A Knauf Insulation Kft. hőszigetelési pályázatára – az energiamegtakarítást és rezsicsökkentést célzó kísérletre – 179 család jelentkezett az ország minden tájáról. A családok a nalamszigetelnek.hu oldalon nevezhettek, és itt követhetjük nyomon a munkálatokat is.
Ez is érdekelhet
A hőszigeteléssel megvalósított energiamegtakarítást és rezsicsökkentést célzó kísérletben két családot választottak ki, akik hasonló házban élnek, az időjárási viszonyok miatt kellőképpen közel egymáshoz, és a család összetétele is hasonló. A kísérlet lényege, hogy az egyik épületet teljesen hőszigetelik: a homlokzatot és a padlásfödémet is, és mindkét épületben mérik a fűtési energiafogyasztást. A kísérlet végén, egy év múlva a másik család otthonát is hőszigetelik majd a Knauf Insulation szakemberei.
Mérések
Augusztus közepén indulnak a mérések, tesztek, szeptembertől pedig on-line is nyomon követhetők lesznek a nyertes két Hajdú-Bihar megyei család otthonában mért értékek. A kísérletben hőszigetelve részt vevő épület energetikai besorolása a jelenlegi „F” helyett a homlokzati és padlásfödém hőszigetelésnek köszönhetően „A” lesz.
A hajdúnánási háromszobás családi ház 1984-ben téglából épült, 110 négyzetméter alapterületű. A ház Észak-Dél tájolású, a melegvíz-ellátást villanybojler biztosítja, a fűtést gázkazán
A ma Magyarországon található, energetikai korszerűsítésre szoruló épületek többségénél a teljes és korszerű hőszigeteléssel az éves fűtési költségnek akár 30–50 százaléka is megtakarítható. Hogy ez az arány a két, a Knauf Insulation kísérletében résztvevő épület esetén mekkora lesz, még nem tudhatjuk, de a két épület kísérletre történő felkészítése már megkezdődött. A szomorú valósághoz tartozik, hogy hazánkban a 25–30 éve épült, és azóta kevés energetikai korszerűsítést megélt családi házak energetikai besorolása a kísérletre kiválasztott két épülethez hasonlóan jellemzően D-, F- vagy G-kategória.
A nyertesek kiválasztása
A két család csupán néhány kilométerre él egymástól: Hajdúnánáson és Hajdúdorogon. A döntés során a két épület közelsége is fontos szempont volt, ugyanis még Magyarország esetén is jelentős időjárási különbségek lehetnek az ország egyes területei között, így az eredmények hitelessége érdekében választottak közeli épületeket a pályázaton.
Számos tényező mérlegelése után döntött a Knauf Insulation által megbízott szakértői csoport:
- a több kör után kiválasztott épületek mérete szinte azonos (108 négyzetméter és 110 négyzetméter),
- műszaki színvonalukat és kialakításukat tekintve is ideális mértékben hasonlítanak egymáshoz, és
- mindkét családban két kiskorú gyermeket nevelnek.
A kísérlet érdekében először hőszigetelt házban élő család hajdúnánási, amíg a jelenlegi állapotában vizsgálaton résztvevő épület onnan 6 km-re, Hajdúdorogon áll. Mindkét család azért jelentkezett a kísérletre, mert szeretné csökkenteni a fűtési költségét. Terveik szerint a komplett, korszerű hőszigetelés segítségével megtakarított pénzt az épület további felújítására, korszerűsítésére és tetőfelújításra szánják.
A hajdúdorogi 108 négyzetméteres tégla építésű családi ház 1981-ben épült, Észak-Dél tájolású. Hasonlóan a másik épülethez a melegvíz-ellátást itt is villanybojler biztosítja, a fűtést pedig gázkazán
Az előkészületek
Már elkészült a két kiválasztott épület előzetes energetikai fölmérése, amely alapján a hajdúnánási épület az „F”, amíg a hajdúdorogi ház „G” energetikai besorolású. Mindkét épületben folyik a mérőműszerek beszerelése, és a programban hőszigetelve résztvevő hajdúnánási épületen elkezdődtek a kivitelezés előkészületei is.
