Ha nem tartozunk azon szerencsések közé, akik egy tengerparti villa tulajdonosának vallhatják magukat, legalább az illúzióját teremtsük meg a mediterrán életérzésnek.
Kihez illik?
A mediterrán stílus hívei általában azokból kerülnek ki, akik vonzódnak a napsütéses vidékek hangulatához, akik szeretik a nyarat, a tengert és a tradicionális dolgokat és szeretnék ezt az atmoszférát egész évben, otthonukban is felidézni. Bár régebben nagyobb divat volt, ma is sokan építik családi házukat mediterrán építészeti jegyeket felvonultatva, alacsony dőlésszögű tetővel, jellegzetes apáca cseréppel borítva, kőburkolattal kombinálva, zsalugáterekkel kiegészítve. Ezekben az otthonokban sokkal inkább helyénvaló a mediterrán stílus, mint például egy lakótelep tizedik emeletén.
A stílus
Rusztikus felületek, az élénk színek, a kézműves tárgyak, kovácsoltvas korlátok, terméskő burkolatok mind-mind a mediterrán stílusvilág elemei, ám mielőtt emellett kötnénk ki, érdemes pontosítani, hogy a stíluson belül mely hangulatvilágot szeretnénk megidézni. A Földközi-tenger partján fekvő vidékek ugyanis sokfélék, más-más jegyekkel, szín és motívumvilággal. A későbbiekben foglalkozunk majd külön-külön is a görögös, a provance-i, a toszkán vagy a spanyolos mediterrán stílussal, most azonban csak nagy általánosságban beszélünk róla.
Ez is érdekelhet
Anyaghasználat és színvilág
Mivel – ahogy a neve is mutatja – ez a stílus a melegebb éghajlatú országokra jellemző, így nem véletlen, hogy a legtöbb helyiségben, különösen a földszinten hidegburkolatot találunk a padlón parketta helyett. Az erős, meleg színekkel, gyakran rusztikus, durva felületekkel megfestett falak éppúgy a mediterrán stílus sajátjai, mint a szabálytalan alakú terméskövekből rakott falburkolatok. A stílus sok természetes anyaggal, föld színekkel, sok sárgával, terrakottával komponál, és modernebb tárgyakat éppúgy megtűr, mint akár egy-két antikvitást. A mediterrán stílushoz a kovácsoltvasból készült karnisok, korlátok, kiegészítők éppúgy hozzá tartoznak, mint a lágyabb vonalvezetésű kanapék, vagy a stabil fa étkezőasztal. Ám a kiválasztott irányzattól függően az egyszerű és természetes megjelenéstől egészen a elegáns nagyvonalúságig sok minden belefér a mediterrán stílusba. A konyhában zárt felsőszekrények helyett sok nyitott polccal találkozhatunk és sok-sok közszemlére kitett használati tárggyal, melyek együtt sajátos dekorációs elemekké is válnak.