Házunk szellőzése nem csupán a jó szellőzőrendszereken és azok megfelelő kivitelezésén múlik. Egy tervezés során a természetes szellőzés éppoly fontos, mint egy ház, lakás tájolása.
A jó szellőztetésnek a komfortérzeten kívül számos egyéb előnye van. Pl., megakadályozza a páralecsapódást, ami penészesedéshez vezethet.
Szellőzést biztosíthat
- ablakkeretekbe szerelt túlnyomásos, vagy páraérzékelős légbevezető,
- ventilátor a WC helyiségében, fürdőben,
- konyhában alkalmazott helyi páraelszívó
Szellőzési rendszerek típusai
- Passzív szellőzési rendszer, amelynek tervezésekor figyelembe veszik a ház geometriai méreteit és elrendezését, uralkodó szélirányokat. Pl. a szélirány ismeretében meghatározható, hogy lakásunk melyik pontján okozhat a szél túlnyomást és melyik részén vákuumot? Ez így nagyon misztifikáltnak tűnhet a laikusok számára, de egy igazi, szakmáját értő tervezőt, több, éppen ilyen molekulányi figyelmesség miatt alkalmazunk szívesen és ajánljuk őt ismerőseinknek, barátainknak. Szintén természetes szellőzésnek tekinthetjük azokat az eseteket, amikor megfelelően megtervezett és jól elhelyezett pontokon nyitunk ki zsalukat, ami átszellőzteti az egész légteret. Komoly pénzeket tudnak megtakarítani a nagy irodaházak, amikor ilyen természetes szellőzést alkalmaznak a nyári, hajnali órákban.
- Aktív szellőzési rendszer:
1. Segédenergia nélkül üzemelők
Ezek olyan kis, házilag is beszerelhető szerelvények, amik feltűnés nélkül szépíthetik meg mindennapjainkat. Az nem tűnik fel senkinek különösebben, ha kellemesen érzi magát a lakásában. Ha valami nem stimmel, azt azonnal kellemetlenségként éljük meg. Ilyen rendszernek minősül az ablakkeretekbe szerelt túlnyomásos, vagy páraérzékelős légbevezetők. Ezek a módszerek a legelterjedtebbek.
2. Segédenergiával üzemelők
Szellőző csatornák, vezetékek valamint ventillátorok segítségével megvalósított légmozgás, levegőcsere. Ebben az esetben lehetőségünk van a mozgatott levegővel a helyiségeinket fűteni és hűteni egyaránt. A szükséges kiegészítő szerelvények telepítésénél fontos momentum a téli, fűtési szezon esetén üzemelő szellőzőrendszernél a hővisszanyerő beépítése.
Ez is érdekelhet
Két gyakorlati tapasztalat:
- A korszerű műanyag nyílászárók beépítésével egy időben a szokásainkat és rigolyáinkat is gyökeresen át kell alakítani. A régi nyílászárók esetében mondhatjuk, hogy nem voltak nagyon szigetelve. Manapság viszont már egy tökéletesen zárt nejlon zacskóba csomagol egy ház, vagy lakás. Oda levegő csak akkor jut be, vagy onnan ki, ha mi ajtót, ablakot nyitunk ezzel a céllal.
- Egy középkategóriás (~100 eFt-os) légkondicionáló berendezés telepítésekor, beépítésekor a „hagyományos", 3 eres (3 elektomos vezeték szálas) kül- és beltéri összekötésével a hűtésre-fűtésre-szárításra (cool-heat-dry) alkalmas gép lebutítható. Így, a 3 funkcióból csak 1 üzeme biztosított. A megspórolt vezetékkel ~500 Ft-ot takarított meg a kivitelező. Mi viszont ~60 e Ft-tal adtunk ki többet egy készülékre, feleslegesen.
Még folytatjuk...