Európában az egy háztartásra jutó energiafogyasztásban Magyarország vezető pozíciót foglal el, évi 27 ezer kWh elhasználással, ezzel szemben Németországban csak 17 ezer kWh-ot fogyasztanak. A magas szám oka: a magyarok több energiát fűtenek el. A magas hőenergia fogyasztás nem magyarázható a rossz időjárással, hiszen Németországban, Belgiumban a fűtési szezon hosszabb egy hónappal, a hegyvidékes országokban pedig sokkal hidegebb a tél, mint Magyarországon.
Több fűtési energiára Magyarországon azért van szükség, mert a meglévő, elöregedő lakásállomány nagy részének a megfelelő hőszigetelése nem megoldott. Az építésük idejében nem fordítottak kellő figyelmet arra, hogy az épületek élettartalma alatt a fűtéshez szükséges energiaigény alacsony legyen.
A magas energiaárak, valamint környezetünk védelme érdekében felül kell vizsgálni az ingatlanok, lakások, „energiafogyasztását” és amennyiben szükséges, biztosítani kell a megfelelő hőszigetelést, hogy a hőveszteség minimálisra csökkenjen, ezzel együtt a fűtési költségek is mérséklődjenek. Az energetikai felújítás igényét egyre több lakástulajdonos fogalmazza meg. A határoló szerkezetek (nyílászárók, födémek, falak) korszerűsítése együttes felújítás esetén hoznak jó eredményt. A homlokzati falak tekintetében előfordulhat, hogy annak hőszigetelése csak belső oldalon valósítható meg. Ezekben az esetekben régi-, műemlék-, helyi védelem alatt álló-, épületekről van szó, ahol a homlokzat külső oldali hőszigetelése nem megoldható.
A www.hoszigetelesbelulrol.hu oldalon olyan kalkulációs táblázat áll rendelkezésre, ahol a homlokzati falazat paramétereit megadva, könnyen kiszámolható, hogy utólagos belső oldali hőszigetelés elhelyezésével a beruházás mennyi idő alatt térül meg, és milyen mértékben fog csökkenni az éves fűtési költség.
Ez is érdekelhet
2012. január 1-jétől nem csak az új ingatlanokra, hanem az eladott vagy tartósan bérbe adott ingatlanokra is kell energetikai tanúsítványt készíteni. 2013. január 1-jétől módosult az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008.(VI.30.) kormányrendelet. Az ingatlan eladását vagy bérbeadását célzó hirdetésben fel kell tüntetni az épület energetikai besorolását.
Ezentúl az energetikai tanúsítványban minden esetben javaslatot kell tenni arra, miként lehet költséghatékonyan javítani az épület energetikai besorolásán. A Multipor hőszigetelő lapok az energetikai felújítások terén széles körben alkalmazhatók.
Meglévő épületeknél a hőhidak vagy az elégtelen hőszigetelés belső oldali páralecsapódás jöhet létre vagy szélsőséges esetben repedéseket okozhat a szerkezetben ami átnedvesedéshez vezethet a vakolatban és a falazatban. Ezek következményeként energiaveszteség vagy akár penészedés is kialakulhat. Ezek a hibák csökkentik az ingatlanok értékét és felújítással javíthatók ki. Új épületek esetén károsodás veszélye áll fenn, mert a házakat a modern nyílászárók megjelenése óta általában légzáró módon építik. A hőhidakon lecsapódó pára már nem távozik úgy a lakótérből, mint korábban. A Multipor ásványi hőszigetelő lapok pl. tégla- vagy beton falak utólagos szigetelésére is alkalmasak. A páraáteresztő Multipor hőszigetelő lap megakadályozza a nemkívánatos páralecsapódást, így a nedvességkárok kialakulását.