A homlokzat felújítására gyakran alkalmaznak ipari alpinistákat. Cikkünkben segítséget nyújtunk a nem eléggé tapasztalt megrendelő számára, hogy tudja, milyen csapdák várhatnak rá szerződéskötéskor.
A társasházak közös képviselői, az épületek üzemeltetői gyakran szembesülnek a ténnyel, hogy az általuk kezelt épület homlokzata elöregedett, vakolata, díszítő elemei veszélyesen mozognak. A valamikor szép, színes látványt nyújtó épület szürke és piszkos, vakolata omlik. A homlokzat felújítására bekért árajánlatok, általában két féle módszert javasolnak: állványzat építését vagy ipari alpintechnika alkalmazását.
Előnyök és hátrányok
Az építőipar munkavédelmi szabályai szerint ugyan előnyben kellene részesíteni az állványzat építését, ám a gyakorlat mást mutat. A társasházak gazdasági helyzetét tekintve, a több száz négyzetméter felületű homlokzati állvány szállítása, felépítése és helyszínen tartása, gyakran megfizethetetlenül drágává teszi a munkálatokat.
Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy gyakoriak az olyan betöréses lopások, amely során a hívatlan vendégek az őrizetlen állványzatról jutnak be a lakásokba. Így sajnos az a gyakorlat alakult ki, hogy sok esetben az ipari alpintechnika alkalmazása olcsóbbá teszi a munkák elvégzését. Ez is azt mutatja, hogy hazánkban az élő munkaerő még mindig olcsóbb, mint a kollektív munkavédelmi eszközök és módszerek alkalmazása.
Elmélet és valóság
A gyanúsan olcsó ajánlatok esetében, érdemes rákérdezni az ajánlattevőnél, hogy vajon tartalmazza-e a megadott ár az alábbiakat? Ezzel megelőzhetők a későbbi vitás esetek, bírósági ügyek.
Ez is érdekelhet
-
Bár jogi értelemben nem a megrendelő feladata ennek igazolása, de jó, ha tud róla, hogy a vállalkozó és/vagy az általa foglalkoztatott munkavállalók rendelkeznek-e ipari alpintechnikai eszközök és módszerek alkalmazására jogosító bizonyítvánnyal?
-
A munkaterületet, a munkavégzés teljes ideje alatt, minden esetben, jól láthatóan el kell határolni (keríteni), valamint az ott folyó munkára figyelmeztető táblával is fel kell hívni a figyelmet. Ezért az utcai homlokzatok esetében közterület használati díjat is fizetni kell.
-
A legkörültekintőbb munkavégzés mellett is előfordulhat, hogy a kivitelező kárt okoz a megrendelőnek tevékenysége során. Ezért vizsgálni kell azt is, rendelkezik-e a tevékenységére vonatkozó, megfelelő fedezetet nyújtó, felelősségbiztosítással?
-
Ha szükség van a keletkezett építési törmelék elszállításához konténerre, ennek elhelyezése is vonhat maga után közterület használati díjat. Esetenként behajtási engedély is szükséges lehet, ami szintén költségnövelő tétel.
-
A munkálatok által nem érintett épületelemeket, részeket védeni kell a nem kívánt szennyeződésektől, sérülésektől – takarásokkal, védőburkolatokkal. Ennek költségeit tartalmazza-e a megjelölt ár?
-
Biztosított-e a munkavállalók számára a megfelelő számú illemhely, és költségeit tartalmazza a feltüntetett ár?
Általánosságban elmondható, hogy a védősisak nélkül, elkerítetlen munkaterület felett dolgozó kivitelezők biztosan nem felelnek meg a munkavédelmi előírásoknak. Munkatevékenységük fokozott veszéllyel jár önmagukra és környezetükre nézve is.
Ilyen esetekben joggal kételkedik a megbízó a vállalkozás szakmai hitelességében.
Pasaréti Gábor, az On Sight Vertical Kft. ügyvezetője