Már kirügyeztek a fák és virágba borult a táj. Ha eddig (jó) idő hiányában elodáztuk tavaszi ténykedésünket a kertben, akkor rögvest ragadjunk szerszámot, hiszen még áprilisban is számos teendő vár ránk.
Fák, cserjék
- A gyakorlott kertészkedők jól tudják, hogy már februártól el lehet kezdeni a tavaszi munkálkodást a gyümölcsfák és dísznövények metszésével. Nyeséskor és vágáskor az elhalt, elvékonyodott, sérült ágakat metszőolló, fűrész segítségével eltávolítjuk a növényekről, azért, hogy új, virágzó és termést hozó hajtások tudjanak nőni.
- Idősebb fáknál a metszés alkalmazásával hozzuk egyensúlyba és tartjuk meg a növekedést, valamint a termésképződést, míg fiatal fák esetében ez által alakíthatjuk ki a későbbi koronát.
- Nem szabad megfeledkezni a rózsa, hortenzia és orgonabokrok metszéséről sem.
- Ezt követi egy ún. lemosó permetezés, amelyet célszerű elvégezni, hiszen így tudjuk hatékonyan megelőzni a rovarkártevők és a gombák elszaporodását, melyek egyaránt károsítják a fát és annak termését.
- Ezután a műtrágyázással folytatjuk kerti tevékenységünket. Négyzetméterenként 4-5 dkg mennyiségben szükséges alkalmazni a főként nitrogén tartalmú szert, melyet be kell kapálnunk a talajba, annak érdekében, hogy azok minél hamarabb kifejthessék jótékony hatásukat a gyökereknél.
Pázsitok, gyepek
- Első lépésként egy alapos átgereblyézést kell elvégeznünk azért, hogy az elhalt részeket eltávolítsuk.
- A foltos felületek pótlására –a föld fellazítását és visszatömörítését követően-, egyenletesen kb. 5 deka fűmagot szórunk szét négyzetméterenként, majd betapossuk a problémás területekbe.
- Utána megöntözzük oly mértékben, hogy az által ne mossuk ki a frissen szórt fűmagokat.
Kerti Virágok
- Az időjárástól függően megkezdhetjük a tavaszi hagymák ültetését. A lényeg, hogy a föld már ne legyen fagyos és elérje a 10 fokot.
- Ültetés előtt elő kell készítenünk a talajt, ezért fellazítjuk olyan mélyre, amilyen mélyen el akarjuk helyezni a hagymát, majd a fölhöz komposztot vagy trágyát keverünk.
- A tavasz hírnökei, a tulipán, a nárcisz és a jácint ültetését ősszel kell elvégezni, így tavasszal csak a virágzásukban gyönyörködhetünk.
- Március környékén kerülnek a földbe a kardvirágok, dália- és liliomfélék hagymái.
- Április közepétől megkezdhetjük az egynyári virágmagok vetését, mivel a talaj már megfelelően felmelegedett. Ilyenek például: a porcsinrózsák, az oroszlánszáj, a nebáncsvirágok, a tátika, a sarkantyúvirág és a díszbabok fajtái.
Balkon és terasz növények
- A dézsás növényeket fokozatosan kell a szabad levegőhöz szoktatni. Vegyük figyelembe a balkon fekvését (napos-árnyékos) és a növények igényeit.
- Átültetésükkor keverjünk lassan lebomló műtrágyát a földbe.
- A balkonládákba rakjunk muskátlit vagy egynyári virágokat.
- Ma már egyre elterjedtebb a mini fűszerkertek kialakítása, amelyek akár a teraszon vagy a balkonon is megoldhatóak, ha kisebb edényekbe, ládákba fűszernövényeket telepítünk. Jól tűrik a szárazságot a mediterrán növények, például a kakukkfű, a rozmaring, a levendula és a zsálya, valamint az oregánó. Humuszos, jó víz- és légáteresztő talajt igényel a snidling, a kapor és az ánizs. Ha mentát vagy citromfüvet szeretnénk nevelni, akkor komposztban gazdag, nedves kerti földet és árnyékot biztosítsunk a növényeknek.
- Fontos a megfelelő tápoldatozás és a kellő vízmennyiség betartása.
Szobanövények
A benti növények is bőven biztosítanak számunkra feladatokat a tavaszi időszakban.
- Átültetés: ha télen odaadóan gondoztuk virágainkat, könnyen megeshet, hogy ezt a törődést meghálálva azok kinövik régi helyüket, és ezért nagyobba kell cserélnünk a virágcserepeket.
- Vizsgáljuk meg a levelek fonákját, hogy nem telepedtek-e meg rajtuk kártevők. Szükség esetén távolítsuk el azokat vegyszerek segítségével.
- Tápoldatozás: kezdetben kéthetente egyszer használjunk tápoldatot, hogy hozzászokassuk a növényt, majd májustól már lehet hetente is. Vízzel kell hígítani a szert, az előírásnak megfelelő arányban.
- A kevesebb néha több! Mindig csak az ajánlott mennyiséget alkalmazzuk!
- Az egynyári virágos szobanövényeket felesleges trágyázni, elegendő számukra a földjükben lévő tápanyagtartalom.
- A virágok leveleit mossuk le zuhany alatt, így azok megszabadulva a rájuk rakódott téli portól, szó szerint fellélegezhetnek.
- A tavaszi napfény is erős lehet, ezért oda kell figyelni, nehogy az ablakon keresztül megégesse a növények leveleit.
Ha ezeket az apró, de hasznos tanácsokat betartjuk, játszi könnyedséggel alakíthatunk ki szebbnél szebb kerteket. Variálhatunk a virágok színeivel, a bokrok, cserjék formáival. Ha a lehetőség adott, kertészkedjünk bátran! Teremtsünk magunk köré zöldet!