Hirdetés

Hírlevél feliratkozás

Ha válaszolsz két kérdésre, személyre szabott tartalmakat küldünk neked.

Mikor tervezel felújítást?

Milyen témák érdekelnek?

Köszönjük a választ!

Add meg email címed!

Köszönjük a feliratkozást!

Építkezel? Felújítasz? A lakásodat rendezed be?
Ötlettár ikon

Így őrizzük meg a tisztánlátásunkat karantén alatt is - Ablaktisztítási és karbantartási tippek egy profitól

Ha visszagondolunk, mikor tisztítottunk utoljára ablakot, valószínűleg nem a közelmúlt jut eszünkbe. Ezt a tevékenységet a legtöbben mégsem listázták be a karantén alatti teendőik közé. A szakértő szerint, ha évente legalább kétszer megpucoljuk a nyílászáróinkat, megerősíthetjük hasznos tulajdonságaikat és élettartamukat is meghosszabbíthatjuk. Az ablakok tisztításával kapcsolatban mindenkinek megvannak a saját szokásai és módszerei, amelyek néha generációról generációra öröklődnek. De mi a legjobb választás manapság? Speciális porszívó vagy újságpapír? A profi szerint nem mellékes a technika, a nem megfelelő eszközök alkalmazásával ugyanis még kárt is tehetünk az ablakunkban.

Ez a cikk több mint 2 éves. Lehet, hogy bizonyos része már nem aktuális.

Ablaktisztítás

Abban valószínűleg mindenki egyetért, hogy az ablakokat évente legalább kétszer le kellene mosni. Nyáron, amikor rájuk ragad a sok por és pollen, illetve tél végén, amikor nemcsak kívülről, de belülről is maszatosak a Jézuskát kémlelő gyerekek kéznyomaitól.

Először ajánlott felszívni a nagyobb szennyeződéseket, port, illetve az esetleges levél- és rovarmaradványokat egy hagyományos porszívóval. Ezt követően a legmakacsabb szennyeződések lemosásához elegendő a normál tisztítószer és víz. Nem szabad azonban dörzshatású súrolószereket, például szemcsés folyadékot használni, mert ezek összekarcolhatják a műanyag profilokat. Először az ablakkeretekkel és szárnyakkal kezdjük kívülről, majd belülről, és csak ezután mossuk le az üveget. Mindeközben érdemes rendszeresen tisztára cserélni a vizet.

Nagy előnyt jelent a speciális ablakporszívó vagy akkumulátoros ablaklehúzó használata, amely megakadályozza, hogy lefusson a piszkos víz, és tovább koszolja az üveget, a profilt és az ablakpárkányt. Az ilyen akkumulátoros ablaklehúzó ráadásul olyan tökéletesen megtisztítja az ablakot, hogy többnyire már nincs is szükség polírozásra.

Amennyiben nincs otthon elektromos ablaktisztítónk, nyugodtan használhatunk hagyományos ablaklehúzót is. Ügyelni kell azonban, hogy ne legyenek éles fémes szélei, ezek ugyanis szintén megkarcolhatják az ablakot.

„Nem ajánljuk azonban a gőztisztítót sem, amely 60 °C-nál forróbb hőt generál. Az ilyen magas hőmérséklet károsítja a tömítéseket” – figyelmeztet Búcsi János, a PVC ablakprofilokat gyártó Deceuninck vállalat termékmenedzsere.

Ne feledkezzünk meg a víztelenítő nyílások tisztításáról sem, amit például fogpiszkálóval tehetünk meg. Átjárhatóságuk nagyon fontos, hogy a tok hornyában ne gyűljön fel a víz, legyen szó kondenzvízről vagy egy zápor során befolyt esővízről. Fontos, hogy külső oldalról a víztelenítő nyílásokat takaróelemekkel, vagyis vízelvezetőkkel fedjük le. Ezek nagyobb esőzés vagy szél esetén is meggátolják, hogy víz jusson be az ablaktokba.

Ablaktisztítás és karbantartás

Végezetül polírozhatjuk az ablakot mikroszálas törlőkendővel, amely nem hagy szöszöket. Antisztatikus szer használatával pedig meggátolhatjuk a por ismételt lerakódását – legalábbis egy ideig. Szerves oldószert, hígítót, alkoholt vagy savat viszont egyáltalán nem szabad az ablakkeretek tisztításához használni, mivel ezek károsítják a felületet.

