A tudatos életmód elengedhetetlen része a szelektív hulladékgyűjtés, a megfontolt vásárlás. Ennek szellemében a környezetkímélő szokások ma már egyre több család mindennapjainak részévé válnak. De mit tehetnek azok, akik nejlonzacskóikat már rég vászonra cserélték? Itt az ideje otthonunk falaiba is becsempészni a tudatosságot!
Az egészséges környezetért: válasszunk újrahasznosítható anyagokat!
Építkezés, felújítás, vagy újra-hőszigetelés esetén jó érzés tudnunk, hogy a felhasznált alapanyagokkal a környezetnek legkevésbé káros megoldást választottuk. Polisztirolhab alapú táblák esetén egyértelműen műanyagról beszélhetünk, ez az anyag pedig lássuk be, nem tartozik a kedvenceink közé. Azonban a műanyag hungarocell lemezek 98%-a nem más, mint levegő, ami alapanyagaink között egyértelműen a legtermészetesebb megoldásnak mondható. EPS szigetelés előállításakor az egyéb anyagok felhasználása pedig viszonylag alacsony. Kifejezetten az ózonpajzsot veszélyesztető összetevőket, például freont és más halogénszármazékokat nem tartalmaz a habosító-és töltőanyag sem a polisztirollapok esetében.
De mi történik az egyszer már beépített, évek múltán pedig kibontott EPS lapokkal? A már nem használt táblákat gyakran erőművekbe és üzemekbe szállítják, ahol segédfűtőanyagként hasznosítják, tehát megfelelően szelektálva semmiképp sem kell egy hulladéklerakón várniuk a soha el nem jövő lebomlást. Ezt a folyamatot mi is segíthetjük azzal, hogy a kibontott hőszigetelésünket hulladékudvarokban, vagy továbbfelhasználóknál adjuk le, ha már nincs rá szükségünk. Az újrafelhasználás másik módja a szigetelő lemezek egyszerű újrabeépítése, például védőlemezként, vagy könnyűbeton adalékként. Számos esetben az EPS hulladékot mechanikus módszerekkel visszanyerik, fröccsöntött műanyag, illetve fagyvédő bevonatot állítanak elő belőle. Mondhatjuk tehát, hogy kedvenc szigetelésünk 100%-ban újrahasznosítható, ökológiai lábnyoma pedig igen alacsony!
Ez is érdekelhet
A pénztárcánk érdekében: a gyors megtérülés a fő szempont
Láthatjuk, hogy ha polisztirolt használunk hőszigetelősünkhöz, azzal figyelembe vesszük a környezetvédelem szempontjait. És mi a helyzet a pénzügyekkel? Megfelelő szigeteléssel nagymértékben javíthatunk otthonunk energiafelhasználásán, mely így gyors megtakarítást jelent a családnak. Konkrét, kézzelfogható eredményeket érhetünk el megtakarításainkban a polisztirol hőszigetelés választásával, hiszen ez térül meg leggyorsabban: a befektetésünk néhány év alatt, a hőszigetelés létrehozásához szükséges energia (alapanyag, gyártás, beépítés) pedig mindössze néhány hónap, körülbelül egy fűtési szezon időtartama alatt térül meg. A remek és gyors költséghatékonysági mutató pedig fontos szempont lehet azoknak, akik hamar szeretnék viszontlátni a felújításba fektetett összegeket.
Az energia fölösleges pazarlása ellen született meg a 2020-as energiaszabályozási törvény is, amely alapján szinte nulla energiaigényűnek kell lennie egy épületnek ahhoz, hogy használatbavételi engedélyt kapjon. A hatékony hőszigetelés által nem csak pénz takarítható meg, de a kisebb fűtési igény a globális felmelegedést okozó széndioxid-kibocsátást is csökkenti. Láthatjuk tehát, hogy a tudatos hőszigetelés és az így kiválasztott anyagok használata olyan kérdések, amelyek hatással vannak mind a környezetünkre, mind pedig személyes pénzügyeinkre. Átgondolt választással pedig olyan döntéseket hozhatunk, ami mindkét területen pozitív hatást hoz életünkbe.
Magyarországi EPS Hőszigetelőanyag Gyártók Egyesületének tagjai környezetbarát, jóminőségű és gazdaságos hőszigetelést tudnak kínálni a vevőknek.
Kattintson, és tudjon meg többet a 2020-as szabályokról és a polisztirolhab előnyeiről: