„Kertünk életterünk nappalija” – otthonunk fontos része a kert, gyönyörködtet, és időről időre elkápráztat változásaival, színeivel, illataival. A tavasz beköszöntével a kert újra meghatározó része lehet életünknek, írásunkban összegezzük a legfontosabb tavaszindító kerti munkákat: a gyepszellőztetést, a lemosó permetezést, a tavaszi metszést, az öntözőrendszer karbantartását.
A pázsit
Kertünk legmeghatározóbb dísze, leglátványosabb zöld felszíne a pázsit. A füvön nyomot hagy maga után a tél, de ezt könnyen orvosolhatjuk. Ha szép, sűrű és zöld gyepet szeretnénk, kezdjük a tavaszt gyepszellőztetéssel.
A gyepszellőztetés felszakítja a szárak tövén kialakult „filcréteget”, ezzel megszűnik a fojtó hatás, és újból lélegezhet jut a talaj. Fény és levegő kerül a gyökerek közelébe így mélyebbre jut a víz és a tápanyagok.
A gépi gyepszellőztetés megszabadítja a pázsitot a mohásodástól, és az esetleges gombás betegségeket, mint például a hópenész is nagy eséllyel tudjuk kontrolálni vegyszerek használata nélkül.
A tápanyag utánpótlásról se feledkezzünk meg: ha mellőzni szeretnénk a szintetikus műtrágyákat, komposzttal vagy biológiailag aktív flórákkal, folyékony baktériumtrágyával elégítsük ki füvünk tápanyagigényeit. A szintetikus szerek mellőzésével valóban egészséges talajt és zöld felületet kapunk.
Soha ne szórjunk ki marhatrágyát az érett fűre, nagy eséllyel foltokban kiszáradáshoz, égéshez vezethet.
Metszések
Nézzük át növényeinket, a bokrokat, fákat. Ha nem ismerjük vagy nem vagyunk biztosak a növény fajtájában és metszésében, végezzünk általános metszést. A tél elmúltával sokszor találkozhatunk a hó súlya alatt letört vagy elszáradt ágakkal. Első körben ezeket vágjuk le, metszőolló vagy kézi fűrész segítségével. A nagyobb vágások helyét, a metszlapot, az esetleges fertőzések elkerülése végett, kezeljük faseb kezelővel.
A sövényeknél viszonylag egyszerű dolgunk van, sövényvágóval törekedjünk a korábbi kontúrok megtartásához, és ne ritkítsuk a növény alját jobban, mint a tetejét.
Tehát ha nem szeretnék, vagy nem tudunk szakszerűen és/vagy intenzíven metszeni, elég ha visszavágjuk a rossz irányba növő ágakat és hajtásokat és azokat amelyek keresztezik egymást. A magasabban lévő ágakat magassági ágvágóval célszerű eltávolítani. Minél erőteljesebben vágjuk vissza a növényt annál intenzívebb, hosszabb hajtás lesz a válasz.
A tavasszal virágzó bokrokat lehetőség szerint kíméljük, ilyenek a viráglonc, az aranyeső, a boglárkacserje. Ügyeljünk a természetes hatásra és az összhangra.
Lemosó permetezés
A permetezés szó hallatán sokan mérgező vegyszerekre gondolnak, de ez esetben annak se kell lemondani a kártevők elleni védekezésről, aki idegenkedik a vegyszeres kezelésektől. A magunk mögött hagyott őszi és a téli időjárás különösen kedvezett a kártevőknek és kórokozóknak. A lemosó permet alapvetően természetes anyagokat tartalmaz, ezek a parafinolajos készítmények hatásosak a kártevők ellen. A növényt teljes egészében permetezzük le, így a kéregrepedésekben és a rügyek környékén megbúvó pajzstetvek, levéltetvek, atkák áttelelő egyedeihez is elérnek, és vékony filmszerű bevonatot képeznek. A permetezést rügyfakadás előtt, a tartós fagyok elmúlása után célszerű időzíteni. A régóta jól bevált nem felszívódó szerek, mint például bordóilé vagy mészkénlé hozzák a várt hatást, különösen, ha két hét elteltével megismételjük az első kezelést.
Az öntözőrendszer tavaszi indítása
A tavaszi indítás és a szórófejek kalibrálása meghatározza az automata öntözőrendszer egész éves működést, ezért érdemes időt szánni rá. Ha a tél előtti víztelenítést elvégeztük, nem kell tartanunk a föld alatti alkatrészek, csövek károsodásától. A föld fölött viszont szükséges szemrevételezéssel átvizsgálni a szórófejeket, szelepaknákat, majd korrigálni a süllyedéseket, és cserélni az esetleg megrepedt részeket. Ajánlott kitisztítani a szórófejekben található szűrőt és a központi szűrőt is, így nem romlik majd a rendszer hatásfoka.
Mielőtt megnyitnánk a főcsapot, kapcsoljuk be az automatikát, más néven a vezérlőt, és programozzuk a tavaszi időjáráshoz, ha lehet, használjuk a korábban mentett tavaszi beállításokat.
Ezután a főcsapot óvatosan nyissuk meg, ezzel megelőzhetjük a mágnesszelepek károsodását, ellenkező esetben a nagy nyomás összesűríti a csőben lévő levegőt, ami kalapácsként rongálja az útjában álló alkatrészeket.
Kertünk életterünk nappalija, karbantartása azonban nem azonos a takarítással. A kert élő és lélegző zöld közeg, amely az évszakok változásával mindig új arcát mutatja. Fenntartása és növekedésének serkentése átgondolt koncepciót és pontos munkát igényel.
Írásunk a teljesség igénye nélkül, csak néhány alapvető kertápolási tevékenységet mutat be. Ha nem biztos a dolgában, de biztosra szeretne menni, kérje tapasztalt kertész segítségét.
Picard Iraklisz