Egy biztos, a színválasztás mindig kényes téma. Megosztja a családot, mindenkinek más tetszik, nehéz konszenzusra jutni általában.
Ám az igazi problémát általában az okozza, hogy abból a színpalettából, amit a kezünkbe nyom a festő, igen nehéz megmondani, milyen lesz nálunk, a falon. Az apró kis kockák ugyanis nagyon csalókák! Ami piciben gyönyörű, finom árnyalat, az nagy mennyiségben kész katasztrófa lehet. Egyik munkámban akkor kerültem képbe, amikor már túl voltak a festésen, de itt elakadtak. Ezért is hívtak engem. Pontosabban már maga a festés is furcsán sikerült. A nappali világos sárgája még rendben volt, bár én valószínűleg egy kicsit kevésbé sárgát, inkább vajszínt vagy vaníliát javasoltam volna, ami jobban illett volna a kiválasztott modern, már minimálba hajló stílushoz. De hát abból főzzünk, amink van. Az igazi gond a fiúszobával, illetve a hálószobával volt.
Ez is érdekelhet
Zöldet szerettek volna, valami kellemes friss árnyalatot, ami tényleg nem volt rossz ötlet, de a valóságban… Rikító bilizöld, na az minden volt, csak nem friss, nem megnyugtató és nem is viselhető. Pedig a kis mintán olyan jónak tűnt. Na persze újrafestettük az egészet. A tanulságot nem volt nehéz levonni. Akármilyen szépnek is tűnik a mintán, ha nem egy bevált, sokat próbált árnyalatról van szó, mindig azt kérem a festőktől, először csak egy liternyit keverjenek belőle próbára. Fel kell kenni egy négyzetméternyi területen, hagyni teljesen megszáradni (a legjobb másnap megnézni, mert a száradástól világosodhat, sőt akár sötétedhet is az árnyalat) és meggyőződni róla, hogy tényleg ezt akartuk-e. Az is megoldás lehet, ha csak egy rétegnyi festéket kevertetnek ki, akkor még nagyobb felületen láthatjuk az egészet és a második, fedő rétegen még mindig lehet módosítani. Befolyásolhatja a színt, ha nem a színkártyához való bázisfestékből keverik ki (néha a festők bepróbálkoznak olcsóbb alapanyaggal, ami esetleg sárgásabb kicsit), amiből igencsak nagy különbségek adódhatnak. A palettán bézsnek tűnő árnyalat a falon könnyen rózsaszínesbe csaphat át, az ekrűből citromsárga lehet, a kicsit zöldes sárgából rikító banán-zöld. Mindegyikre láttam már példát, úgyhogy érdemes megfogadni a tanácsot: soha ne kevertessük ki az összes festéket a kiválasztott színből, akárhogy sürgetnek is a festők. Festéskor ez maximum fél napos csúszást jelenthet, a végeredményt azonban hosszú éveket át néznünk kell…