Bár idén nem volt hideg telünk, minden tavasszal érdemes ellenőrizni házunk állapotát, és elvégezni a szükséges felújításokat – nehogy a nyár közepén érjen kellemetlen meglepetés, mondjuk egy nagy nyári vihar okozta beázás.
Vizes rendszerek
Télen a nagy hideg (már ha van) okozza a legnagyobb problémát, a vizes rendszereket a fagy károsítja leginkább. Bár tél előtt biztosan víztelenítettük a kerti csapot, az öntözőrendszert, a fagyveszélyes vezetékeket, csöveket, mégis célszerű lehet ellenőrizni. Ezt úgy végezhetjük el a legegyszerűbben, ha minden csapot elzárunk, és megnézzük a vízórát, hogy mozdul-e. Ha nem mozdul, minden rendben, ha viszont mégis, hívjunk szakembert (vízvezeték szerelőt), mert ha rossz helyen folyik el a víz, komoly károkat okozhat, például kimoshatja a ház alapját.
Vízelvezető rendszerek
Nagyon fontos, hogy a vízelvezető rendszereket tavasszal kitisztítsuk, ez nem csak az ereszcsatorna lehet, de egyéb folyókák, vízgyűjtők, víznyelők, árkok. Az ősszel beszorult, berohadt faleveleket, a télen befútt szemetet, koszlerakódásokat ki kell szedni, különben a tavaszi-nyári záporok során lehullott csapadék nem tud elfolyni, esetleg elázhat a pince. Komolyabb problémát is okozhat, ha nem oda folyik a víz, ahova kellene – kimoshatja vagy összetömörítheti a földet, gödröket hozhat létre. Ha ez egy füves részen történik, földet, majd humuszt kell rátölteni. Ha a térburkolat alá folyik be, azt fel kell szedni, feltölteni, majd tömörítés után újra lerakni. Ha a térbetonban tesz kárt, valószínűleg az egészet fel kell törni, mert megfelelően rábetonozni nem mindig lehet.
Ez is érdekelhet
Megtépázott burkolatok
Az egyik leggyakoribb hiba, ami tavasszal a ház körül adódik, a megtépázott burkolat. A fagy, az olvadás, a csúszásmentesítés (főként sóval) árt az ágyazott (térkő, terméskő, téglajárólap) és a ragasztott burkolatoknak. Nincs biztonságban, amit csemperagasztó rögzít – járólap, teraszburkolat, dísztégla a falon, a támfal vagy a lábazat burkolata sem. Ezek egyrészt esztétikai hibák, másrész balesetveszélyesek lehetnek, ha egy törött csempére lépünk. A beton repedése, ha nem túl nagy, műgyantával esetleg javítható, de valószínűleg jobb inkább feltörni, és újra betonozni (a betonréteg soha ne legyen 5-6 cm-nél vékonyabb, különben biztosan sérülni fog). Ehhez kérjük szakember segítségét. A sérült csempéket fel kell törni, és újra le kell rakni, ezzel próbálkozhatunk házilag is, de egy szakember valószínűleg gyorsabban és szebben elvégzi a munkát (és közben nem okoz még kárt, pl. nem töri össze a szomszédos csempedarabokat). A fagyás okozta károk közé tartozik még a tetőcserepek sérülése, melyeket minden tavasszal ellenőrizni, illetve cserélni kell, nehogy beázáshoz vezessen.
Fametszés
Tavasszal szokás levágni a fák túl nagyra nyúlt ágait is, ezek kárt tehetnek a tetőben, a vezetékekben. Csak óvatosan nyessük a fákat, a veszélyes vezetékekhez ne érjünk. A közterületen lévő fákat az önkormányzat tartja karban, ezeket ne bántsuk.