Mi teszi vonzóvá sokak szemében a lakberendezői szakmát és mitől lehet sikeres egy lakberendező? Miképpen alakítható otthonunk, lakókörnyezetünk egy designer bevonásával? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapunk Salamon Enikőtől, aki korábbi munkáiból szerzett tapasztalatait figyelemre méltó módon integrálta új szakmájába.
Az eredetileg szociológus és viselkedéselemző pszichológus végzettségű tervező sokáig dolgozott a projekt menedzsment és az egészségfejlesztés területén, majd kislánya születése után nem sokkal döntött úgy, hogy megvalósítja régi álmát: lakberendezéssel és professzionális látványtervezéssel foglalkozik, immár hivatásszerűen. – Nem volt egyszerű újdonsült anyukaként egy új szakmát megtanulni, gyakorolni, dolgozni benne, de mindig is szerettem a kihívásokat, és minden erőfeszítésemet végig kísérte az alkotás öröme. Ezzel a pályával úgy érzem, megtaláltam a helyem, kiteljesedhetek benne, kiélhetem a kreativitásomat, a maximalizmusomat, emellett emberekkel foglalkozom, valamint az egyik legfontosabb dologgal az életünkben, a környezettel, ami körülvesz minket minden nap, az otthonunkkal. Ez a szakma nem nélkülözi a pszichológiában szerzett tudásomat és tapasztalataimat – vázolja fel pályaívét Enikő.
– Ha az aktuális munkáim és az időm engedi, akkor szívesen indulok pályázatokon. Izgalmas kihívás, egyben jó szakmai visszajelzés is. Az idei évben kifejezetten sok pályamunka érkezett be, ezért még inkább nagy öröm és megtiszteltetés számomra az itt elért a helyezés – foglalja össze az Év szobája 2024 pályázaton szerzett benyomásait. – Nagyon jó megmérettetés, mindenkinek ajánlom. A komoly szakmai visszajelzések mellett sokat lehet profitálni belőle ismeretség és elismertség terén – ajánlja a pályázaton való nevezést a szakmabelieknek a lakberendező.
A feladatleírásban szerepelt, hogy a pályázók a Bútor, Lámpa, Lakástextil Kiállításon résztvevő cégek termékeit használják a tervezés során. Enikő a kiállításon debütáló londoni BUSTER+PUNCH márkát szerette volna bemutatni projektjében. Összesen 11 BUSTER+PUNCH termék jelenik meg a látványtervein, lámpák, bútorok, fogantyúk, kapcsolók, konnektorok formájában. A végeredmény, egy loft jellegű hálószoba és nappali terve, ahol az indusztriális nyersesség jól összefér a mai idők eleganciájával, jól tükrözi Enikő tervezői optikáját. – Az egyik legfontosabb szempontom az, hogy kinek tervezek, a megrendelőimnek mik a személyes preferenciái, milyen a stílusuk. Mindig az adott igényekhez illesztem az elengedhetetlen funkcionalitást és az esztétikát.
Ez is érdekelhet
– Nálam mindig nagyon fontos a valóban realisztikus, részletgazdag látványtervek elkészítése. Itt sem volt másképp – avat be a tervezés titkaiba, a pályámű elkészítésének buktatóiba a lakberendező. – Mivel a munkámban egy hatalmas belmagasággal rendelkező gyárépületet alakítottam át lakássá, ezért a belógó mennyezeti világítás megoldása, és annak hiteles 3D ábrázolása nem volt egyszerű feladat.
– Egyébként az egyik gyakran előforduló hiba éppen a világítás és a világítás tervezése. Sajnos gyakran már csak abban a fázisban vonják be a lakberendezőt, amikor az elektromos kiállások elkészültek, vagy felújítás esetén nem, illetve csak nehezen lehet változtatni rajtuk – hívja fel a figyelmet Enikő. – Akár egy hálószobában vagy nappaliban is nagyon fontosak a hangulatvilágítások, a különböző lámpák és fényforrások, és azok optimális elhelyezése.
A trendkövetést nem tartja feltétlenül hasznosnak, erről árulkodik mottója, ars poeticjája is, mely egyben pályaművének címe és mindannyiunk okulására szolgálhat: Kövesd a szíved, ne a trendeket! Talán ebből is következik, miként tekint Enikő a jövőre, milyennek látja a jövő otthonait. – Remélhetőleg egyre fontosabb szerepet kapnak majd a fenntarthatósági szempontok. Továbbra is gyakori és népszerű marad a minimál stílus, amit természetközeli színekkel, anyagokkal lehet barátságosabbá varázsolni. A kevesebb több szemléletű, pazarlás mentes minimalista életmód is talán kezd majd visszatükröződni az otthonokban. Úgy érzem, hogy jelen pályaművem rendhagyó, kicsit meghökkentő részleteket is tartalmaz, melyeket valószínűleg kevesen vállalnának be. Én azonban szeretek kockáztatni – vázolja munkáját a tervező.
Enikő kedvence az eklektikus stílus, azonban a munkáiban, a megbízók kérésére főleg modern, minimál és kortárs stílusokban tervez. Tervezői álomotthon? – Igen, van ilyen is, mégpedig eklektikus, színes és egyedi – teszi hozzá mosolyogva.
Az otthonuk kialakítása, átalakítása során gyakran elakad az ember és ilyenkor sokak fejében megfordul, hogy lakberendező segítségét kérik. A hezitálók egy része aztán elveti az ötletet és ekkor fordul elő, hogy a praktikum, az esztétikum és gyakran a kényelem kárára kötnek előnytelen kompromisszumokat. – Ez egy szerteágazó és összetett szakma, amit kevesen látnak át. Itt nemcsak bútorok és színek kiválasztásáról van szó, hanem sokkal többről. Egy jó lakberendezőnek a pontos építészeti alaprajz felrajzolását is tudnia kell, gyártmányterveket, teljes konszignációt kell készítenie, világítási tervet, burkolatkiosztási tervet, a pontos mennyiségi számításokkal el kell végeznie. És itt nem ér véget a sor. Emellett a látványtervezés egy külön szakma, és én fontosnak tartottam, hogy kiemelkedő minőséget biztosítsak a fotórealisztikus 3D látványtervezés terén külső segítség nélkül – sorolja Enikő a lakberendezési tervezés állomásait és a folyamat egészét.
– Szerintem egyre többen látják be, hogy hatalmas segítség egy szakember bevonása az otthonuk, vagy munkahelyük, irodájuk, üzletük, tervezésébe és megvalósításába. Rengeteg időt és energiát spórolhatnak így, plusz elkerülhetők a később jóval költségesebb módon orvosolható, esetleges hibák és problémák – folytatja, végül így foglalja össze a lakberendezői szakma lényegét a méltán népszerű szakember. – Sokan azért választanak lakberendezőt, mert szeretnék látni a terveket képeken, ami segít döntéseket hozni, vizualizálni az egészet. Sokan viszont nem is tudják, hol kezdjenek neki az egésznek, mert nehezen ismerik ki magukat az ezen a területen is jelentkező információs dömpingben. Másoknak ahhoz is kell segítség, hogy megtalálják a saját „stílusukat”, ami az egyéniségükhöz, életvitelükhöz leginkább megfelelő. Elvesznek a bőség zavarában, és útmutatásra van szükségük. Az a tapasztalatom, hogy amikor valaki abba az életszakaszba ér, hogy végre megvalósíthatja az álomotthonát, akkor szeretné, hogy minden tökéletes legyen, ezért szakemberre bízza a tervezést.