal dúsított polisztirollal érdemes hőszigetelni, a lábazat védelme megoldható univerzális polisztirol szigetelés alkalmazásával, amíg a padlóban és a szarufák fölött a BACHL PIR-termékcsalád hőszigetelő tábláival az egész felületen zárt, hőhídmentes védelmet biztosíthatunk.
Ez is érdekelhet
Pályázatok
Érdemes figyelni a régi házak felújítására kiírt pályázati lehetőségeket is, hiszen a környezettudatos életmód jegyében egyre több lehetőség van az ilyen támogatásra, többek között a panelprogram, a KEOP és az új Széchenyi Terv programjának keretében. A kormány is szigorításokat tervez az épületenergetikai követelményekkel kapcsolatosan: a középületek esetében 2015-től, a többi épület esetében pedig 2018-tól lesz érvényes az új rendelet. Állami energiahatékonysági pályázatok benyújtása esetén is előnyt jelent majd a vastag szigetelés alkalmazása az épületfelújítás során, 2015-től szigorítják ezt a követelményrendszert is.
A jól hőszigetelt épület egész évben megfelelő hőmérsékletet biztosít, nyáron kívül, amíg télen bent tartja a meleget, nő az épület élettartama és értéke, valamint a környezetet is óvhatjuk, hiszen kevesebb lesz a szén-dioxid-kibocsátás. A befektetés 30 cm vastag téglafal esetében már 2–4 év alatt megtérül, hosszabb távon pedig minden szigetelésbe fektetett 1 forint több mint 7 forint hasznot hoz az ingatlantulajdonosok számára. Új ház építésekor szintén a legjobb befektetés a hőszigetelés, hatása a rezsiköltségben és a hőérzetben is mérhető.
Forrás: BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft.
www.bachl.hu