Amikor a fürdőkád sok-sok éve használatban van, annak előbb-utóbb szemmel látható nyomai is lesznek. Ekkor elgondolkodunk a cserén, de a környezettudatosak, takarékosak inkább a felújtítást fontolgatják. Melyik kád alkalmas a felújításra, melyik anyag és milyen sérülés az, amelynél jobban megéri cserélni?
A kádak leggyakoribb anyaga és a felújítás lehetősége – a kettő összefügg
- Zománcozott acéllemez
- Műanyag akril
- Porcelán
- Üvegszálas
- Öntöttvas
Az első négy anyag viszonylag könnyen sérül és az öntöttvasnál gyorsabban elhasználódik, ezért a csere / felújítás iránti igény is hamarabb felmerül. A lemezkádak tipikus sérülése a zománc felpattogzása, majd a lemez rozsdásodása. A műanyag kádak idővel deformálódhatnak, előfordul repedés, rosszabb esetben be is szakadhatnak.
A jó hír, hogy bizonyos kádak felújíthatók, de azok sem minden esetben vagy csak kompromisszumokkal. A lemezkádak, a porcelán és az üvegszálas kádak alkalmasak a javításra, felújításra. A felpattogzott zománc, a kezdeti rozsdásodás javítható, csupán azt kell mérlegelnünk, hogy megéri-e. Festék szaküzletben, barkácsáruházakban vásárolhatunk kifejezetten kád festésére alkalmas zománcfestéket, melynek a felhordása nem egyszerű.
Előtte elő kell készíteni a felületet:
- Rozsdátlanítás,
- Kittelés
- Száradás
- Szilárdulás
- Folyamatos szellőzés
Ez a folyamat több napot is igénybevesz.
A rossz hír, hogy a repedezett, deformálódott műanyag kádak a felújításra alkalmatlanok.
Költségek
Ha a felújítást szakemberre bízzuk, a kád állapotától függően 20 000 – 60 000 Ft közötti munkadíjjal számolhatunk. A költségeket befolyásolja a fürdőkád anyaga, a sérülés mértéke, a kád mérete és az esetleges beépítés költségei. Ha sok a felületi sérülés, akkor több időt kell fordítani a javításra, A szakember konkrét árakat határoz meg a különböző méretű kádakhoz.
Az öntöttvas kád felújítása költségesebb, mint a porcelánból vagy üvegszálból készült társai.
Ez is érdekelhet
Anyagok fürdőkád felújításhoz
- A leggyakoribb újrafestési anyag az akril-poliuretán spray, mely vízálló és megfelelő alkalmazással tökéletesen utánozza a porcelánt.
- Szükség van még alapozóra és csiszolópapírra vagy homokfúvóra. Ezek biztosítják a jó alapot a fedéshez.
- Nélkülözhetetlen az epoxy gyanta és a gitt, a csorbulások, repedések foltozásához.
Amikor elérkezett a felújítás ideje
Ha észrevesszük az első rozsdafoltokat, elszíneződéseket, csorbulást, töredezést látunk a felületen, akkor nem érdemes sokáig halogatni, mert a kád állapota nem javul magától és sajnos a tisztítás sem segít mindenen.
Ráadásul az egyenetlen, csorba felszín sérülést is okozhat, ezt is jobb megelőzni.
A rozsda erősen károsítja a kád szerkezetét, és ha nem foglalkozunk vele időben, az csak költségesebb javításokhoz vezet. Legrosszabb esetben a víz kiszivároghat a kádból és idővel tönkreteszi a falakat, a födémet.
A szakszerűen, gondosan felújított fürdőkád felülete egyenletesebb, ami esztétikus megjelenést kölcsönöz a kádnak. A javítás során a szivárgó területeket eltüntetik, befoltozzák ezzel megelőzve a további állagromlást. Ha megfelelő módon végezzük vagy a szakember végzi a fürdőkád festését, felület javítását, akár 20 évvel meghosszabbíthatjuk a kád élettartamát.
A fentiekből is látszik, hogy az időben elvégzett felújítás, javítás anyagilag mindenképpen kedvezőbb, mint egy új kád beszerzése és beépítése, vagy a leromlott kád okozta károk javítása. Ugyancsak fontos, hogy a fürdőkád felújítása nem jár együtt a kád vagy a zuhany eltávolításával, nem kell a csempét bontani, nem lesz csatatér a lakásban.
Így történik a régi kád javítása, festése
Első lépés a sérült felület eltávolítása, amit a szakemberek általában homokfúvással végeznek. Ha szükséges, a repedéseket epoxy gyantával kitöltik, ezzel megelőzik a szivárgást.
Első lépés a sérült felület eltávolítása, amit a szakemberek általában homokfúvással végeznek. Ha szükséges, a repedéseket epoxy gyantával kitöltik, ezzel megelőzik a szivárgást.
Az alapozó felhordása és száradása után felkerül a fedőréteg. Ezután már az új, fényes, vízálló mázat látjuk.
Fontos! A kád festése és javítása nem azonos a kád újrazománcozásával. Ez egy bonyolultabb eljárás, mely megváltoztathatja a kád méretét is. Előnye, hogy hosszabb élettartamú, mint a festés. A festés azonban költségkímélőbb.
Mennyi ideig tart a felújítás?
24 órás száradással kell számolnunk, tehát ennyit kell várni, míg használatba vehetjük a kádat. A zománc vagy festék száradási idejét ki kell várni, ezeknek az anyagoknak tökéletesen száraznak és szilárdnak kell lenniük!
Felújítás vagy csere? Melyik drágább?
Egy új kád több tízezer, de akár százezer forint felett is lehet (mérettől, anyagtól, márkától is függ). A beépítéséhez gyakran a vízvezetékhez is hozzá kell nyúlni, továbbá a padlólemezek, burkolatok bontásával is járhat.
A fürdőkád cseréjének akkor van igazán értelme, ha teljeskörű felújítást tervezünk a lakásban vagy a fürdőszobában. A felújítás a költsége viszont ennek a töredéke lesz és gyorsabban túlvagyunk rajta.
A fürdőkád felújítás, javítás előnyei
- Olcsóbb, mint új kádat venni és beépíteni
- Nem jár akkora felfordulással, mint egy új beépítése
- Gyorsabb, mint a csere
- Megakadályozza a vízszivárgást, amely idővel károsíthatja a padozatot, csempét
- A fürdőkád felújítása egyszerű és költséghatékony módja a fürdőszoba csinosításának
- Aki ügyes és precíz, saját kezűleg is elvégezheti, így még többet takaríthat meg
- Megmenthetjük a különleges kádunkat. Egy öntöttvas, vagy szabadon álló, karmos lábú kád ma igazi kincs, érdemes megtartani és visszaadni régi fényét egy új árának a töredékéért.