Tiszta környezet, hibátlan falak, jó levegő és meleg otthon, erre a komfortra vágyik mindenki. Azonban mindez a korábbi építésű, hőszigetelés nélküli házakban maradéktalanul nem valósul meg – de nem kell ennek így lennie, hőszigeteléssel hosszú távra oldhatjuk meg a problémát hatékonyan, energiatakarékosan és pénztárcakímélő módon.
Legfontosabb, hogy feltárjuk az okokat, amelyek a kellemetlen és épületkárosító vizesedést és penészesedést okozzák. Az épület minden részén találhatók hőhidak, amelyek az épület határoló szerkezeteinek azon részeit jelentik, ahol az általános felülethez képest jelentős energia tud távozni, és itt találkoznak a hideg-meleg felületek, és a hőmérséklet-különbségből adódóan pedig páralecsapódás léphet fel. Hidegebbek is ezek a felületek, mint például a gyengébben szigetelt áthidalók, amelyek a kiugró falakkal vannak kapcsolatban, mint az erkély vagy az épület sarkai. Ha ezek nem megfelelően szigeteltek, az épületrészek hőmérséklete harmatpont alá kerül, kicsapódik a nedvesség, és remek környezetet teremt a penésznek, gombáknak, és mindemellett az értékes és drága energia is távozik otthonunkból.
Ez is érdekelhet
A jó homlokzati hőszigetelés megoldást jelenthet a problémára, ha kiterjesztjük a lábazatra is, vagy legalább a padlósík alá 30 cm-rel. Így itt megszűnik a nedvesedés és az ebből keletkező esetleges penészesedés. Szakértőként azonban azt javasoljuk, hogy a hőszigeteléssel ne álljunk meg az eresz alatt, hisz ott is találhatók hőhidak, amelyek kedveznek a nedvesedésnek. Hőszigeteléskor fontos figyelembe venni, hogy milyen a padlásfödém. Ha a hőszigetelés indító profilja a vízszigetelés alá kerül, akkor addig a magasságig, amíg el nem érjük a vízszigetelést zártcellás hőszigetelő anyagot (XPS, formahabosított EPS) kell beépíteni, azt követően folytatható a szigetelés a normál homlokzati anyaggal.
A módszer alkalmazásával télen a jobb hőszigetelésnek köszönhetően a fűtési költség és így a rezsi is csökken, emellett a nyári melegben nem melegszik át annyira otthonunk, nő a bent lakók komfortérzete, a penésznek pedig – megfelelő beépítés és szellőzés esetén – búcsút inthetünk. Miért élnénk együtt vele, ha élhetünk nélküle is?
Forrás: BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft.
www.bachl.hu