Sok kérdést kell tisztáznia az építésznek a családdal, mielőtt elkezdi a tervezést. A szakmája mellett a jó építésznek értenie kell egy kicsit a pszichológiához is, ha olyan házat szeretne tervezni, amelyben az építtető család sok évtizedig elégedetten él. Írásunkban Gáspár László okleveles építész fejti ki véleményét néhány gyakorlati tervezési kérdés kapcsán. Sorozatunk első részében néhány alapvető kérdést tisztázunk az építésszel.
Először azt kellene tisztázni mekkora is az ideális ház?
Sokrétű a kérdés, hiszen mindenkinek más az ideális. Az biztos, ha nagy házat építünk, akkor tudatosan kell készülni, annak hosszú távú fenntarthatóságára is. Azonban arra is érdemes gondolni, hogy 5 négyzetméternyi épület árából például kijön a napkollektoros melegvíz-készítő rendszer, amely télen-nyáron ellátja a családot meleg vízzel. Amikor tervezek, igyekszem a lehető legtöbb szempont szerint feltérképezni, a család jelenét és jövőjét. Tapasztalatom szerint az emberek többsége nagyjából tisztában van a lehetőségeivel, és tud is dönteni, bár ezt a döntést nekem, az építésznek a lehető legtöbb információval segítenem kell. A terveken keresztül, az anyaghasználattal, az esetleges ütemezhetőséggel, figyelembe lehet venni gyakorlatilag minden szempontot, amely felmerül a beszélgetésekben.
Milyen távra jó tervezni: építsünk egyből egy kényelmes nagy, családi házat, az álmot, vagy inkább több fázisban gondolkodjunk?
A kényelmes nagy és az álomház akkor tervezhető meg felelősséggel, ha annak a megépítésére valamint a fenntartására is megvan a keret. Megoldás a több fázisban történő építkezés is, éppen most dolgozom egy olyan házon, ahol még kérdés, hogy hogyan ütemezzünk, de mindenképp szükséges lesz, több részben építkezni, mert csak ezt engedik a család pénzügyi lehetőségei.
Mennyi idő az engedélyezés, mire figyeljünk, hogy ne kelljen sok kört futni?
Legyen meg minden papír, amelyet a vonatkozó törvény előír. Érdemes az önkormányzatoknál előre egyeztetni, és amit kérnek, azt mind teljesíteni. Ismerni kell a helyi szabályzatban leírtakat, mert azokat is be kell tartani.
Amíg az engedélyre várunk, mit lehet elintézni, hogy addig is haladjunk?
Árajánlatokat lehet kérni, és kivitelezőt választani. De szerződni csak jogerős építési engedély birtokában szabad.
Lefelé vagy felfelé érdemes építkezni: pince vagy padlás?
Valójában a terepviszonyok döntik el, hogy pincét vagy padlást építsünk, de ha vízszintes a terep, és átlagosak az igények, akkor mostanában inkább padlást, illetve a tetőteret választanak gyakrabban a családi házat építtetők.
Ez is érdekelhet
Egyszintes vagy kétszintes legyen-e az épület? Melyiknek mik az előnyei, hátrányai?
Úgy tűnik mostanában, a leggazdaságosabb házelrendezés a földszint tetőtér-beépítéssel. De minden helyzet egyedi, ezért nehéz általánosítani. A gazdaságosságban az is benne van, hogy két szint esetén kompaktabb forma hozható létre, kevesebb az alapozás, kisebb a fenntartási költség. A hátránya pedig a lépcső, mivel van, aki szerint ez kényelmetlen. De ez is, mint minden a családi ház tervezése során, nagyon függ a megrendelőtől. Mert például vannak, olyanok is, akik kifejezetten szeretik a kétszintes lakást. Ha pedig valaki nem akar kétszintes, lépcsős házban lakni, akkor annak hiába minden érv, ilyen esetben általában üres padlás készül, amelynek a mérete lehetőleg akkora, hogy az esetleges későbbi beépítésre is alkalmas legyen. Ezt általában tárolásra használják, ahova létrával lehet felmenni, ezzel a mindennapos lépcsőzés elkerülhető.
Mi a véleménye a dupla garázsról? És ha nem fér el, akkor helyette mi lehet a megoldás?
Semmi sem kell, csak, ami előírás. Rengeteg család él egy autóval, nekik például nincs rá szükségük. Ahol két autó van vagy várhatóan a közeljövőben kettő lesz, ott azért érdemes dupla garázst építeni. Ha nem fér el, akkor jó, ha van a telken belül, közel a bejárathoz kocsibeálló. Ez lehet akár fedett, oldalról nyitott szerkezet is. Érdemes figyelni arra, hogy a két autó egymástól függetlenül tudjon ki-beparkolni.
Gáspár László
okleveles építészmérnök
(+36-20) 934-9265; (+36-30) 300-4303
laszlo.gasparch@gmail.com
www.gasparepitesz.com
Facebook: Mobilépítész