Mielőtt belevágunk egy építkezésbe vagy átalakításba, alaposan végig kell gondolnunk, hogy milyen szakembereket tudunk és akarunk megfizetni. Ez a tervezés egyik, el nem hanyagolható szakasza.
Praktikus több részre osztani a munkát, és a kiadásokat, mint olyasmit vállalni, ami végül kicsúszik az ellenőrzésünk alól. Természetesen ez nem lesz gyógyír minden, menet közben felmerülő problémánkra, de ha okosan tesszük, remek eredményt érhetünk el, és a terhek jelentős részétől is megszabadulhatunk.
Tervezés, előkészületek
Az építésszel, tervezőkkel történő megbeszélések legalább olyan fontosak, mint maga az építkezés. Az előkészületek fontos része az előzetese tervek elkészítése, a különféle ötlet variációk megvalósíthatóságának vizsgálata, a vázlatok, körülbelüli költségvetés, majd a részletes rajzok és a munkaterv elkészítése, az árajánlatok és a szükséges engedélyek beszerzése, végül a részletes költségek kalkulálása.
Ne becsüljük le a feladatot, a részletes rajzok, kalkulációk készítése jócskán meghaladja a laikusok képességeit.
Kivitelezés
Ha küszöbön áll a munka megkezdése, döntsük el, hogyan irányítjuk az építkezést. Köthetünk szerződést az építésszel. Ekkor az egyik legfontosabb feladat meggyőződnünk arról, hogy az építészünkkel egy nyelvet beszélünk-e. Egyet kell értenünk ugyanis a tervekben, a rajzokban, a költségekben és a menetrendben. Innen kezdve viszont nem bennünket terhelnek a napi feladatok, ami persze nem jelenti azt, hogy bárki megakadályozhatná, hogy ellenőrizzük a munkafolyamatot. Viszont ne avatkozzunk be fölöslegesen, különösen akkor ne, ha műszaki kérdésekről van szó.
Ha nem bízzuk a vezetést építészre, akkor építési vállalkozókkal, iparosokkal kell dolgoztatnunk.
Építészek
Keressünk olyan szakembert, akit ismerőseink ajánlanak, de felkereshetünk szakmai testületet is és kérhetünk ajánlást. Ha megtetszik egy munka, kérdezzük meg, ki volt a tervező.
Díjazás
Az építészek a tervezés szakaszában meghatározott óradíjért adnak tanácsot. Mielőtt szerződünk, nézzünk utána az Építész Kamaránál, hogy mik a szokásos díjak a különböző típusú tervezési feladatoknál. A díjak széles skálán mozoghatnak a munka nagyságától, bonyolultságától függően. Felújításkor, átalakításkor a díjazás magasabb, mint új ház építésekor.
Felmérés
Átalakítás, felújítás előtt nem árt megvizsgáltatni az épület szerkezetét, vezetékeit, szigetelését egy-egy hozzáértővel, akik aztán azt is megmondják, mit kell kijavítani. Kiszámítják a költségeket, felügyelik a munkát.
Ügyintézés
Ha építészre bízzuk a munka irányítását, ő az adminisztrációt is elintézi. A generál kivitelezőt ugyancsak megbízhatjuk ezzel a feladattal. A legalkalmasabb személy az ügyvéd, aki tisztában van a hatályos jogszabályokkal, rendeletekkel.
Az építkezéshez az alábbi engedélyekre lehet szükségünk:
- a lakás tulajdonosától (amennyiben bérlemény)
- a bérlőktől (ha tulajdonunkat bérlő lakja)
- a biztosítótól, a hitelezőtől
- a szomszédos ingatlanok tulajdonosaitól
- a helyi hatóságoktól
- az útépítési hatóságoktól
- a gázművektől
- az elektromos művektől
- a vízművektől
- a helyi önkormányzatoktól.
Ez is érdekelhet
Feltétlenül hagyjunk időt az összes szükséges engedély beszerzéséhez, ne kezdjünk neki semmilyen munkának ezek hiányában, mert bírságot fizethetünk, rosszabb esetben le kell állítanunk a munkát.
Építési vállalkozók
Közülük azokkal szerződjünk, akiket megbízhatóan ajánlottak. Ha egy szakember bevált már, valószínűleg nálunk is jól dolgozik majd. Ajánlás hiányában keresgéljünk a különféle címjegyzékekből. Mindig kérjük el legalább két előző megrendelő elérhetőségét, és tudakoljuk meg, hogy milyen munkát végzett a mester. Ha a vállalkozó nem ad referenciát, keressünk inkább másikat.
Mindig két-három árajánlatot kérjünk be különböző mesterektől. Az összegen kívül arra is kérdezzünk rá, mikor kezdenék és mikor fejeznék be a munkát. Az árajánlat minden tételét mérlegeljük, mielőtt döntünk. Ha megállapodunk, az egyes munkaszakaszok határidejét kössük ki. Csúszás esetére pedig egyezzünk meg kötbérben.
Díjazás
Ha a munka négy-öt hétnél rövidebb, a mesterek általában a munka végén kérnek pénzt. Nagyobb munkák esetén közben is szokás fizetni, de ezt előre tisztázzuk, sőt, írásban a szerződésben rögzítsük.
Lehetnek olyan árajánlatok, amelyek becsült összeget tartalmaznak. Ez akkor fordul elő, ha a vállalkozó alvállalkozóval is dolgoztat.
Fontos!
Ne feledjük: azért kötünk szerződést, hogy a szakemberek a mi kívánságainkat hajtsák végre. Nem ők döntik el, mire lesz szükségünk és nem a saját elképzeléseiket kell végrehajtaniuk. Abban a pillanatban, amikor a mesternek megengedjük, hogy eltérjen a rögzített mérettől, részlettől, kiengedjük a kezünkből a gyeplőt.