A penészfoltok sajnos bárhol felbukkanhatnak a lakásunkban. A felületromboló és esztétikailag kifogásolható hatás mellett ez még egészségkárosító is lehet.
A modern mindent kizáró, legkorszerűbbnek vélt légzáró szigetelés egyik mellékhatása is lehet a falak penészesedése. Az épületszerkezeti elemek nem megfelelően szellőznek, ennek következtében nőhet a páratartalom. A penész elsősorban a falak mentén vagy a mennyezetek felületén jelenik meg, valamint azokon a helyeken, ahol hőhidak keletkeznek.
Penészedés megelőzése
- A penészedés legegyszerűbb, legolcsóbb megelőzése a helyiségek napi rendszeres szellőztetése. Fontos, hogy a bent felgyülemlett vízpára számára kivezetést biztosítsunk a szabadba, hogy a helyiség relatív nedvességtartalma ne haladja meg a 60%-ot tartósan. A fokozott záródású ablakok miatt bennszorult pára így nem csapódik le a falakon. Nyílászáró cserénél érdemes olyat választani, amely tudja a résszellőzés funkciót, de a modern házaknál gyakori a mesterséges szellőzés is.
- A fürdőszobát és konyhát különösen sokszor kell szellőztetni, a ruhát szárítsuk a lakáson kívül tavasztól-őszig.
- A mosógépet és a szárítógépet jobb nem a fürdőszobába tenni, kivéve, ha van megfelelő méretű nyitható ablaka, estleg jól működő, szabadba vezető elszívó ventilátor.
- A fűtőtesteket is hagyjuk szabadon a párásodó helyiségekben, a fűtetlen helyiségek ajtaja pedig mindig legyen csukva.
- Hőhídmentesítés: A beton és a tégla más ás más hővezetési tulajdonságokkal rendelkezik. Ha mindenhol (a sarkokon is) jó a falak szigetelése, nem lesz penészes a lakás.
Gyors megoldások
- A fertőzött felületeket mossuk le nedves ruhával vagy szivaccsal, amikor megszáradt kenjük le hígított penész/alga ölő fertőtlenítőszerrel. Az adott készítményt használjuk a mellékelt használati utasítás szerint.
- Sokaknál tökéletesen bevált a háztartási gőzborotva használata a fürdőszobában, elsősorban a csempés felületekken és a fugáknál. Villámgyorsan távolítja el a makacs fekete penészt. Szerintem falaknál is használható, utána szárazra kell törölni és szellőztetni.
- Gyors és hatékony technikai megoldás az úgynevezett elektromos, kompresszoros párátlanító berendezések használata. Ezek többnyire kondenzációs elven működnek, ami annyit jelent, hogy a nedves levegő egy hűtőrendszerbe kerül, ahol a hűtés hatására a nedvesség kicsapódik belőle. Végül, a koncentrált vízgőzből származó nedvesség egy tartályban gyűlik össze, míg a száraz levegő távozik a berendezésből.
- Gyors, intenzív hatása mellet hosszú távú megoldás is lehet különösen olyan helyiségekben, ahol hőszigetelési és szellőzési megoldásokon nem lehet, vagy nem célszerű változtatni. Ezek a készülékek azonban jelentős elektromos energiát használhatnak fel és zavaró hanghatással is számolni kell.
Ez is érdekelhet
A penészedés tartós megszüntetése
- A penészgombák elpusztításához, eltávolításához is sokféle vegyszert kaphatunk a szaküzletekben. Penészlemosót és algásodás‑gátlót ajánlanak a szakemberek, bár az utóbbi inkább kültéri felületre való. Mindkét megoldás elpusztítja a penészt és az algát, de csak ideiglenesen, így időnként ismételni kell a műveletet.
- Ha tartós a probléma, akkor ezüst és/vagy teflon adalékanyagot tartalmazó festékkel érdemes lefesteni a falakat. Ezek a kereskedelemben kapható festékek be vannak vizsgálva és alacsony VOC-tartalmuk révén nincsenek hatással az emberi szervezetre.
- Sokan a mészfestéket javasolják megoldásnak, de az csak abban az esetben jó, ha minden évben történik egy tisztasági festés. Ha csak 3-4 évente, akkor egy penészölő szert tartalmazó szobafesték sokkal jobb döntés.
- A penész/alga gátló festés elvégzése előtt kérjük szakember segítségét a hőhidak utólagos megszüntetéséhez, az elégséges szigetelések kialakításához.
- A penészedés tartós megszüntetéséhez tartoznak a már említett megelőző szerkezeti változtatások, mint a légzáró nyílászárók beépített hőcserélős‑szellőzős változatra cserélése, ha amúgy is esedékes lenne, vagy a meglévő ablakkeretek szellőzőrésekkel való utólagos ellátása, azok beépítése.
- Ahol az ablakok nem átalakíthatók, ott segíthet a falakban elhelyezhető átmenő szellőzőcsövek telepítése, vannak automatikusan nyíló/záródó változatok is.
- A vizes helyiségekben, főként ha ablaktalan, célszerű a köbméternek megfelelő szupercsendes kis fali elszívó/szellőztető automatikus ventilátorok felszerelése. A vécében még szagelszívó szerepe is van.
Tévhitek a penészről
- Klóros fehérítő (Hypo stb.) és víz használata. Ezekkel egyetlen gond van, hogy teljesen hatástalanok. A klóros fehérítő túlzottan fel van higítva ahhoz, hogy kiirtsa a penészt. A fehérítő komponensei megakadályozzák, hogy az anyag behatoljon olyan porózus felületekbe, mint mondjuk a fa vagy gipszkarton. Így csak felszíni hatása lehet, miközben a penész mélyen a fal belsejében is megbúvik, ráadásul nem környezetbarát. Az oldatból kizárólag a víz megy bele falba, így a penész hamarosan újra megjelenik.