Röviden már esett szó a Nemzeti Otthonteremtési Közösségről (NOK). Következő cikk sorozatunkban olyan információkat szeretnénk kérdés-válasz formájában összegyűjteni, melyek segítségével egy átfogóbb képet nyújthatunk az amúgy bonyolultnak tűnő rendszerről.
1. Mire van szükség a közösség megszervezéséhez és ki lehet szervező?
Megfelelő tőke és toborzott tag hiányában ne is reménykedjünk. NOK esetében az alaptőke minimum 100 millió forint, szükséges tagok száma 120.
2. Mit takar a „Megbízható szervező” jelző és miért fontos, hogy „Megbízható szervező” közösségében legyek?
Még nem működő cégek esetében
Rendelkezik Szervezői Engedéllyel, amelyet a Nemzeti Banktól igényelhet. Az engedély kiadását követően minimum 1000 lakáscélú ingatlan adás-vételében közreműködik, továbbá a kiadást követő két évben az MNB által elvárt adatszolgáltatási kötelezettségnek is eleget tesz.
Már működő cégek esetében
Esetükben is szükséges Szervezői Engedély, azonban fontos kritérium, hogy már az igénylés benyújtása előtt közreműködtek minimum 1000 lakáscélú ingatlan létrehozásában, vevők felé történő közvetítésében. Továbbá az igénylést megelőző két évben információt szolgáltattak a fogyasztóvédelmi hatóság részére.
Azért fontos megbízható szervező közösségéhez tartozni, mert csak ebben az esetben kaphatják meg a közösség tagjai a 30%-os állami támogatást.
3. Milyen módon és mennyi pénzt kell befizetnem?
Befizetendő összeget két csoportra oszthatjuk: rendszeres és rendkívüli díj. A rendszeres befizetés ugyanúgy történik, mint egy átlagos megtakarítás esetében, célunknak megfelelően, előre meghatározott összeget fizetünk be havi rendszerességgel. A rendkívüli befizetés a havi rendszeres befizetésen felüli összeg, amelyet minden NOK tag anyagi lehetőségeihez mérten befizethet, amennyiben szeretné pozícióját jobbá tenni a lakásvásárlási rangsorban.
4. Mikor juthatok lakáshoz?
A Nok futamideje 10-15 év. Ezalatt az időszak alatt bármikor, sorsolás vagy licitálás útján. Licitálás során a lakásra igényt tartók között az általuk már befizetett önerő mértéke határozza meg. Amennyiben a licitálás nem alakít ki egyértelmű sorrendet, lép életbe a sorsolás. Vásárlás előtt rendelkezni kell a lakás vételárának 20%-val. A futamidő alatt vásárolni kívánt lakás értékét szerződésben határozza meg a leendő NOK tag. Mely érték 10 és 40 millió forint között lehet.
5. Milyen előnyökhöz juthatok a NOK-kal?
Kamatmentes lakáscélú hitelhez juthatok. A lakástakarék pénztárral ellentétben az igényelhető éves legnagyobb állami támogatás mértéke 72 ezer Forint helyett 300 ezer Forint. A befizetendő rendszeres összeg mértéke egész futamidő (10-15 év) alatt ugyanakkora, tehát havi kiadásainkat tervezhetőbbé teszi, nem kell tartanunk az esetleges részletnövekedéstől.
Cikksorozatunk következő részében újabb öt kérdést válaszolunk meg a NOK témaköréből.