Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Hőszigetelés mindenkinek – de hol is kezdjük?

Megérkezett a tél, újra hideg a fal, a padló, húznak az ajtók, ablakok. Most már a bőrünkön érezhetjük, hogy idén nyáron is elhalasztottuk a felújítást. De hol is kezdhettük volna? Hőszigetelés vagy a nyílászáró csere? Logikus, ám egy családi házon számos más nem megfelelően hőszigetelt területet találunk. Szakértőink segítségével végignézzük, mikor mely területtel érdemes kezdeni, miért és milyen hőszigetelő anyagot használjunk?

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Ha új otthont építünk, akkor könnyebb helyzetben vagyunk, hiszen egy jó tervező és kivitelező évtizedekre megoldja ezeket a problémákat. Ha viszont nem csupán állagmegóvás céljával újítunk fel, hanem energetikailag is javítani szeretnénk otthonunkon állapotán, azaz pl. kevesebb rezsit szeretnénk fizetni, komplex megoldásban érdemes gondolkodni.
Alaptétel: a hő mindig megtalálja a kifelé vezető utat. A cél tehát az épületet körülvevő minél homogénebb „burok” kialakítása, hogy az ú. n. hőhíd – azaz a többihez képest gyengébben szigetelt felület – kialakulása elkerülhető legyen. Nem nehéz belátni, hogy ha csak a padlást szigeteljük, akkor a falakon és padlón könnyedén „kiszökik a meleg” vagy hiába vastag a hőszigetelés, ha az ablakok nem zárnak jól. De a hőhidak más problémát is okoznak: például egyik leggyakoribb és legszembetűnőbb hatása a penészedés.

Az, hogy nem elégséges csak egy problémás területtel foglalkozni, a legszemléletesebben azzal bizonyítható, ha megnézzük egy átlagos épület esetén, hol mennyi energia vész el: a tetőn 20%, a falakon 30%, a nyílászárókon 15%, a padlón 10%, a tömítetlen réseken 10% és a fűtési rendszeren ill. a égéstermék elvezetéssel 15% a veszteség mértéke.

BACHL hőszigetelés

Az épület minden külső felületét hőszigetelni kell, hogy csökkenteni tudjuk a fűtési költségeinket, mert a családi házak esetén is itt szökik a legtöbb energia. Ez ugyanakkor nem csak a határoló falak hőszigetelését jelenti, de minden épületszerkezeti elem megfelelő mértékben történő hőszigetelését, ami a külső térrel érintkezik.

De mit, miért és hogyan hőszigeteljünk?

A fentieket olvasva a komplexitás fogalma már jobban értelmezhető. Az utólagos hőszigeteléssel egy felújítás során csökken a falak hőátadása is és az ablakkereteknél, falsarkoknál lévő hőhidak kialakulásának esélye csökken, ha volt ilyen, megszüntethető a párásodás, penészedés. A nyílászárókat is érdemes megfelelő hőszigetelésű, légtömören záródó típusra cserélni, de fontos terület a fűtési rendszer megújítása és a villamos berendezések, világító berendezések energiatakarékos változatra cserélése.

Akkor hol is kezdjük?

Gyakorlatiasan szemlélve a dolgokat, a BACHL szakértőjének segítségével sorra vesszük, hogy az egyes területek problémáinál merre érdemes indulni a megoldás felé.

BACHL hőszigetelés

Földközelben

Ha a fal és padló találkozásánál, főleg a sarkokban penészedés nyomai láthatók és a lakásban még a fűtés ellenére is „jéghidegnek” érezzük a padlót, akkor a talajjal érintkező padlók és padlásfödémek hőszigetelésén kell elgondolkodni. A talajjal érintkező padló utólagos hőszigetelése a legnehezebb és egyben legköltségesebb, helyenként a rétegrend adottsága miatt egyszerűen megoldhatatlan, tehát leginkább az új építésnél fontos, hogy a hőszigetelés mértéke megfelelő legyen, akár egy vékony rétegrend kialakítása esetén is. Ehhez jól használhatók a BACHL PIR ALU és BACHL Extrapor EPS 100 hőszigetelései. Új építés esetén könnyen tarthatók az előírt értékek, de felújítás esetén belefuthatunk igen összetett problémákba. Elgondolkodtató, hogy ha a padlónkba csak 3-4 cm hőszigetelést tudunk beépíteni, akkor nem szükséges a falazatra 20 cm hőszigetelést rakni, mert a hő megtalálja a leggyengébb pontokat és könnyebb ellenállás irányába megy. Vagy inkább fogalmazzunk így: jó döntést hoztunk ugyan a homlokzati hőszigetelés kapcsán, de mindez mit sem ér, hiszen a meleg a padló irányában távozik.

