A technológiai fejlődés mai szintjén, amikor minden percben kommunikálhatunk bárhol a világon élő barátainkkal, rokonainkkal, vagy az autónk GPS berendezése beszél hozzánk, egyáltalán nem utópia, hogy szóba elegyedjünk saját házunk, lakásunk intelligens részével. Nem egy elrugaszkodott gondolat, mikor robotok vívnak ádáz futball csatákat, vagy lejtenek táncot a kifutón, hogy lakásunk ránk csörög, és pimaszul visszabeszél, miközben éppen a hasunkat süttetjük valamely távoli tengerparton.
A médiában, és a szakmai hírcsoportokban nem új fogalom az intelligens otthon. De vajon mennyire lehet intelligens netán okos egy ház, lakás, egyáltalán bírhat-e valamilyen értelemmel? Nyugodtan, és azonnal rávághatjuk, hogy emberi mércével mérve, nem! Másképp azonban nagyon is!
Ahol minden mindennel összefügg
Az intelligens otthon az egységes központi mikroprocesszor vezérlés miatt lesz intelligens úgy, hogy a központi vezérlésre házunk minél több elektronikus összetevője, erőforrása kapcsolódik, amelyek így kölcsönös visszacsatolásban tudnak működni! Hasonlóan egy polip karjaihoz, azok összehangolt viselkedéséhez, ahol mindent a központi agy irányít.
Az épület erőforrásait egy program közreműködésével tudjuk telefonunkról vagy szimplán házunk hagyományos kapcsolóiról vezérelni, illetve maga a szoftver az érzékelők segítségével el tudja dönteni, hogy bizonyos reakciók, események bekövetkezésekor, milyen teendői vannak. Tehát egy ház az intelligenciáját a programtól és programozótól kapja, de vannak öntanuló részei is.
Az átlagos intelligens ház funkciók:
- Lakás és épület‑automatizálás
- Lakásonkénti fogyasztásmérés
- Mozgásérzékelős világítás
- Függönyök, redőnyök automatikus, napfénytől függő vezérlése (ha lemegy a nap, leengedi a ház a redőnyöket, így ér el télen jelentős energia megtakarítást)
- Automatikus szellőztetés
- Hőmérséklet automatikus beállítása a házban (vagy akár külön a szobákban)
- Háztartási eszközök hibajelzése
- Valamilyen szivárgás esetén, jelzés mobiltelefonra
- Biztonsági rendszer, videokamerák, betörésjelzés mobiltelefonra (okostelefonon bárhonnan nézhetjük a kamerák képét, vagy akár „bele is hallgathatunk” az otthoni eseményekbe)
- Tűzérzékelés, tűzjelzés
- Kerti növények, gyep automatikus locsolása
- Napelemes egységek csatolása, vezérlése
- Gazdaságos energiafelhasználás, áram‑fogyasztás optimalizálás
- Egy központi vezérlő egység, terminál, ahonnan minden vezérelhető
- WIFI, 3G (4G) vagy GSM interaktív kapcsolat a felhasználóval, illetve a családtagokkal
Ez is érdekelhet
Az intelligens épület alap felépítése, szervei:
1. Szenzorok: különféle szenzorok, melyek a hőmérséklet, a páratartalom, a fényerő, a szélnyomás változásait érzékelik, továbbá mozgás- és egyéb impulzusérzékelők, amelyek adatai a központi rendszerbe futnak.
2. Központi egység: központi vezérlő számítógép egység, melyen az „intelligens” szoftver fut. A szoftver a beérkező adatok és impulzusok alapján kiértékel, összevet, mérlegel, majd végrehajt.
3. Alrészek: a „testrészek”, melyek a központi irányítás alá kerülnek. Az intelligens háznál ezek a vezérelhető eszközök és erőforrások: hőszivattyú, légcserélő, fűtésrendszer, napelemek, motoros árnyékolók és redőnyök, világítás, riasztó rendszer, szauna, hangrendszer, audio‑vizuális eszközök.
4. Terminálok, vezérlők, konzolok: terminálok, melyekkel akár földrajzi távolból is, figyelemmel kísérhetjük és befolyásolhatjuk az egész rendszerre vonatkozóan beállításainkat, utasításainkat. Ilyenek a mobiltelefon, tablet, és egyéb személyi számítógépek.
Automatizált, vagy intelligens otthon?
Az elején feltett kérdés eldöntése tehát nem vagylagos, sokkal inkább az automatizálás különböző szintjeiről beszélhetünk. A legfelső szinten már bevonásra kerülnek az online kommunikációs lehetőségek és eszközök, ahol talán a családi otthon valóban visszabeszélhet. Ez azonban még mindig célprogramok futtatásából, és szervo‑egységek összehangolt kommunikációjából eredő látszólagos intelligencia, amely bizonyos céligényeket elégít ki.
Az automatizált, vagy intelligens otthon, bármely szervezettségi és fejlettségi szinten azt a célt szolgálja, hogy bizonyos háztartásbeli, és a lakókomforttal összefüggő kényelmi dolgok működtetését levegye a vállunkról, sőt az újabb igények szerint önálló döntéseket is elvárunk adott szituációban. Elvárjuk most már azt is, hogy a személyi kommunikációs eszközeink – telefon, laptop, tablet, vagy a karóránk – kompatibilisek legyenek vele.
Az 1980-as évek elejétől beszélhetünk először intelligens épületekről. A meghatározás a kapcsolódó technológiák és a környezet igényeinek fejlődésével együtt változott.
A vezérlési technológia gerincét képezhetik:
- Az áram hálózati vezeték rendszere (220V)
- A koaxiális kábel TV és kábel-internet rendszer UTP kábel hálózat (számítógépes hálózat)
- A megfelelően lokalizált biztonságos vezeték nélküli megoldások (WIFI)
Kapcsolódó cikkek:
Intelligens otthon – életre programozva
Vezeték nélküli lakásvezérlés – iNELS RF Control rádiófrekvenciás rendszer