Model Home 2020 kísérleti programban olyan házakat építettek föl, amelyek több energiát termelnek, mint amennyit fölhasználnak, azaz aktívházakat. Nemrég adták át a hatodik ilyen épületet, a francia Maison Air et Lumièret. A ház jellemzője, hogy a lehető legjobban igyekszik kihasználni a napenergiát, engedi be az épületbe a napfényt.
Model Home 2020
Az aktívházak
Felépült a Velux Model Home 2020 programjának hatodik épülete a Párizs melletti Verrières Le Buisson-ban. A Nomade Architectes építésziroda által tervezett magas tetős moduláris épületegyüttesben a különböző hajlásszögű egységek illesztésével sokféle tevékenység szolgálható ki. Ez a megoldás nagyban hozzájárul a minőségi belső terek változatosságához.
A magas tető Franciaország kulturális hagyományának része; a tetők hajlásszöge tájanként és éghajlatonként is változó. A terveknek köszönhetően a napfény elárasztja az épületet. A napenergiát maximálisan felhasználják, a tetőre napkollektort és napelemet telepítettek. A belső terek pedig az egyéni igényeknek megfelelőn vagy akár a család bővülése szerint szabadon átalakíthatók.
A természetes napfény a folyamatos szellőztetéssel kombinálva egész évben egészséges, kellemes környezetet biztosít a lakók számára. A hőszigetelésnek köszönhetően minimálisra csökkenthető nyaranta a légkondicionálás, telente a hagyományos fűtés, valamint a mesterséges megvilágítás igénye.
Ez is érdekelhet
A napkollektorok és a hőszivattyú a használati meleg vízhez és a padlófűtéshez szükséges hőt állítja elő. A tetőbe épített 35 négyzetméternyi napelem által termelt energia pedig éves szinten kielégíti a ház elektromosáram-igényét. Mindezek mellett az elektromos fényforrások, háztartási gépek és szórakoztató elektronikai eszközök kiválasztása során is az alacsony fogyasztás volt mérvadó. Az energiaszükséglet további minimalizálása érdekében a mosó- és mosogatógépek a ház hideg- és melegvíz-hálózatára közvetlenül is ráköthetők.
A ház energiamérlege pozitív, mivel több energiát termel, mint amennyit működéséhez felhasznál, így szén-dioxid-kibocsátás szempontjából is semleges. Ugyancsak az energiaszükséglet csökkentése érdekében az épület aktív homlokzattal rendelkezik, amelyen a kültéri változásokra szenzorok reagálnak, így a belső hőmérsékletet valamint az árnyékolók mozgását is szabályozzák a házba beépítettek természetes és mechanikus szellőző rendszerrel. Ez utóbbi hővisszanyerős szelőztető rendszer télen működik, amíg a természetes megoldás pedig ideális belső klímát biztosít enyhe idő esetén az ablakok nyitásával.
A játékos tetőszerkezet ellenére az épület kompakt és jól szigetelt. A hőszigetelésnek és a légtömör szerkezetnek köszönhetően a termikus burok nagyfokú energiamegtakarítást eredményez. Nyári melegben a túlmelegedés elleni védelmet a dinamikus árnyékolás és a hőtároló kapacitást növelő épületszerkezetek biztosítják.
A Velux Cégcsoport elképzelése a magas életminőséget kínáló, környezetbarát épületekről a Model Home 2020 elgondolás, amely a következő nemzedék épülettervezési elképzeléseit támogatja, az aktívházat. Lényege, hogy a cégcsoport több partner közreműködésével hat, a fenntartható építkezés jegyében készülő házat épített fel 2009 és 2010 folyamán Dániában, Ausztriában, Nagy Britanniában, Németországban és Franciaországban, amelyeket használat közben tesztel.
Mindegyik épület három fő alapelv figyelembevételével készül, ezek:
- hatékony energetikai kialakítás,
- magas életminőség és
- minimális környezetre gyakorolt hatás.
Valamennyi ház különböző éghajlati, kulturális és építészeti viszonyok között épült föl, az adott országok adottságai alapján.
Az aktívházprogram célja, hogy egészségesebb, kényelmesebb házak épüljenek a jövőben, amelyek nincsenek negatív hatással a környezetünkre. Ez utóbbi többek között annak köszönhető, hogy több energiát termelnek megújuló forrásból, mint amennyit fogyasztanak. Az aktívházszemlélet egyik fontos eleme, hogy a belső klíma a bőséges napfénynek és friss levegőnek köszönhetően mindig egészséges feltételeket biztosít az épületben tartózkodóknak. Így teljes élettartamuk folyamán pozitív hatással vannak a környezetre is.