Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

EPS-ből épült a töltés Királyegyházán

A királyegyházi cementgyár öt kilométer hosszú iparvágánya mellett polisztirolhabbal könnyített töltést építettek. A különleges mélyépítési módszert a világ számos pontján alkalmazzák már.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A nem elég szilárd talajon történő építés komoly kihívás a mélyépítők számára. Ilyen esetekben szükséges a talaj terhelését csökkenteni. Erre alkalmazták a hazánkban még kevéssé elterjedt módszert: a feltöltéshez expandált polisztirolhabból (EPS) készült két köbméteres tömböket használtak.
Kis sűrűségének köszönhetően a hagyományos módszerekhez képest század akkora nyomás nehezedik a talajra. De jól használhatók az EPS-blokkok alagutak fölött a földtöltés súlyának csökkentésére vagy akár stadionok lelátói alá is beépíthetők.

EPS-ből épült a töltés Királyegyházán

A geohabnak (Geofoam) nevezett eljárást először 1972-ben alkalmazták a norvégiai Oslóban, a Flom hídjánál a terhelés csökkentésére.

Japánban a ’80-as évek közepén közel kétezer építkezésen 1,3 millió köbméter polisztirolhabot építettek be. Az USA-ban 1989-ben használták először, és itt található a legnagyobb alkalmazás is: a Salt Lake City melletti 2 × 6 sávos észak-déli autópálya építéséhez 100 ezer köbméter EPS-blokkot használtak fel. A sanghaji Forma1-es pályánál a mocsárra épült együttes alatt EPS-blokkokkal váltották ki a föld feltöltését.

EPS-ből épült a töltés Királyegyházán

Forrás: Austrotherm