Otthonnak családunk lakóhelyét tekintjük, amelyet ízlésünknek, igényeinknek és egyéniségünknek megfelelően alakítunk ki. A lakás, a bútorok és dísztárgyak, a kert, a fürdőszoba csempéje – mind-mind személyiségünket tükrözi. Ugyanígy része, sőt komoly segítőtársa otthonunknak a lakásba bekerülő egyre több elektromos készülék is. Ezeknek a családra, személyre szabott összhangját, az intelligens otthont teremti meg az intelligens épületautomatizálási rendszer.
Az épületautomatizálási rendszerek célja és feladata, hogy az ott lakók élethelyzeteihez és igényeihez igazodóan működtesse az egész családi fészket, ezzel is hozzájárulva a kellemesebb, energiatakarékosabb, biztonságosabb és akár egészségesebb intelligens otthon kialakításához. Mindezt azzal éri el, hogy a lakásban egyébként önálló életet élő, különböző funkciókat ellátó elektromos berendezések vezérlését, szabályozását és felügyeletét olyan egymással összehangolt rendszerben és automatizmusban képes működtetni, amely teljes mértékben igazodik az ott élők igényeihez. Nagyon fontos megjegyezni, hogy az így kialakított rendszer, megtarthatja a hagyományosan megszokott vezérlési lehetőségeket is, mint például a fali kapcsoló, de a rendszeren belül szinte korlátlan rugalmassággal, szabadságfokkal rendelkezik, hiszen bármikor átprogramozható és bővíthető.
A felsorolás természetesen nem teljes körű, mert szinte minden funkció bevonható a rendszer felügyelete alá, ami elektromos szempontból hozzáférhető – mérhető vagy működtethető. Az így kialakított rendszerben a felsorolt részfunkciók bármelyike, bármelyikkel (akár többel is), bármilyen logikai kapcsolatba programozható, ezzel megteremtve azt a mesterséges intelligenciát, amit intelligens otthonnak nevezhetünk.
Hardver és szoftver
Az intelligens otthonban az épületautomatizálási rendszer lehet vezetékes vagy vezeték nélküli, de a legtöbb lehetőséget és a legkevesebb kompromisszumot jelenleg még a vezetékes rendszerek kínálják. A hardver a gyakorlatban a központi vezérlőt és a hozzá kapcsolódó be- és kimeneti modulokat jelenti, amelyeket legtöbb esetben egy kapcsolószekrényben helyeznek el, kivéve a felhasználók számára hozzáférést biztosító bemeneteket, mint például fali kapcsolók. A tulajdonos szempontjából, igazából csak az utóbbiak használhatósága érdekes, a többi hardver elem a háttérben szépen végzi a dolgát a nap 24 óráján át.
A hardver csak a „vas” a rendszerben. Az igazi intelligenciát – mint láthattuk – az a felhasználói igényekre szabott program adja, amelyet a központi vezérlőbe töltenek be. A központ pedig ennek megfelelően irányítja a rendszer elemei közötti kapcsolatokat az intelligens otthonban.
Ez is érdekelhet
Bármi, bármivel, bárhogyan?
Kicsit talán túlzásnak és „nagyképűnek” tűnik, de valójában kis kompromisszummal tényleg igaz. Természetesen vannak értelmes határok és feltételek, amelyeken belül maradva nem szállunk el az igazmondással. Életszerű példával megvilágítva talán jobban elfogadható lesz a magyarázat.
Képzeljük el – nem lesz nehéz – késő délután hazaérkezünk a munkából intelligens otthonunkba. Hatástalanítjuk a riasztót, ennek megfelelően újraéled a lakás: A reggel lekapcsolt elektromos fogyasztók közül az előre beállítottak újra áramot kapnak az egészségvédelem jegyében: csak ott legyen elektroszmog, ahol muszáj –, automatikusan felkapcsol az előszoba és a nappali világítása, persze csak akkor, ha nincs elég fény és csak annyira, amennyi szükséges ügyelve az energiatakarékosságra. A fűtés/hűtés rendszere természetesen már hazaérkezés előtt aktiválódott, így belépéskor kellemes klíma fogad. A redőnyök szintén felveszik az éppen aktuális helyzetüket, például lemennek. A nappali tévéje a kedvenc csatornára kapcsol, ezért a nappali fényforrásai, lámpái lassan beállnak a tévézéshez megfelelő fényerőségre. Csengetnek. A tévé képernyőjén megjelenik a videokaputelefon képe – a barátunk jött a magyar pólósok olimpiai meccsén közösen szurkolni, így egy gombnyomás a távirányítón és beengedjük.
Redőnyök
Egy másik példa a redőnyök összehangolt működtetését mutatja be a rendszer többi egységével az intelligens otthonban:
- időkapcsolás: reggel felhúzódik, este lemegy – hosszabb távollét esetén élethelyzetet szimulál a világítással együtt
- riasztáskor felhúzódik, fények felkapcsolnak, SMS-t küld a megadott telefonra – ugyanez történik pánikhelyzetben is
- erős szélben vagy erős napsütésben lemegy (ha működik a klíma, de csak a megfelelő oldalon)
- tévé bekapcsolása automatikusan leereszti
- lehetőség van például a télikert fényviszonyainak beállítására közbenső redőnypozíciókkal
A rendszer bővíthető további funkciókkal, de kiegészíthető a multimédiás alkalmazással is. Mint láthatjuk, video- és audiojeleket a rendszer nem közvetít, így a video-kaputelefon, az ipari kamerák, valamint az intelligens otthon tévés felügyelete és vezérlése csak a multimédiás kiegészítéssel oldható meg, amelyről egy későbbi írásunkban lesz szó.