Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Családi ház felújítása 3. rész – Fűtésrendszer korszerűsítés kazáncserével: új hálózat tervezése

Hogyan tehetjük hatékonnyá és energiatakarékossá gázüzemű rendszerünket? Érdemes-e a vegyestüzelésű, valamint a régi gázkazánt újra cserélni és mivel jár ez? Egy többé-kevésbé saját kezűleg végzett felújítás története.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

A cikkben szereplő családi ház fűtését eredetileg a pincében egy vegyestüzelésű kazán és egy őrlángos gázkazán látta el. A tulajdonos szerette volna megtartani mindkét fűtés lehetőségét. A fűtőtestek régi, nagyméretű öntöttvas radiátorok, melyek ugyan hasznosak, mert a hőtartó képességük kiváló, de nem hatékonyak, mert lassan felfűthetők és sok helyet foglalnak. Bemutatjuk, mi a hivatalos menete egy ilyen mértékű fűtéskorszerűsítésnek.

Fűtésrendszerünk korszerűsítése érdekében, ha át kell variálni a hálózatot és a radiátorokat, akkor mindenképpen új kazánt kell a rendszerbe tervezni. Ekkor viszont a teljes rendszert módosítani kell.

Új kazán beépítésénél szükséges a gázterv készítése. Esetünkben az új kazán helyzete és a gázvezeték nyomvonalának változása miatt is szükség volt erre. Ehhez keresnünk kellett gáztervező szakembert, aki megcsinálja a hivatalos tervet, melyet bead az illetékes hatósághoz engedélyezésre. A gázterv tartalmazza a gázóra előtti részt és az azutánit. Azaz semmiképpen nem tehetjük meg azt, hogy leterveztetjük a gázóráig, majd szakemberre bízzuk a kiépítést. A terv alapján veszi át a gázszolgáltató a teljes rendszert.

A kazán típusát ekkor már szükséges egyeztetni a szakemberrel, mert meg kell adnia, hogy mi lesz beépítve. Uniós szabályozás miatt A 813/2013/EU és a 814/2014/EU kazáncsere-rendelet értelmében 2016. július 1-jétől kizárólag ErP minősítéssel ellátott gázkazánok szerelhetők fel.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ma már csak kondenzációs elven működő kazánokat lehet beépíteni. Ezek kiváló hatásfokkal rendelkeznek, ugyanis a füsthőt is hasznosítják.

Esetünkben az alábbi kazánt választottuk a kis beépítési méret és az 5 éves teljeskörű garancia miatt: Immergas VICTRIX TERA 28, mely egy kondenzációs kombi kazán. A kombi kazánok nagy előnye, hogy képesek használati melegvíz előállítására is. Olyan házaknál, ahol problémás a bojler és a kazán elhelyezése, mert kevés a hely, ez praktikus megoldást kínál. A kazán helyét jobb, ha egyeztetjük a tervezővel. Sajnos nem rakhatjuk bárhova, ahova szeretnénk. Például, ha nem készül kémény a kazánhoz, akkor a kivezető vonalában meghatározott távolságon belül nem lehet épület.

A kondenzációs kazán a helyére kerül
A kondenzációs kazán a helyére kerül

A kondenzációs kazánról tudnunk kell, hogy a plusz hatásfokot, amit a füsthőből nyer, maximum 60 fokos előremenő vízhőnél tudja csak kinyerni a rendszerből. Ha viszont magasabb hőfokon üzemeltetjük, akkor már romlik a hatásfoka. Ez hatással van a rendszerünkre, mivel a radiátorokat két adat alapján kell méretezni, az egyik a fűtendő légköbméter, a másik pedig a rendszer víz hőmérséklete. Amennyiben egy radiátort 80 fok helyett 60 fokos vízzel táplálunk, sokkal kisebb szobát képes befűteni. A kondenzációs kazánok esetében ez azt jelenti, hogy ha ki akarjuk használni a kazán kondenzációs mivoltát, sokkal nagyobb méretű radiátorokat kell beépíteni. A radiátorok méreteit soha ne ökölszabályok alapján határozzuk meg, vannak különböző oldalakon radiátor méretezők, de a radiátor gyártók katalógusaiban megadják adott vízhőre a teljesítményüket is.

A fűtés vezérlését egy Q7 RF COMPUTHERM digitális 7 napra programozható rádiófrekvenciás termosztáttal valósítottuk meg. Ennek mérő és programozóegysége bárhol elhelyezhető, hordozható, a vezérlő egysége pedig közevetlen a kazán közelébe köthető. A programozható termosztátok nagy előnye, hogy beállíthatjuk rajta azt, ha nem vagyunk otthon, akkor alacsonyabb hőmérsékletet biztosítson a lakásban. Abba a hibába ne essünk, hogy nagyon alacsony értékre állítjuk be. Ha nagyon visszavesszük a hőfokot, akkor többe kerül felfűteni a falakat, mint amennyit spóroltunk volna. 2-3 fokkal legyen alacsonyabb ez az érték, így is sokat spórolhatunk.

