Szerbia szigorította épületenergetikai előírásait az Európai Unióhoz való csatlakozása érdekében. Ezzel jóval szigorúbban szabályozza az új épületekre vonatkozó hőátbocsátási értékeket, mint hazánk.
Németországban, Ausztriában, Szlovákiában jóval szigorúbbak az épületenergetikai előírások, mint hazánkban. Eddig arra hivatkoztak, hogy jó, jó, de azok gazdagabb országok, Most azonban Szerbia is megelőzött bennünket.
Szerbiában 2012. szeptember 30-tól lép életbe az a rendelet, amely új hőátbocsátási tényező határértékeket ír elő az új építésű házakra. Déli szomszédunk komolyan veszi az Európai Uniós csatlakozást, és jogrendszerét folyamatosan igazítja az uniós normákhoz. Így most az épületszigetelés területét is nagy lépést tett előre. Mivel a régi előírások túl enyhék voltak, ezért radikális lépésre volt szükség: a követelményértékeket a német és osztrák szabályozás szintjére emelték.
Homlokzat
Nézzük most azt a szerkezetet, amely Magyarországon kínosan energiapazarló, a homlokzatok hőátbocsátási tényezőjét új épületek esetén.
- Németországban az előírás U = 0,28 W/m2K, ez egy B30-as falra vetítve 12 cm hőszigetelést jelent (lásd a diagramot).
- Ausztriában tartományi szabályozás alá esik ez a kérdés, de többnyire U = 0,35 W/m2K határértéket – 9 cm – állapítanak meg.
- Szerbiában viszont az ősztől U = 0,3 W/m2K lesz a követelmény – 11 cm
- Magyarországon ez U = 0,45 W/m2K – 7 cm –, vagyis 50 százalékkal több energiát vesztenek a magyar falak, mint a szerbek.
Födémek, tetők
Hasonló, ha nem is ilyen nagy különbség mutatkozik a többi épületszerkezet esetében is.
- Pincefödém esetében ugyancsak U = 0,3 W/m2K a határérték új épületeke Szerbiában, amíg
- magas és lapos tetőknél U = 0,15 W/m2K.
Ez is érdekelhet
És mi ebből a tanulság számunkra? Ha nem szeretnénk, hogy a hiányos állami szabályozás miatt már a Balkán is állva hagyjon bennünket, legalább a szakma által javasolt értékeket kell a kor színvonalához és a gáz árához igazítani.
- Így a homlokzatok U-értéke 0,2 W/m2K legyen,
- a lapos és magas tetők, a padlásfödémek a 0,15 W/m2K értéket mutassanak,
- az alsó zárófödémre pedig 0,25 értéket tartsuk szem előtt.
Máskülönben az újonnan épített házaink 2020-tól, a kötelezően bevezetendő új szabályozás miatt jelentősen veszítenek értékükből. És addig is jóval több energiát fogyasztanak, mint ami szükséges lenne, károsítva ezzel környezetünket és apasztva pénztárcánkat.