A számítások szerint a hajdúnánási család otthona a komplett, korszerű hőszigetelésnek köszönhetően „A” besorolású lesz, így vesz majd részt a kísérletben.
A mérési eredmények
A mérésekért felelős Pannon Műhely Kft. szakértői csapata által kiépített on-line rendszer segítségével az energiafogyasztási és a hőmérsékleti adatok valós idejű gyűjtése folyik majd. A két házba beszerelt mérőműszerek segítségével a fűtési időszak alatt többek között a két család gázfogyasztását és a ház belső hőmérsékletét lehet majd nyomon követni a www.nalamszigetelnek.hu oldalon. Itt összehasonlítva láthatjuk majd a hőszigetelt és a hőszigetelés nélküli ház gázfogyasztása közötti különbséget, mindezt többek között forintban is kifejezve.
A házakban elhelyezett mérőműszerek a lakókat rendes életvitelükben semmiképp sem fogják befolyásolni. A kísérlet alaposságára ugyanakkor jellemző, hogy a külső hőmérsékleti viszonyokról a hajdúnánási ház kertjében elhelyezett meteorológia állomás szolgáltat majd adatokat.
Az ezek mellett tervezett és főleg mélyebb szakmai információkkal szolgáló épületfizikai vizsgálatokban a Knauf Insulation partnere a Budapesti Műszaki Egyetem Épületszerkezettani tanszéke, amely a szakmai felügyeletet is biztosítja a kísérlet során.
Előrelátó tervezés
Az előzetes felmérés alapján a Knauf Insulation munkatársai meghatározták, hogy milyen vastagságú és minőségű hőszigetelő anyag használata javasolt a teszten hőszigetelve részt vevő hajdúnánási ház energiahatékony felújításához. A padlásfödém és a homlokzat a 2018. január 1-jétől életbe lépő 1246/2013 (IV. 30.) számú kormányhatározatban foglalt U-értékeknek megfelelően hőszigetelik.
„Ma Magyarországon az energiatakarékossági szempontú felújítást tervező háztulajdonosok leggyakrabban 8–10 cm vastag hőszigetelést választanak. Mi azonban úgy döntöttünk, hogy a most és a közeli jövőben szükséges és indokolt termékminőséget és termékvastagságot választjuk. Ennek kapcsán joggal felmerülhet a kérdés, hogy ez mennyivel költségesebb, mint amit ma egy átlagos családi ház tulajdonosa megengedhet magának. Látható lesz, hogy a költségek jelentős részét nem a hőszigetelő anyag ára teszi ki, így ha már egyszer rászánjuk az időt és főleg a pénzt, érdemes hosszabb távon gondolkodni. Különben akár azzal is szembesülhetünk, hogy közel sem takaríthatunk meg annyit fűtési rezsiköltségünkből, mint amennyit lehetne” – világított rá Kanyuk László, a Knauf Insulation Kft. marketingvezetője a költségek és az energiamegtakarítás összefüggéseire. – „A kísérlettel a célunk nem csupán az, hogy rámutassunk, teljes és korszerű hőszigeteléssel valóban energiatakarékosabban élhetünk, hanem az is, hogy felhívjuk a figyelmet arra, ha már nekilátunk, alaposan gondoljuk át a felhasznált anyagokkal kapcsolatos döntéseinket. Az energiapocsékoló épületen lehet találni felújítani való területeket – ablakok, tető, gépészet –, amelyek költsége akár alacsonyabb is lehet, mint a teljes, korszerű hőszigetelés, de utóbbi minden bizonnyal többet is hoz a konyhára. Már az első fűtési hónapban érezhető mértékben csökkenhet a fűtési rezsiköltség.”
- Az összehasonlítás módszertani támogatója a Magyar Energiahatékonysági Intézet
- Kiemelt médiatámogató a Metropol
- A programról további információ a www.nalamszigetelnek.hu oldalon található és a teljes lebonyolítást végző Build-Communication Kft.-től kérhető
- Telefon: (+36-23) 611–028