Kisebb munkákat magunk is elvégezhetünk otthon. Ezek egyike, a festés és a mázolás. Sőt, ilyenkor a fantáziánkat is érdemes megmozgatni. Csak a megfelelő festéket kell kiválasztani.
Festékfajták
A zománcfesték, azaz a fényes olajfesték a fémek és a faanyagok hagyományos festéke. Előnye, hogy kemény, magasfényű réteget ad, azonban lassan szárad. Csepeg, ennek ellenére a szakemberek előszeretettel ajánlják, mert ecsettel szebben eldolgozható és fényes. Szép munkához minimum egy, de inkább három alapozó rétegre lesz szükség, ezután jöhet egy rétegben a fényes fedőréteg. Minél sötétebb a kívánt szín, annál több alapozót kell felkennünk.
A selyemfényű festék belső falakra, fára és fémre használható. A matt és tojáshéjfényű festék drága, ezért is fontos a gondos ecsetkezelés, viszont a végeredmény látványos, elegáns felület. Az új felületeket védő-, a már festetteket alapozó réteggel kell átvonni, mert így kapunk tartós színalapot.
A poliuretánt tartalmazó, nem csepegő festék kocsonyás állagú, előbbi tulajdonsága miatt nagyon népszerű. A fényes változatot a hagyományos olajfestéknél vastagabb rétegben is felvihetjük, mert megfolyásra kevésbé hajlamos. Ellenálló felületet kapunk, amely nem annyira kemény, mint az olajfestéké, viszont annál rugalmasabb, ezért kevésbé pattogzik és kopik le. Nem árt alá alapozót használni, mert egyetlen bevonat általában nem tünteti el tökéletesen az alatta lévő korábbi sötét festéket.
Falakra és mennyezetre leggyakrabban vizes diszperziós festéket érdemes használni. Nem annyira kopásálló, mint az olajfesték, de könnyebben kezelhető és sokkal gyorsabban szárad. Sem hígítóra, sem ecsetmosóra nincs szükség. Az alapozás is elmaradhat, de több réteget kell felvinnünk, ha szép felületet szeretnénk. Ha a korábbi festék nem túl sötét, két réteg rendszerint elegendő, de a legújabb festékeknél már egy is. Ezek a festékek kaphatók gombásodást, penészedést, páralecsapódást, sőt, szennytaszító változatban is.
Az akril alapú, úgynevezett akrildiszperziós zománcfestékek nem csillognak annyira, mint az olajfesték, de sokkal hamarabb száradnak és szinte szagtalanok. Kapható gyorsan száradó akril alapozó is, így egy nap alatt akár három réteget is felvihetünk.
A szilárd diszperziós festékeket olyan dobozban árulják, amely egyúttal a festékező henger tálcájául szolgál. Megúszhatjuk a pancsolást és takarékos, mert a doboz visszazárható. Nem csöpög, ezért mennyezetre is jól használható.
A texturált diszperziós festék a legsűrűbb diszperzió, rossz minőségű felületekre vagy hajszálrepedések eltüntetésére jól alkalmazható. Ecsettel vagy hengerrel lehet felvinni. Ha hosszú szálú hengert választunk, érdekes mintázatú, enyhén rücskös felületet kapunk, de ezzel a festékkel szabályos díszítőmintát is készíthetünk. Viszont gondoljunk arra, hogy az érdes felület nehezebben tisztítható.
Ha a gyerekek szívesen rajzolnak falra – amiért természetesen egy szülő sem rajong – fessük át a felület egy részét táblafestékkel. Ezt egyébként fémre, fára, farosra, rétegelt lemezre vagy sima vakolatra is felvihetjük, de festés előtt alapozni kell.
Ez is érdekelhet
Alapozás
Mindig az adott felületnek megfelelő alapozót használjunk, de fán, fémen vagy új vakolaton első rétegnek az olajos alapozó is jó lesz. Ez ugyanis elzárja a felület pórusait, megköti a porosodásra hajlamos felület szemcséit és jól tapadó réteget ad a későbbi festéshez.
Új vakolaton elengedhetetlen az alapozás, mert e nélkül a sók kilúgozódnak.
Új vagy gyantás fához ecsettel felvihető tapasz is kell, hogy a csomókból a gyanta ne szivárogjon, és ne tegye tönkre a felületet. Ehhez speciális alapozó szükséges.
A fapác védi és színezi a fát, de a felület textúrája megmarad. Használhatjuk lakk helyett, ha a felület nincs kitéve erős igénybevételnek, de megfelelő a vízálló poliuretán pác is, amely pác és lakk egyben.
A szintetikus lakkok a hagyományosnál könnyebben kezelhetők. Ezek kaphatók matt, selyemfényű és fényes változatban. Kemény és tiszta felületet adnak és tapéta vagy festék védelmére is használhatók.
Így válasszunk
Egyszerre vegyük meg a kívánt mennyiséget és vásároljunk azonos gyártási számú dobozokat, különben apró színeltérésekre számíthatunk. Előre kikevert színeknél írjuk fel a gyártási számot, mert lehet, hogy utánrendelést kell feladnunk.
Tipp
- A szobafestést a mennyezettel kezdjük, hogy a lefröccsenő festék ne ejtsen foltot a kész falon.
- Vállalkozó kedvűek maguk is keverhetnek színeket a különféle színező paszták segítségével. Azt azonban feltétlenül nézzük meg, hogy az adott festékhez milyen alapanyagú pasztát kell választani.