A fűtés vezérléséről egy Q7 RF COMPUTHERM digitális 7 napra programozható rádiófrekvenciás termosztát gondoskodik
A fűtés vezérléséről egy Q7 RF COMPUTHERM digitális 7 napra programozható rádiófrekvenciás termosztát gondoskodik

A gázterv készítése közben a szolgáltatótól kértünk gázóra levételt, ami azért szükséges, mert csak így kezdhettünk a rendszerhez elbontásához. A gázóra beérkező része a szolgáltató tulajdona (mindemellett nyomás alatt lesz, mivel az óralevétel után végzáróval és plombával látják el), azt csak szakember szerelheti. Soha ne nyúljunk hozzá magunk, de a gázóra utáni részt mi is elbonthatjuk, ha ezt a szakember nem vállalja.

Kibontott, régi fűtéscsövek. Helyettük öt rétegű HENCO csöveket építettek be
Kibontott, régi fűtéscsövek. Helyettük öt rétegű HENCO csöveket építettek be

Lebontottuk a kazánt és a radiátorokat, valamint a régi fűtésrendszer csövezését. A régi rendszerek kivétel nélkül vastag acélcsövekkel voltak kivitelezve. Ezek feleslegesek az új lapradiátorok esetében és csúnyák, nehezen elrejthetők. Ma már a fűtés csövezését nagyrészt falba rejtve kivitelezik öt rétegű - szakzsargonban - HENCO csövekkel. Ezek akkor is használhatók, ha vegyestüzeléssel kombináljuk a fűtésünket. Ekkor mindenképp figyeljünk arra, hogy 80 foknál melegebb víz ne folyjon rajta és építsünk be keringető szivattyút. Többet bír maga a cső, de ne terheljük határértékig. A csövezést minden esetben lássuk el szigeteléssel. Ezzel csökkenthetjük a radiátorig eljutó víz hővesztését.

Ez egy olcsó cső, amely könnyen is szerelhető így nem jelent plusz költséget, ha minden radiátort külön körre kötünk. Ez a vízellátás és a javíthatóság szempontjából nagyon fontos. Ha télen az egyik radiátorunk tönkre megy, elég az adott kört kizárnunk és javítható lesz úgy, hogy a ház többi része fűtve marad.

Minden radiátort külön körre kötöttek
Minden radiátort külön körre kötöttek

Amikor készen vannak a csövezések és a radiátorok is a helyükre kerültek, a szerelő összeköti a kazánnal és előkészít mindent az átadásra. Eközben remélhetőleg a szolgáltató engedélyezte a gáztervet (sajnos általában elmondható, hogy gyorsabban kész a rendszer kivitelezése, mint hogy engedélyes gáztervünk lesz). Ha kész a szerelés akkor a szerelőnk kér átvételt a gázszolgáltatótól.

Helyére került az első radiátor
Helyére került az első radiátor

Az átadás ezután a gázszolgáltató szakemberének átvizsgálásával történik meg. Ha mindent rendben találtak, akkor megkapjuk az engedélyt és kérhetjük a gázóra visszaszerelését.

A fűtéskorszerűsítés munkálataira – mivel szolgáltatói engedélyeztetéssel is jár – szánjunk elegendő időt
A fűtéskorszerűsítés munkálataira – mivel szolgáltatói engedélyeztetéssel is jár – szánjunk elegendő időt

Nagyon sok időt szánjunk ezekre a munkafolyamatra, ugyanis a fent leírt lépések (gázterv készítése, engedélyeztetés, kivitelezés, átadás), hónapokig tarthatnak (Debrecenben ez kb 3-4 hónap is lehet). Javaslom mindenkinek, ha ilyen nagymértékű átépítésre van szüksége, fogjon hozzá már júliusban, vagy augusztus elején. Saját tapasztalatként említem: augusztus 18-án adtuk be a gáztervet és november 26-án tudtunk először fűteni. Ennél a családi háznál sem volt jobb a helyzet, novemberben tudtak először fűteni a lakók.

Népszerűek a témában

A fafűtéses rendszerek előnyei – Kandalló, faelgázosítós kandalló, vízteres és légfűtéses lehetőségek

Friss levegőt energiamegtakarítással? – Tények és tippek a hővisszanyerős szellőztetésről

Megnyílt a Zehnder új bemutató- és oktatóterme

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

4K Napelemes megoldás

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Zuhanykabin tisztítás gyorsan és egyszerűen, az Easy Clean bevonat segítségével

Miért válasszunk infrafűtést?

Fűtési rendszerek és használati melegvíz előállítás optimalizálása – Avagy miért is hasznosak az OSZTÓ-GYŰJTŐK?

Dizájnos kandallók a hideg estékre

Fűtés hőszivattyúval

„A tábortűz ihlette” - Fedezze fel a Planika modern design kandallóit!

Karakteres, izgalmas és modern: fókuszban a fürdőszobai design radiátorok

10 érv a sugárzó fűtés mellett

A külső vagy a belső számít igazán? – A legfontosabb szempontok klímaválasztás során

Otthonos energiahatékonyság: a biomasszával működő fűtési rendszerhez nélkülözhetetlen a jó kémény

A fafűtéses rendszerek előnyei – Kandalló, faelgázosítós kandalló, vízteres és légfűtéses lehetőségek