Se szeri, se száma a különféle anyagú, állagú, külső, belső, alsó, felső, szerkezetbe beépíthető, vagy bármikor utólag elhelyezhető hőszigetelő anyagoknak. Ha kell, a meleget, vagy éppen a hideget tartják otthonunkban bent, illetve kint. Többségük alkalmazása, hatékony felhelyezése kiváltképp szakértelmet kíván, hatékonyságuk vitathatatlan. Nem mellékes körülmény, hogy mindemellett eléggé költségesek, megvalósításuk több‑kevesebb szerkezeti változtatást, módosítást is igényelhet.
Van azonban olyan végső megoldás, mely akkor is alkalmazható, amikor semmilyen körülmények között nem jöhet szóba a szokásos hőszigetelések kialakítása, sem költségbeli, időbeli és szerkezetmódosítási szempontból.
A korszerű festékgyártás ötletes új termékei ígéretes megoldást kínálnak az egyszerű, utólagos hőszigetelés problémájára. Hatékonyságuk persze nem vethető össze a különféle meglehetősen vastag külső és belső szigetelőanyag rétegekével, de gyorsan megvalósítható megoldást kínálnak otthonunkban, és egyes épületrészek temperálására.
A hagyományos hőszigetelés problémái
A korszerű, műanyag, légtömör nyílászárók esetében gyakran tapasztalható, hogy a túlzott szigetelés miatt a lakásban keletkező pára nem tud távozni onnan, így a falak átnedvesednek. Mivel a házfalak szerkezete porózus, magukba szívják a belső térből a párát. A kívülről érkező nedvesség is bejuthat, így a fal tovább párásodik. A nedves falak hővezetési képessége 30 százalékkal is több lehet, mint ha szárazak volnának. A párát tartalmazó falrész jobban vezeti a hőt, a falazat ennél fogva egy termetes hőhíd módjára viselkedik. Ha a falak nedvességtartalma csak 6-7 százalék között mozog, az már 50 százalékos energiaveszteséget is eredményezhet, a házunk klímája télen-nyáron kellemetlen lesz, az energiaköltségek pedig jelentősen megnőnek. A hőszigetelt lakások egy részében megjelenik az egészséget károsító penész, vele a kellemetlen dohos szag, és ettől nem könnyű megszabadulni. A rosszul felhelyezett külső hőszigetelő rétegek egy idő után eldeformálódhatnak, megrepedezhetnek, megindul a gyorsan tovaterjedő algaképződés, kizöldülés, mely jelentősen rontja a ház esztétikai értékét is.
Vékony vagy vastag?
Eddig egyértelműen a hőszigetelés vastagságától tettük függővé, hogy egy-egy hőszigetelő anyag mennyire tartja télen a meleget, nyáron a hideget bent, mára kiderült, hogy létezik ennél korszerűbb, és a tapasztalatok alapján hatékonyabb megoldás is.
Ez is érdekelhet
Űrtechnológia – Csodás kerámia gömböcskék
A hőszigetelő, hővisszaverő festékcsalád az űrkutatás mellékterméke.
A NASA által épített űrsiklók felületét kerámia alapú védelemmel látják el, hogy a Földre történő visszatérés során a légköri súrlódás által keletkezett hő ne okozhasson kárt az űrrepülőben. A festékgyártóknak ez adta az ötletet a nanotechnológiás kerámia alapú festékek kifejlesztésére. A kenhető hőpajzs, azaz a hőszigetelő festékek anyagában apró, szabad szemmel nem is látható, üreges kerámia gömbök találhatóak. Ezek a mikroszkopikus kerámia gömbök gondoskodnak a hővédelemről. Nyáron, az épületek felmelegedéséért felelős napfény infrasugarait visszaverik, ezenfelül speciális kötőanyag gondoskodik a klímafesték anyagának rugalmasságáról, repedésmentességéről, megfelelő tapadásáról és a vízhatlanságról.
Jelentősen csökkentheti a légkondicionálók energiafelhasználását, tehát energiát takarít meg. Télen, a klímafestékkel belülről kezelt fal visszaveri a hőt, így a fűtési költségek is csökkenek. Ahhoz, hogy a hőszigetelő festék minden évszakban megfelelően kifejtése hatását, kívül és belül le kell festeni az épületet. Több gyártó is jelen van már a különféle hőszigetelő festékekkel a piacon.
Kültérben
A festék kültéri változatát tetők és falak kezelésére fejlesztették ki abból a célból, hogy nyáron, az erős napsütésben csökkentse az épület belső hőmérsékletét, illetve a tető és a falak felszíni hőmérsékletét, télen pedig verje vissza az épületből a fűtés hatására kifelé áramló hősugarakat. A tetőkön és homlokzatokon kívül kiválóan alkalmazható minden olyan helyen, ahol a napsugárzás okozta felmelegedést kell csökkenteni, vagy a hő tovaterjedését kell megakadályozni, lapostetők, félszerek, raktárak, istállók esetében. A hőszigetelő festék száradás után második bőrként védi lakásunk falait, a külső és belső hatásokkal szemben.
Beltérben
A beltéri hőszigetelő festékek egy speciális páraszabályozó rendszerként is funkcionálnak, otthonunkban a levegő páratartalma nem emelkedik tovább a nemkívánatos mértékig, kellemes beltéri klíma várható minden évszakban. A hővisszaverő festékbevonat nem engedi, hogy a levegő rétegződése kialakuljon úgy, hogy csak 1-2 foknyi különbség várható a mennyezet közelében és a padlónál mérhető levegő hőmérséklete között.
A hőszigetelő festés előnyei
Alacsonyabb fűtési számla, akár 30 százalékos energiamegtakarításhoz juthatunk, mivel növeli a falak a hőszigetelő képességét.
- Penészmentes otthon – Megszünteti és megakadályozza a penész kialakulását!
- Tartós és rugalmas bevonatot képez, repedésmentes falak!
- Festék módjára felvihető hengerrel vagy festékszóróval. Felhordása különösebb szaktudást nem igényel.
- Egyszerűen vízzel lemosható a festett felület. Száradás után a hőszigetelő festék ellenáll a környezeti hatásoknak, kizárja a nedvességet.
- Csúcsminőségű pigmentek révén ellenáll a káros napsugaraknak, így nem fakul ki, kiváló a színtartóssága.
- Használható például kültéri faszerkezetek, melléképületek, teraszok védelmére is
Hátrányok
Jóval többe kerül, mint a szokványos diszperziós festékek, viszont az előnyi is ennek arányában növekednek.
Fontos tudni!
Bár a hőszigetelő festékeknek valóban van hőszigetelő képességük, csak éppen ennek a mértéke ma még nem standardizált, nem létezik hozzá sem számítási, sem hiteles mérési mód. Innentől kezdve pedig nehezen tervezhető be. Ha valaki mégis felhasználja, az csak a saját felelősségére tegye, és ne csodálkozzon, ha nem az általa elvárt módon teljesít.