Miért van szükség műszaki ellenőrre? Kinek a megbízásából dolgozik? Miért is felelős? Hogyan válasszuk ki a megfelelő szakembert? Mi különbözteti meg a felelős műszaki vezetőtől? Építkezés, felújítás, tetőtér-beépítés előtt időben érdemes tisztázni néhány fogalmat.
Műszaki ellenőrt családi ház építése során nem kötelező alkalmazni, azonban nagyon is ajánlott, hiszen költségeinek akár a többszörösét is megtakaríthatja számunkra munkája során.
Ki is a műszaki ellenőr? Ő az, aki bennünket, a megbízót képviseli az építkezés során, ellentétben a felelős műszaki vezetővel, akit a kivitelező bíz meg, hogy irányítsa és ellenőrizze a munkálatokat. A munka előtt részletes szerződést kell kötni a műszaki ellenőrrel, hogy mindenki számára tiszta legyen, mi is az ő feladata. Emellett az ő díját, annak fizetési módját, határidejét is le kell fektetni. Az műszaki ellenőrnek a jogszabályban meghatározottakon kívüli további feladatai és felelőssége is lehet, de ezeket pontosan rögzíteni kell a vele kötött szerződésben. Figyelni kell az összeférhetetlenségre, nem állhat függőségben az építkezésen alkalmazott vállalkozókkal vagy építőanyag-szállítókkal sem.
A műszaki ellenőr feladata, hogy folyamatosan kövesse a munkát az építkezésen, segítse és ellenőrizze a folyamatokat, és amint hibát észlel, jelezze azt, és dokumentálja is a történteket. És nem csak a műszaki dolgokra, hanem az anyagiakra is figyel, nem engedi a pazarlást sem. A műszaki ellenőr tevékenységével segíti a megbízót, aki nagy valószínűséggel nem rendelkezik megfelelő szakmai jártassággal, és elegendő szabad idővel sem. Az építési műszaki ellenőr az építőipari kivitelezési tevékenység teljes folyamatában elősegíti és ellenőrzi a vonatkozó jogszabályok, hatósági előírások, szabványok, szerződések és a kivitelezési dokumentáció betartását.
Ez is érdekelhet
Ajánlott minél előbb felfogadni a műszaki ellenőrt, ne csak akkor, amikor már megtörtént az első baj. Jó, ha már az építési engedély birtokában, még a tényleges építkezés előtt szerződünk vele, mivel hasznos lehet már a kivitelező kiválasztásakor, és a kivitelezővel kötött szerződést is mutassuk meg neki aláírás előtt. A műszaki ellenőr nem csak a kivitelezéshez ért, hanem széles körű jogi és pénzügyi ismerete is van. Tehát a döntések előtt kérjük ki véleményét.
A jó műszaki ellenőr folyamatosan követi a munkálatokat, mert számos hiba csak akkor vehető észre, amikor még nem fedték el semmivel. Fontos, hogy úgy tekintsen az építkezésre, mintha a saját háza épülne. Természetesen elengedhetetlen, hogy megfelelő szakmai ismeretei is legyenek, de ezek nagy valószínűséggel meg is vannak, ha már szerepel a névjegyzékben. Jó az is, ha ismeri a helyi szabályozást és a hatóságot is, tehát ajánlott a környékünkön keresni a szakembert. Emberileg lényeges, hogy jó kapcsolatot tartson egyrészt a megbízójával, másrészt a másik féllel, a tervezővel, a kivitelezővel, a felelős műszaki vezetővel is. Ha valamiről döntenünk kell az építkezés folyamán, akkor a műszaki ellenőr az, aki megadja a szükséges felvilágításokat számunkra a helyes döntéshez.
A műszaki ellenőr munkája során folyamatosan követi az építési naplót, és beírja az észrevételeit. Szükség lehet erre egy estleges per esetén is. Végül pedig az átadás-átvételi és a birtokbaadási eljárásban is tevékenyen részt kell vennie.
A műszaki ellenőr kiválasztására érdemes időt szentelni. Először is kérjünk referenciát, másrészt ellenőrizni kell, hogy szerepel-e a műszaki ellenőrök névjegyzékében. A névjegyzéket a Magyar Mérnöki Kamara, illetve a Magyar Építész Kamara területi szervezetei vezetik.