Sokan szeretnének új ház építésébe fogni, de sajnos információ hiányában az építkezés folyamata nem mindig zökkenőmentes. Célunk, hogy mindenkinek, aki építkezni szeretne segítséget nyújtsunk az indulásban. Íme az útmutató, mely rávilágít a fontosabb momentumokra.
Az információgyűjtés, és annak fontossága
Minden fontos elhatározást nagyobb kutatás előz meg. Mondhatjuk, hogy az építkezés egy valóban nagy és fontos elhatározás, mivel az otthon megépülését követően életünk jelentős részét fogjuk ott tölteni. Nem mindegy, hogy jól érezzük-e magunkat ottlétünk során vagy sem. Ezért és az építkezés gördülékenysége érdekében ne sajnáljuk az időt az információgyűjtésre.
Keressünk fel ismerősöket, akik nemrég építkeztek, szakembereket vagy látogassunk el olyan szakrendezvényekre, ahol megismerkedhetünk a legújabb és leghatékonyabb technológiákkal. Rengeteg hasznos információhoz juthatunk a szakportálokon, mint amilyen a HomeInfo is.
A lakóhely kiválasztása
Biztos, hogy senki sem lakna szívesen olyan környéken, ahol a betörések, lopások mindennaposak. Némi kutatás után a KSH honlapján találhatók az adott területre vonatkozó bűnügyi statisztikák, melyeket a későbbi nyugalom érdekében érdemes megismerni.
Az említett szemponton kívül saját kényelmünk figyelembevétele is fontos: munkahely, iskola, család közelsége és a miliő, a természetes környezet, mely körülvesz majd minket.
A döntés és a beköltözés idejének közelítőleges meghatározása
A kezdeti információgyűjtéssel eljutottunk az építkezés egy sarkalatos pontjához. Kellő tudás birtokában képesek vagyunk meghozni a döntést: Igen, építkezni szeretnék! Ezt követően a további tervezhetőség érdekében meg kell határoznunk azt az időpontot, amikor szeretnénk beköltözni. Ez függhet attól, hogy mikor kell az előző lakásunkat elhagynunk, illetve az anyagi eszközeinktől.
A pénzügyi tervezés lépései
Érdemes a forrásainkat feltérképezni, majd tételesen összegyűjteni. Ilyenek például a korábban elkezdett megtakarítások, illetve a rendelkezésre álló hitel lehetőségek, melyek lehetnek:
- bankbetétek, különféle befektetések
- építkezésre, felújításra költhető megtakarítás a hozzá tartozó állami támogatással és kedvezményes hitellel: Lakástakarék pénztárak
- támogatott hitelek, CSOK
- munkáltatói hitelek, támogatások
- jelzálog hitelek.
Miután áttekintettük a pénzügyi lehetőségeinket, vessük össze a korábbi információszerzés során gyűjtött várható bekerülés értékével (telek ára, alapanyag ára, engedélyeztetések, kivitelezés ára, biztosítások ára). Amennyiben a kapott szám pozitív, képesek vagyunk saját erőnkből finanszírozni a felmerülő költségeket. Elképzelhető az is, hogy a végeredmény negatív lesz. Ebben az esetben a hiányt pótolnunk kell. Kérjük ki szakértő véleményét a lehetséges állami támogatásokról és a felvehető kedvezményes hitelekről.
Bejelentési kötelezettség, papírmunka
A 482/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet 2017. január 1-től hatályban lévő módosítása szól az egyszerűsített bejelentésről. A bejelentés folyamata változatlan, építési e-napló segítségével történik. A feltöltendő kivitelezési dokumentációnak csak költségvetési kiírást kell tartalmaznia, PDF/A formátumban.
Az építésfelügyeleti hatóság az illetékes szerv az egyszerű bejelentés folyamatában.
Szükséges biztosítások
Biztosításokkal nemcsak az elkészült épület esetében kell számolnunk, hanem az építkezés alatt is. Ne feledkezzünk meg a nagy értékű munkaeszközök, gépek és építkezési anyagok védelméről!
Ez is érdekelhet
Szakembergárda kiválasztása
A felvázolt folyamat minden eleme fontos, a szakemberek kiválasztása kiemelten az. Ne legyen igaz a mondás a házunkra: „Ha megáll fal, ha eldől járda…”. Ismét az információgyűjtéshez csatolunk vissza. Csak olyan szakemberekkel dolgoztassunk, akikben valóban bízunk! Nyugodtan kérjünk referenciamunkát, referenciaszemélyt! Hisz ne feledjük: HOSSZÚ TÁVRA TERVEZÜNK!
Kössünk szerződést a kivitelezőkkel és kérjünk számlát. Ez nem csupán a rendezett körülmények miatt fontos, hanem szükség estén később a garanciát is egyszerűbben érvényesíthetjük.
Alapanyagok meghatározása, megrendelése
Szakemberektől, tanácsadóktól kérhetünk segítséget az alapanyag kiválasztásában. Lehetőségeinkhez mérten a legjobbat válasszuk, nem érdemes pár tízezer forinton spórolni.
A folyamatok időbeli tervezése, pénzügyi tervezettel összhangban
Az eddig összegyűjtött információk alapján felállíthatjuk az ütemtervet, amely betartásával akkor érhetjük el célunkat, a beköltözést, amikor valóban szeretnénk. Amikor erre a pontra eljutottunk, már tisztában vagyunk mindennel:
- beköltözés időpontja
- finanszírozási lehetőségek
- az egymásra épülő munkafolyamatok időbeli megvalósulása
- szükséges engedélyek és biztosítások
- szakemberek
- alapanyag kiválasztása.
Keressük fel a pénzügyi tanácsadónkat, az építésvezetőt, és közös erővel tervezzük meg a teljes folyamatot.