BACHL hőszigetelés

A homlokzat hőszigetelő képessége nem csak a falazaton múlik

A külső határoló falak hőszigetelése a legelterjedtebb. Hideg falak, húzó érzés a sarkoknál, gombásodás vagy éppen salétromos falak már intő jelként szolgálnak. Homlokzati falak esetében a falazóanyag és a nyílászárók kiválasztására is oda kell figyelni, nem elég a megfelelő vastagságú EPS hőszigetelés. Hőtechnikai értelemben a nyílászárók minden épületnél gyenge pontot jelenthetnek, hiszen a legjobban szigetelő nyílászárók U-értéke (hőátbocsátási tényezője) és egy 30 cm vastag hőszigetelés nélküli modern vázkerámia fal U-értéke között is 2-szeres a különbség a fal „javára”. Ugyanez egy 15 centiméteres hőszigetelés esetén már 6-8-szorosra növekszik. Fölösleges 15-20 centiméter vastag hőszigetelést a falra felrakni, ha nem ehhez a hőszigetelési értékhez igazodó modern nyílászárókat építünk be. Homlokzati hőszigetelés esetén a vékony, mégis hatékony megoldást nyújtó, BACHL Extrapor Relax homlokzati hőszigetelő lapokban érdemes gondolkodni.

Fent, fent, legfelül távozik a meleg

A tető és tetőtér is igen nagy felület, így itt is érzhető, ha nincs rendben az épület energetikailag. Jön a hideg a tető felől, penészes a tetőablak, vagy éppen a hálószoba sarka. Mivel a meleg levegő felfelé száll, ezért érthető, hogy az épület védelme érdekében a tetőre szigorúbb követelmények vonatkoznak, mint bármely más épületszerkezetre. Ha a homlokzati szigetelésnél vett U-érték példát nézzük, akkor a tető esetén még nagyobb különbségek adódhatnak. Nem megfelelő tetősíkablak választása esetén akár 12-szeres különbség is lehet pl. 18 cm BACHL PIR keményhab szarufák feletti elhelyezése esetén.

És ha már végigvettük a teljes épületszerkezetet, amelynek szigeteléséhez a BACHL termékei közül szakember segítségével válaszhatunk, befejezésképpen még egy megfontolandó gondolat. Hatékony energetikai felújítás nem képzelhető el a fűtési rendszer korszerűsítése nélkül. A modern kazánok hatásfoka lényegesen kedvezőbb, továbbá figyelembe kell venni, hogy az épület teljes leszigetelése után lényegesen lecsökken az épület fűtési energiaigénye, így kisebb teljesítményű kazán is elegendő.

Ezek azok a témák, területek, amelyre hamarosan részleteket jobban boncolgató cikkeket szentelünk. Keresse a Hőszigetelés mindenkinek cikksorozatot.

BACHL logó

Hőszigetelési megoldásainkról honlapunkon olvashatnak.

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

4K Napelemes megoldás

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Kérjen gyors, díjmentes, nagyságrendi számítást a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Ne mondjon le a fürdés élményéről, válasszon inkább akadálymentes kádat

Szorult helyzetben - Hatékony hőszigetelés kis vastagságban

Ha jól csináljuk, rengeteget spórolhatunk a szigeteléssel – 5 szigetelési hiba, melyeket mindenképpen kerüljünk el!

Az energiapazarló családi házak szinte eladhatatlanok - Soha nem volt ennyire sürgető és zsebbe vágó egy-egy családi ház szigetelése

Hogyan fizessünk kevesebbet a fűtésért? Gáz helyett klíma és fontos a hatékony hőszigetelés - Számoljunk együtt!

Tippek és tanácsok a panelek energetikai korszerűsítéséhez

Régi családi házak felújítása Ytong építési rendszerrel

10 + 1 tipp otthonunk sikeres energetikai korszerűsítéséért

Hőszigeteléssel a valódi és tartós rezsicsökkentésért

Rövid- és hosszútávú megoldások az elszálló rezsiköltségek ellen

Közel nulla energiaigényű épület – Így is építhetünk házat az új anyagok használatával