A fa vagy fém kerti bútorok akár a szabadban is hagyhatók a téli időszakban, azonban a jó idő beköszöntével nem spórolhatjuk meg a felületek karbantartását. Erre még akkor is szükség van, ha egyébként zárt térben tároltuk a bútorokat, mert a por, a pára és a faanyagok kártevői nem kímélik ezeket.
Amennyiben házilag szeretnénk lefesteni a kerti bútorokat, a felújítás megkezdése előtt érdemes a szakember tanácsait is meghallgatni. Podmaniczki Attila, a Poli-Farbe alkalmazástechnikusa érdeklődésünkre elmondta, hogy a kerti bútor festése előtt egy kevésbé látszó részen érdemes kipróbálni, hogy a régire alkalmas-e az új felvinni kívánt festék. Célszerű olyan festéket választani – főleg házilagos festéshez –, amely egyben alapozó- és fedőfesték is. Egyrészt ezzel időt takarítunk meg, nem kell megvárni a két réteg közötti száradási időt, másrészt az alapozó festése után ugyanúgy szükség lenne a felület csiszolására, ami plusz munka is.
Előkészítés
Mind a fa-, mind a fémbútorok esetén szükség van előkészítésre, a felületet úgymond „fel kell érdesíteni”. A régi felületet csiszolni kell, eltávolítani a lejövő régi festéket, majd jöhet a portalanítás, hiszen anélkül nem fog megtapadni a festék. A technikus hangsúlyozta, hogy a megfelelő csiszolás a legfontosabb, azáltal lesz szép sima felületünk, s a festék tapadását is biztosíthatjuk. Ha a fém felületről nem jön le a festék, akkor érdemes festékoldó szert használni. Munkánkat megkönnyítheti, ha szétszereljük a kerti garnitúrát, így minden részt át lehet kenni.
Fa kerti bútor festése
Az úgynevezett tapaszolásra akkor lehet szükség, ha repedések, rések vannak a fa felületben. A fafelület javítását a folyékony fa nevű anyaggal végezhetjük. Ez egy gyurma-szerű, színezett tapasz, amit spaklival lehet a repedésekbe, karcolásokba és egyéb lyukakba juttatni.
Natúr fa hatás esetén, mikor az erezetek látszanak, akkor szükséges pácolni is. Ugyanis a natúr faanyag fapác nélkül rengeteg festéket magába szív. Ha nem eredeti állapotot szeretnénk, akkor fedőfesték szükséges. A fedőfestékek színezhetők, de vannak gyárilag is színezettek. Ha pácolunk, akkor vizes bázisú festék az ajánlott. Az oldószeres már nem kedvelt a hígító miatt. A fapáctól a fa természetes színt kap.
Fém kerti bútor festése
Fém kerti bútorok esetén még fontosabb a régi festék lecsiszolása. Ha rozsdás a felület, akkor csiszolás után rozsdamaróval át kell kenni, majd száradás után nedves ronggyal áttörölni. Az időjárás viszontagságaira is gondolni kell, így korróziógátló alapozóval még érdemes átmenni rajta. Van vizes bázisú alapozó, arra vizes festék kell, az oldószeres alapozóra pedig oldószeres festék. Előírás, hogy minden festékhez a saját hígítóját kell használni.
A festék kiválasztása
A festékek vásárlásánál is ajánlott az ár-érték arányra koncentrálni, az üzletekben kaphatók jó minőségű magyar gyártású festékek.
Ez is érdekelhet
Mitől értékes a festék? Mindenki maga dönti el:
- lehet az a megfelelő szín,
- a tartósság,
- a természetbarát összetétel (tehát vizes bázisú),
- az időállóság
Az összetevőket érdemes megnézni, fontos a gyártási idő is, nehogy lejárt terméket vegyünk. Ha van lehetőségünk, nézzük meg az állagát, a túl híg festék ugyanis nem jól fed.