Napjaink modern, letisztult vonalú épületei közül több is hordoz magán tipikus bauhaus stílusjegyeket. Nem véletlenül, hisz korunk divatját nagymértékben befolyásolja az újra felfedezett modernizmus. A legfontosabb jellemzőket foglaljuk össze röviden.
Az előzmények
Az első világháború utáni forradalmi és művészeti felpezsdülés jelenségeinek sorába tartozik a Bauhaus művészeti iskola alapítása Németországban, Weimarban. Az iskola vezetője Walter Gropius, a kézművesség és a modern technikai módszerek összeegyeztetésének elvét vallotta. 1925-től az iskola Dessauba települt, majd két évvel később külön építészeti tagozata alakult. 1933-ban a náci hatalomátvétel után – mint annyi minden Németországban – a Bauhaus is megszűnt létezni, de csak mint intézmény. Eszmerendszere akkor már évtizedekre meghódította a világot és a mai napig meghatározza az építészet arculatát.
A Bauhaus társadalmilag elkötelezett építészet, mely a háborús szenvedéseket átélt emberiség, mindenekelőtt a kisemberek lakásproblémáira kívánt megoldást nyújtani. Ami a formákat illeti, szakított minden történelmi és hagyományos formaelemmel – párkánnyal, profillal, és elvetette a díszítményeket. Legfontosabb cél: a forma kövesse a funkciót, a tervezés belülről kifelé haladjon, a forma legyen őszinte, ne leplezze az alaprajzot és a szerkezeti megoldást.
Ez is érdekelhet
A geometrikus formákhoz való vonzalomban nagy szerepet kapott a gépi kultúra elterjedése. A sík felületek, a lapos tető alapkövetelmény. A Bauhaus megreformálta az alaprajzot: az volt az álláspontja, hogy viszonylag kis alapterületen térigényünket jobban kielégíti a több, egymástól elkülönülő helyiség, mint a kevés, nagyobb méretű szoba. Telekkörülépítés helyett áttért a tömbkörülépítés rendszerére, így a tömb házai között közös, tágas kertudvar keletkezett.
Bauhaus a XXI. században
A stílus által meghatározott épületekben nincs meghittség, sem bravúr, sem szertelenség, de az egységes ritmus, a józan arányok az ablakok és az erkélyek horizontális tagolása ésszerű összhangot, változatosságot nyújt. A szolid eleganciát a lépcsőházak bejárati tereinek tágassága, nemes anyagai, márványburkolatai, fém és üvegkombinációi képviselik. Belül általában egyterű otthonok – nappali, konyha, étkező egy helyiségben – találhatók, az intim szféra ettől elkülönül. Az ablakok nagyok, a terasz vagy nagyméretű erkély nélkülözhetetlen eleme ennek a stílusnak.