A ház hőhídmentes tervezése és építése az energiaveszteség csökkentését szolgálja, így nemcsak passzívházak, aktívházak esetén kell figyelni a hőhidakra. Azonban a passzívházak tervezése és építése során elengedhetetlen a hőhídmentes szerkezetek kialakítása.
A passzívházak tervezésekor, építésekor öt területre kell különösen figyelni
- a hőszigetelésre,
- a nyílászárókra,
- a hőhídmentes kialakításra,
- a légtömör építésre és
- a gépészetre.
A hőhidak olyan épületszerkezeti elemek, amelyeken át könnyebben távozik a hő az épületből, mint a körülötte levő szerkezetből. Az épületen megkülönböztetünk szerkezeti és geometriai hőhidakat.
- A szerkezeti hőhidak abból adódnak, hogy a ház különféle anyagokból épül, ezeknek eltérő a hővezető képessége, és a hő a jobb hővezető rész felé áramlik.
- A geometria hőhidak oka az épület szerkezetéből adódik: a sarkokon, éleken alakul ki, sőt a balkonok, loggiák, erkélylemezek is jelentős hőhídak.
Télen, ha az épületben a fal hőmérséklete a hőhídaknál a harmatpontra süllyed, akkor kicsapódik a pára, majd elkezd penészesedni fal, és ez a későbbiekben az épület szerkezetében is károkat okoz.
Elméletben nem létezik hőhídmentes szerkezet, mivel a határoló szerkezetet ritkán egyneműek, és geometriai hőhidak is mindig lesznek. Viszont, a gyakorlatban megfelelő tervezéssel és kivitelezéssel a káros hatások minimálisra csökkenthetők. Passzívházak esetében különösen fontos a hőhídmentes tervezés. Abban az esetben tekintünk el a hőhidak hatásától, ha a határoló falak hővesztesége kisebb vagy egyenlő, mint a szerkezet összes energiavesztesége.
Pince
A legjobb, ha a szigetelés teljesen körbeveszi az épületet, azonban van olyan eset, amikor ez nem megoldható. Például, ha fűtetlen pince van a ház alatt, ilyenkor a külső szigetelés alsó határa áthalad a külső tartófalon. Ebben az esetben hagyományos szigetelőanyag nem használható, miközben a pince hideg falát el kell választani a fűtött épületrészektől. A helyes megoldás az, ha egy sor pórusbetont iktatnak be a két épületrész közé.
Ez is érdekelhet
Erkélyek
Hőhíd a keletkezik a külső falon áthatoló betonfödém esetében, tehát terasz vagy erkély építésekor. Ezért azután passzívházak erkélye, terasza általában lábakon áll, és csak pontszerűen csatlakozik a házhoz. A gondot ez esetben az jelenti, hogy hazánkban sok helyütt beépített területnek számít a lábakon álló erkély. Érdemes lenne megszüntetni ezt a rossz gyakorlatot, mert energiapazarló hűtőbordák építésére buzdít.
Ablakok
Passzívházak esetében a hagyományostól eltérő módon építik be az ablakokat. Így nem a fal síkjában, hanem kilógatva, a szigetelés síkjában helyezik el. Az ablak típusától függően még szükséges lehet a keretre rászigetelni. A hőveszteség elkerülése érdekében redőnytokokat pedig általában belülről szigetelik.
Forrás: Debreczy Zoltán (Passzívház Akadémia)