Izgalmas pályaívet tudhat magáénak Árvai-Komódi Klaudia, aki a virágkötészetben megszerzett tudását és az alkotás iránti elkötelezettségét ma már a lakberendezésben kamatoztatja sikerrel. Járatlan utakon kihívásokat keresve és szüntelen tanulási vággyal felvértezve hódol hivatásának nap, mint nap.
Mit jelent számodra a lakberendezés és a design?
Ha egy szóval kellene megfogalmazni, azt mondanám: varázslat. De, ami ennél is fontosabb, hogy lehetőség. A jelen és a jövő öröme. Eredeti szakmám virágkötő, és nem véltelenül – mindig vonzott a szép, az alkotás, a semmiből létrehozni valamit, a meglévőt megváltoztatni, új ruhába öltöztetni, egyénre szabni. Szeretek emberekkel beszélgetni, megismerni őket. A tervezés, a számukra ismeretlen utak megmutatása, új lehetőség felvillantása boldoggá tesz.
A munkáidban van olyan visszatérő stíluselem, ami akár a védjegyednek is tekinthető?
Azt gondolom, minden tervező rajta hagyja a kézjegyét a munkáján. Akinek nincs – mondjuk így védjegye – az nem „szűri át” magán az adott designt és így nem válhat személyes alkotássá az, amit tervez. Saját stílus nélkül egy mosdó, egy fürdőszoba a legmodernebb berendezéssel is „csak” egy helyiség lesz a lakásban. De ha az alkotás folyamatába hagyjuk beleszőni a személyes, belső munkánkat is, akkor élni kezdenek a tárgyak.
Milyen lépésekben történik nálad a fürdőszoba megtervezése? Van olyan speciális tulajdonsága ennek a térnek, amire különös tekintettel kell lennie egy lakberendezőnek?
Először is alaposan átgondolom mi is a konkrét feladat, akár saját munkáról, akár pályázatról van szó. Képzeletben elhelyezem a megtervezendő fürdőszobát egy lakásban, szállodában, elképzelem azokat, akik használni fogják, belehelyezem magam az ő életükbe. Ekkor megszületik bennem egy szinte kész vízió, ami persze a tervezés különféle szakaszaiban módosulhat. Felülírhatja egy hirtelen bevillanó ötlet, egy szín vagy egy forma is megváltoztathatja. A lehetőségek határtalanok. A legkisebb, a legfurcsább alakú terek vonzanak, a csempék játéka, a tükrök ragyogása, a formák változatossága mindig új lendületet ad az alkotásnak. A folyamat kihagyhatatlan elemei a tervezőelődök, akik végtelen lehetőséget adnak a fantáziának és az ember, aki használni fogja az általam megtervezett fürdőszobát. Bizonyos értelemben ezekben a terekben marad az életem egy darabkája.
Az Év fürdőszobai moodboardja pályázatra készített egzotikus fürdőszobatervedet kifejezetten sötét alaptónusokkal képzelted el, melyeket a távol-keleti vidékeken előszeretettel használnak. Nálunk is hasonló a tapasztalatod vagy itthon inkább idegenkednek a sötét árnyalatokra hangolt színskálától?
Ez is érdekelhet
Az biztos, hogy itthon szokatlan a sötét szín vagy pontosabban a „nem szín” választás. A tervezés során egy olyan tér lebegett a szemem előtt, ahol a színeket a használók egyénisége, apró tárgyai, személyes kiegészítői adhatják. Ahová belépve a letisztult szépség, a sötétséggel játszó fény kettőssége teremti meg a kontrasztot. A letisztult formák nem igényelnek színeket, a design adja a hangulatot, az otthonosságot és a használhatóság megtapasztalását.
A pályázat egyik feladataként öt darab konszignációs listát kellett létrehozni a Homeinfo új szerkesztőjével, a Peempeevel. Hogy látod, mi a szerkesztő leghasznosabb funkciója egy tervező számára?
A leghasznosabb funkció az interaktív konszignáció. Nagyon jól összefoglalja a termékek árát és beszerzési lehetőségeit, illetve remek dolognak tartom, hogy a megrendelők összesített árat és a termékek összhangját is látják maguk előtt.
A pályázatra kreált álom fürdőszobádat a visszafogott színek és anyaghasználat jellemzi. Mit tanácsolnál azoknak, akik fejben már elképzelték álmaik fürdőszobáját, de nem tudják, hogyan ültessék át a gyakorlatba? Milyen szempontok szerint érdemes racionalizálni az ötleteket?
Mint virágkötő megtanultam, hogy a kevesebb több. Míg a letisztultság hozzáad, a túldíszítettség elvesz és megtöri a harmóniát. A fürdőszobáról is sokaknak a színek tobzódása, a csempék díszes világa, a formák keveredése jut eszébe. Legyen benne minden, ami egy katalógusban jól mutat. De pont itt a buktató, ha nem szabjuk magunkra, ha nem vesszük figyelembe saját használati szokásainkat, akkor lehet, hogy álomszerűt terveztetünk, tervezünk, de mihelyt használni kezdjük, megtöltjük önmagunkkal és tárgyainkkal, kiderül nincs meg a vágyott harmónia. Pedig egy olyan helyiségről van szó, ahová megpihenni, ellazulni megyünk. A letisztultságra érdemes törekedni, amihez már „csak” a saját egyéniségünket kell hozzátenni.
Milyen szakmai célokat, terveket szeretnél megvalósítani a jövőben?
Egyszerűen: határ a csillagos ég. Tervezés közben szabadnak érzem magam, elrugaszkodhatom a valóságtól és a kötöttségektől. Természetesen ehhez hozzátartozik a legújabb trendek ismerete, a legnevesebb tervezők munkáinak tanulmányozása, a szakmai közösség életében való részvétel. Hatalmas lehetőségnek érzem, hogy folyamatosan kapcsolatban lehetek a legjobbakkal, hogy pályázati lehetőségek nyílnak, részt vehetek kiállításokon, szakmai megmérettetéseken. Ezek lehetőséget adnak nekem, hogy olyan utakra léphessek, amikről nem is álmodtam. Úgy szeretnék tervezni, hogy minden esetben benne legyen az egyéniségem az alkotásban, mert számomra a tervezés nem munka, hanem lehetőség egy olyan világ létrehozására, amiben örömét leli a megrendelő és a különálló tárgyakból harmonikus egység jön létre.