A tetőtér beépítése a lakásbővítés egyik legolcsóbb formája. Ám, ha ezt a lehetőséget választjuk, gondoskodnunk kell a tetőszerkezet megfelelő védelméről.
Régen a padlást nem lakták. Ha a padlástér nedvességet kapott, hála a gyakori légmozgásnak, gyorsan kiszáradt. Idővel aztán a padlások élettérré váltak, hő- és hangszigetelést kaptak, a kártevők ellen elzárták a bejáratokat, és folyamatos páratermeléssel üzemelő helyiségeket alakítottak ki bennük. Az új terekben új igények merültek fel, amelyek közül a két legfontosabb a tetőt érő csapadék távoltartása és a bent termelődő pára elvezetése a rétegek közül. Cserépfedéseknél ezt a másodlagos csapadék elleni védelmet látják el a tetőfóliák.
A fólia kiválasztásakor az első kérdés, hogy idővel be akarjuk-e építeni a tetőteret? Ha csak padlásunk lesz, akkor maradjunk a hagyományos tetőfóliáknál. Ilyenkor a fólia és a cserép közötti szellőzésről, a padlástér folyamatos hűtéséről a nyári forróság idején, gondoskodnunk kell.
Ez is érdekelhet
Beépített tetőtereknél viszont válasszunk korszerű, páraáteresztő fóliát. A szarufák közötti hőszigetelés elhelyezésekor ezek alatt nem kell légrést hagyni, hiszen a pára szinte akadálytalanul áthatol rajtuk. A teljes szaruvastagság kitölthető, így az új előírások U-értékéhez szükséges 20–22 centiméteres hőszigetelés nagyobb része helytakarékos módon a szarufák között elhelyezhető. Nem a belmagasságból vesszük el az értékes centimétereket. Nincs szükség a mesterséges távtartóként használt huzalháló elkészítésére sem és nem kell félni attól, hogy a lágy hőszigetelés kirugózva vagy az ereszhez lecsúszva eltömi-e a szellőzőrések bejáratát.
Bonyolult tetőknél a vápák és tetőgerincek lefedése egyszerűbb, mint hagyományos társaiknál, hiszen a csomópontoknál a fólia simán áthajtva fektethető. Választásunk függhet a tetőfedés anyagától és színétől. Nyáron egy megfelelően átszellőztetett, sötét színű, fémlemezfedés alatt 65–70 Celsius-fok is lehet. A tetőfólia hőállóságát annak anyaga határozza meg. A polietilének kevésbé, a polipropilének jobban ellenállnak a hőnek, amíg a poliészterből készült, speciális fóliák magas hőállósággal rendelkeznek. Sima betoncserépnél a normál hőterhelésre tervezett 70 Celsius fokos-hőállóságú, amíg fémfedéseknél csak a magas hőállóságú 90 Celsius-fok feletti fóliák használhatók.