Az ablakok karbantartása és beállítása

„Az ablakok beállításához ajánlott szervizeléssel foglalkozó céget hívni, ideális esetben azt, amely az ablakokat szállította. Megannyi típusú vasalat létezik, és ezek mindegyikével kicsit máshogyan kell bánni. Szakszerűtlen beállítási kísérlet esetén előfordulhat, hogy az ablak tömítése tovább romlik a szándékunkkal ellentétben” – figyelmeztet Búcsi János. Az ablakok esetében egy ügyes és hozzáértő laikus talán még meg is tudná oldani a feladatot, ám az ajtókkal már más a helyzet. Aki szeretné a vasalatok beállítását saját kezűleg elvégezni, számos videós segédletet találhat a YouTube-on. Viszont csak akkor állítsunk a beállításokon, ha arra valóban szükség van, tehát ha az ablakok és az ajtók rosszul záródnak, vagy azt vesszük észre, hogy nem szigetelnek megfelelően.

Ablaktisztítás és karbantartás

Amit otthon mindenképpen el tudunk végezni, az a vasalatok beolajozása. Ez magában foglal minden olyan fémelemet, amelyeket az ablak kinyitásakor láthatunk, beleértve a pántokat, illetve a vasalat fogantyúit és zárópontjait. Ezt évente legalább egyszer érdemes elvégezni. Megfelelő kenőanyag például a tömítések ápolására használt zsír, a varrógépolaj vagy a vazelin spray. Nem alkalmazhatók azonban savat és gyantát tartalmazó kenőanyagok, ezek ugyanis károsíthatják a tömítéseket. Főzőolajat szintén nem szabad használni.

Ablaktisztítás és karbantartás

A kenéssel óvjuk a vasalatokat a nedvességtől és a korróziótól, ezzel megerősítjük hasznos tulajdonságaikat és az ablak élettartamát is meghosszabíthatjuk. A kilincsek csavarjait is meghúzhatjuk. Ez a kötés ugyanis meglazulhat a gyakori használattól, érdemes tehát néha ellenőrizni. Ehhez mindössze el kell forgatni a kilincs alatt található műanyag takaróelemet, majd csillagcsavarhúzóval meghúzzuk a két csavart, amelyek rögzítik a kilincset a vasalathoz.

Forrás: Deceuninck

Ez is érdekelhet

Dulux EasyCare+ – hosszan tartó frissesség és tisztaság a falakon!

Reolink Panoráma kamera 4G LTE és napelemes kapcsolattal

Fürdőszoba, kompromisszumok nélkül...

„Legózd” össze a tökéletes kanapét!

Otthonára szabott ablakok: ossza meg röviden elképzelését és mi mutatjuk a megfelelő gyártót vagy kereskedést!

Hörmann megoldások parkolóhelyek és parkolóházak számára

Legújabb fürdőszoba és padlólapcsaládok

A falba épített tartályok megbízható, új generációja a svájci Laufentől

Egyszerűen kezelhető bidéfunkciós WC mindenkinek

Gyors, díjmentes, nagyságrendi számítás a Terrán TetőKalkulátorával!

Leier Rendszerház ajándék térkővel és kerítéssel az építkezőknek

Épül a tető? Csak rendszerben!

Mit jelent az okosotthon?

Szabad mozgás a fürdőben, avagy minden, amit tudnia kell az akadálymentesített fürdőszobákról

Ajtóválasztás az Ajtógyárban

6 tipp a beltéri ajtó kiválasztásához – Mire figyeljünk a fa szobaajtóknál? Tanácsok a Hörmanntól

Láthatatlan határ nappali és terasz között

Túlzott napfény és más betolakodók elleni védelem

Ablaktrend: látni vagy nem látszani

Nyissuk meg a tetőteret!

Okos házhoz okos nyílászáró!

Ajtómeghajtással egy világjárvány ellen - Érintésmentes megoldással csökkenthető a fertőzések terjedése

Mi az energiamérleg, és miért érdemes javítani rajta?

5 pénztárca kímélő környezettudatos szempont építkezésnél