A lakosság jelentős része szenved valamilyen allergiától, legtöbben a pollentől. A téli hónapokat leszámítva a szálló pollenek mindenütt megjelennek, még otthonunk falai között is, hiszen szellőztetni muszáj, az ablakot kinyitjuk. A hővisszanyerős szellőztetővel sokat tehetünk azért, hogy a lakásba ne jussanak be a pollenek, de a kinti por sem, de a otthonunk levegője mégis friss maradjon.
Hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazása új lakás építése esetén
Új házak, lakások esetén központi (centralizált) szellőzési megoldások alkalmazása javasolt. Ebben az esetben egyetlen gép van elhelyezve, családi ház esetén a gépészeti helyiségben, lakás esetén akár a konyhában, gardróbban, előszobában és ennek a gépnek a ventilátorai juttatják a friss levegőt a lakószobákba, illletve szívják el a rossz levegőt a fürdőből, mellékhelyiségből, konyhából. A szobákba műanyag légcsatornákon át jut el a levegő.
Hővisszanyerős szellőztető rendszer alkalmazása felújítás esetén
Meglévő, lakott épületeknél a légcsatornák szerelése komolyabb idő és pénz ráfordítást jelent, emiatt sokan az egyszerűbben telepíthető decentralizált (nem központi gépes) megoldásokat választják. Itt egyáltalán nincs, vagy nagyon rövid légcsatornák vannak, egy hővisszanyerős gép egy vagy két szobát szellőztet át. A hővisszanyerős gép a szoba külső falában van elhelyezve. Az új Zehnder Comfospot 50 decentralizált gép esetén a külső rács kívülről láthatatlan.
Ez is érdekelhet
Szűrők a pollenek ellen
A gépbe és a légcsatorna rendszer különböző pontjaiba szűrők helyezhetők. Ezekről a szűrő típusokról itt olvashat részletesebben.
A szűrők lehetnek durvábbak, melyek a nagyobb szennyeződéseket szűrik ki. Az egészen apró részecskék megfogására finomabb szűrők alkalmasak, a régi szabvány megnevezése szerint ezek F7 és F9 jelöléssel voltak ellátva, az új (már érvényes) szabvány szerint isoPM1 és isoPM2,5 megnevezést kapnak.
Pollenszűrő olyan gépbe, rendszerbe helyezhető, melynek ventilátora elegendően erős ahhoz, hogy a finomszűrő nagyobb ellenállását erőlködés nélkül leküzdje. Különösen az alacsony árkategóriájú gépeknél lehet ez hibaforrás (ilyenek az axiál ventilátorokkal ellátott decentralizált gépek).
Ezért jobb a hővisszanyerős szellőztető, mint a légfrissítő
Ebben a cikkben a hővisszanyerős szellőztető gépek szűrőivel foglalkozunk ugyan, mégis meg kell jegyezni, hogy ez a hővisszanyerő gépeknek csak egy „mellékes” jellemzője, hiszen ezek a gépek (ellentétben a légtisztítókkal) folyamatosan cserélik a lakás levegőjét, az elhasznált (magas CO2 tartalmú) belső levegőt elszívják, helyébe friss, szűrt levegőt juttatnak a kültérből. Egy légtisztító csak a szoba levegőjét keringteti, friss levegőt (alacsony CO2 tartalmú levegőt) nem juttat a lakótérbe, mellette rendszeresen ablakot kell nyitni. A hővisszanyerő gép fő feladata a friss levegő biztosítása mellett a hő visszanyerése, azaz az elhasznált levegő hőenergiájának a felhasználása. A hővisszanyerő jelentősen több energiát takarít meg, mint amennyit felhasznál, ugyanez a légtisztítóról nem mondható el.
SZELLŐZTETŐ RENDSZER ÁRKALKULÁTOR
A Zehnder teljes szellőztető rendszereket kínál. Használja kalkulátorunkat, hogy a teljes szellőztető rendszer árra egy előzetes kalkulációt kaphasson!