Számtalan pro és kontra érv hangzik el, ha a napelemes tetőcserepek jönnek szóba, egy laikus pedig nehezen szűri ki a számára valóban hasznos részeket. Íme, egy kis útmutató az napelemes tetőcserépről szóló információk tengerében.
Újdonságok, előnyök, paraméterek
A tetőcserépbe integrált napelem cella a hagyományos napelemtáblákkal ellentétben, árnyékban is működik, felülete időjárásálló, de ellenáll az esőnek, hónak, jégverésnek is. Beépített nagy terhelhetőségű áramvezető szalagkábelek és csatlakozási pontok jellemzik, valamint szabadalmaztatott „click & amp; amp; amp; slide” csatlakozás oldalanként.
A napelemes tetőcserép deformálódásától nem kell tartanunk, az UV sugárzásnak ugyancsak ellenáll, színtartó. Nem éghető, az esetleges tüzet nem tápláló alapanyagból készül, hőállósága -40ºC-tól + 80ºC-ig alkalmazható. Nagy előnye, hogy kompatibilis a nemzetközi napelemekre vonatkozó szabványokkal és rendszerekkel és a felhasznált alapanyagok újrahasznosíthatók.
A napelemes tetőcserép megfelel az IP 45 érintésvédelmi követelményeknek, valamint a tetőfedő elemektől elvárható statikai követelményeknek. Az alkalmazott alapanyagoknak köszönhetően a felületbe nem ágyazódnak be mechanikai szennyeződések, emiatt könnyen tisztítható.
Fényáteresztő képessége 10%-kal magasabb az üvegnél és műemlékvédelem alatt álló épületeken is alkalmazható. Megőrzi a tető eredeti látványát, a vizuális környezetszennyezés ezért kizárt.
Fajlagos költsége kisebb a piacon kapható más szerkezetű napelemekhez képest. Nincs szükség további kiegészítő egységekre, alkatrészekre (tetőbe épített elektromos vezetősín, segéd vezeték, segédtartó szerkezet, rögzítő horog).
A hagyományos cserepekhez hasonlóan követi a tető változatos vonalát, de súlya harmada az ugyanakkora területű napelem‑táblákénak. A tetőszerkezetet alkotó fa gerendák keresztmetszete 50%-kal kisebb lehet a súly csökkenése miatt.
Ez is érdekelhet
A meghibásodó szolár cserép villogó fénnyel jelzi a hibát. Telepítéskor azonnal működőképes, külön beszabályozást nem igényel és a tervezők, kivitelezők számára nagy szabadságot kínál.
Nem tartalmaz üveget, ezért a jégeső nem tesz benne kárt.
A szél nem tud alá kapni, mint a hagyományos tetőre szerelt PV táblák esetében. Nincsenek kiálló fém alkatrészek, emiatt nem kell földeléssel és villámvédelemmel ellátni, tehát a villámcsapással szemben rezisztens.
Kételyek, észrevételek, ellenvetések
Természetesen minden műszaki konstrukció megjelenése pillanatában a kevésbé és egészen hozzáértők, az ágazatban dolgozó szakemberek, valamint a lelkes műszaki rajongók rögtön górcső alá veszik és elemezgetik, ízekre szedik az adott szerkezetet, és nem feltétlenül a bántás szándékával. Egyszerűen és száraz tárgyilagossággal megközelítve valamit, nem feltétlenül a dicséretek, hanem éppen a kételyek, aggodalmak felhangjával szólnak. Sokan talán megfelelő ismeretek hiányában érdemtelenül is támadják. Értelmes műszaki ember azonban tudja, hogy leginkább ezek a kritikák viszik előre a fejlődést, hisz támpontokat adhatnak az adott konstrukció hiányainak felfedésére, tökéletesebbé tételére, az új fejlesztések lehetséges irányaira.
Egyes szakértők szerint a legnagyobb probléma a szabadon hagyott csatlakozó. Aki szerelt már napelemeket, vagy komolyan foglalkozik ilyen rendszerek tervezésével, tudja, hogy a legfontosabb a lehető legkisebb veszteség elérése. Minden csatlakozási pont veszteséggel jár, főleg, ha ezek a csatlakozások elmozdulhatnak. A napelemes tetőcserép tekintve, hogy állítólag könnyebb is az eredetinél, biztos, hogy mozog a helyén az évek alatt. A csatlakozásokról lekopik az ezüst réteg, a vörösréz oxidálódik, majd egy idő után nem vezet, vagy csak nagyon rossz hatásfokokkal. A kérdés, hogy mennyi a garancia, és hogy vajon ez a hiba mikor jön elő.
A probléma a rendszerrel, hogy a nyári forróság nagyon felmelegíti a cserepeket, az elektromos vezetőknek ilyenkor megnő az ellenállása, ez pedig feszültségveszteséggel jár, ezzel együtt a teljesítmény is csökken.
A hagyományos napelemes rendszereket általában tetősíktól kicsit kiemelkedve rögzítik, nemcsak a könnyebb felszerelés miatt, hanem azért is, mert így a meleg levegő eltávozhat, a szél is fújhatja, hűtheti alulról. Ez nagyon fontos dolog a napelemeknél, hiszen a legtöbbet nyáron süt a nap. A csatlakozásokra visszatérve: a hagyományos napelemeken víz és UV-álló gumitömítéses csatlakozók vannak azért, hogy időjárás-állók legyenek. Ez a cserepes megoldásról hiányzik.
Kapcsolódó cikkünk: Napelem tetőcserépbe integrálva