A lakásfelújítás során előbb-utóbb sor kerül a szín választásra: milyen legyen a falak, a burkolatok, a bútorok, a textíliák és a kiegészítők színe? Kikerülhetetlen téma, ám sokan még attól is visszarettenek, hogy letegyék voksukat egyetlen szín mellett. Talán ez az egyik oka annak, hogy a neutrális bézs igen népszerű. De miképpen válasszunk színeket, melyeket biztosan szeretni is fogunk? Szabályokkal nem, de néháy néhány trükkel szolgálhatunk, melyek megkönnyítik a választást.
1. A kedvenc szín
Kezdetnek olyan színt válasszunk, melyet a legjobban kedvelünk. Jó kiinduló pont lehet az a szín, amelyik gyakran feltűnik a ruháinkon, amit évek óta mindig szívesen viselünk, vagy az, amihez sok kellemes emlékünk fűződik. A szélsőséges irányzatokat, trendeket, mint például a neon zöld, ilyenkor célszerű figyelmen kívül hagyni.
2. A különböző tónusú, illetve egy erősebb/gyengébb telítettségű szín kiválasztása
Ez azt jelenti, hogy az első színválasztásunk mellé választunk két újabbat, ugyanabból a színből kiindulva. Az egyik esetében a választott szín tónusán változtatunk fehérrel, vagy feketével, a másik színnél a telítettségben vagy árnyalatban legyen kis mértékű eltérés. Az igazán természetes hatású szobákban nem tökéletes a színpaletta, azaz a színek nem a választott szín fehérebb és sötétebb tónusai.
3. Meleg – hideg színek egyensúlya
A kiegyensúlyozott szobabelsőhöz keverni kell a meleg és a hideg színeket. Melyek ezek? Ha a színkört megfelezzük, akkor pontosan láthatjuk, hogy melyik félkörön helyezkednek el a hideg, illetve a meleg színek.
Ez is érdekelhet
Kékek, zöldek, lilák a hűvösebb, míg a narancs, sárga, barna, vörös és rózsaszín a melegebb hatásúak. Általában a hideg színek nyugtató, míg a meleg tónusok élénkítő, energizáló érzést keltenek.
Ha a szobában túl sok a hideg szín, akkor a szobát is hidegebbnek érezzük.
Ha csak szürke színeket használunk a szobában, a hatás semleges, mivel a szürke se nem meleg, se nem hideg hatású.
Az érem másik oldala, amikor a szobában túl sok meleg színt használnak. Az eredmény így kissé zsúfoltnak tűnik.
A barátságos, hívogató szobában a meleg és a hideg színek kiegyensúlyozott kombinációja található meg, de nem feltétlenül szükséges, hogy egyenlő arányban legyenek jelen a térben. Például ha a kék színt választottunk alapszínnek, ami egy hideg hatású szín, meleg színnek lehet választani mellé egy meleg árnyalatú fabútort, fapadlót, réz, vagy bőr anyagokat lámpákon, kisebb bútorokon.
4. Kiegészítő szín választása
Ez az a szín, amit mindig lehet változtatni hangulattól, évszaktól függően. Ökölszabály, hogy olyan színt kell választani, ami a színkörön szemben áll az elsőnek választott kedvenc színnel, a példánkban a kékkel a meleg színek között a narancssárga áll szemben. Hasonlóan jó választás lehetne a sárga, piros, pink, sárgás zöld árnyalatai.
Fontos, hogy a sok szín = sok kontraszt = vibráló, zsúfolt hatású a szoba.
A legegyszerűbb módja ennek elkerülésére a nagyobb felületeken való semleges színekkel való kezdés: például a falon, majd a nagyobb bútoron, szőnyegen a választott kedvenc szín alkalmazása, a különböző tónusú választott szín két kiegészítő árnyalata és a kiegészítő szín használata a dekorációkon, textileken.